-
Az Európa Tanács létrejötte
Kormányközi alapokon működő, korlátozott hatáskörű szervezet, brit vezetéssel.
Az európai integráció előzményei
Európa Tanács -
Európai Szén- és Acélközösség
Másnéven Montánunió. 50 évre létrehozott szupranacionális szervezet, melynek alapítói Franciaország, Olaszország, az NSZK és a BeNeLux államok voltak. A szervezet célja és feladata a tagországok acél- és szénkészleteinek kezelése volt a hidegháború alatt. 2002 július 23-án lépett hatályon kívül a megkötött szerződés.
Montánunió -
Európai Gazdasági Közösség létrejötte
A Montánunió tagországai ki akarták terjeszteni az ESZAK-ot a teljes gazdasági térre is, így a római szerződés aláírásával létrehozták az EGK-t. Ennek célja a tagállamok gazdasági integrációja, a nemzetgazdaság egészére kiterjedő vámunió (vámok megszüntetése), majd az ezt követő 12 éves átmeneti idő után a közös piac létrehozása. Emellett voltak szociális és politikai célok is: élet- és munkakörülmények javítása, béke és szabadság megszilárdítása, az európai integráció alapjainak létrehozása. -
1973-as csatlakozások
Az Európai Szabadkereskedelmi Társulás megalapítása, valamint hosszas viták, kérelmezések és népszavazások után 1973. január 1-én Nagy-Britannia, Írország és Dánia is az EGK tagja lett, akik így "Kilencekké" váltak. Norvégia csatlakozását a népszavazáson elutasították.
Bővítések -
-
Schengeni megállapodás
1985-ben aláírták a Schengeni egyezményt, amely lehetővé tette az útlevélvizsgálat nélküli határátlépést a legtöbb tagállam és néhány nem-tagállam között. A határellenőrzések megszűnése fokozatos volt.
Schengeni megállapodás -
Spanyolország és Portugália csatlakozása
Az Ibériai-félsziget országainak csatlakozása 1986-ban történt meg. Ez a terület történelmileg is igen fontos szerepet töltött be Európában. A két ország föladta történelmi versengését, és a csatlakozás után szinte azonnal könnyítettek a határellenőrzésen.
Bővítések -
1986 további eseményei
1986-ban kezdték használni az Európai zászlót az Európai Közösségek jelképeként, és ebben az évben írták alá az Egységes Európai Okmányt is.
Európai zászló
Egységes Európai Okmány -
A korábbi NDK csatlakozása
1990-ben, a vasfüggöny lebontása után a korábbi Kelet-Németország a Közösségek tagja lett az újjáegyesített Németország részeként
Bővítések -
Maastrichti szerződés
1992 február 7-én írták alá és 1993 november 1-jén hatályba lépett a maastrichti szerződés, amely a pénzügyi és politikai unióról szóló különböző tárgyalások eredménye volt és az Európai Unió megalakulásához vezetett. A szerződés tartalmazta az euró bevezetésének körülményeit, és itt jelenik meg az Unió három pilléres szerkezete.
Maastrichti szerződés -
1995-ös csatlakozások
1995-ben Ausztria, Svédország és Finnország csatlakozott az újonnan létrehozott Európai Unióhoz.
Bővítések -
Az Eurózóna létrejötte
A Maastrichtben megfogalmazott céloknak megfelelően, 2002-ben 12 tagállamban a nemzeti fizetőeszközöket felváltotta az euró, és azóta az eurózóna 19 országra bővült, legutóbb Litvánia, 2015. január 1-jei csatlakozásával.
Eurózóna -
2004-es csatlakozások
Az EU történetének eddigi legnagyobb bővítésére 2004. május 1-jén került sor, amikor tíz ország: Ciprus, Csehország, Észtország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Málta, Szlovákia és Szlovénia belépett az unióba, amelynek így 25 tagállama lett.
Bővítések
Magyarország az EU-ban -
-
Lisszaboni Szerződés
A 27-tagú EU-t megreformáló, a XXI. századi kihívásokra reflektáló szerződés.
Lisszaboni Szerződés -
Horvátország csatlakozása
Horvátország az EU legfrissebb tagja, 2013. július 1-jén csatlakozott a közösséghez.
Bővítések
Horvátország csatlakozása -
Brexit
Az EU történetében az utolsó nagy változást a Brexit okozta, amelynek során 2016. június 23-án az Egyesült Királyság népszavazás útján a kilépés mellett döntött ("Brexit"). Ennek hatására David Cameron (miniszterelnök) másnap lemondott. Hosszas tárgyalások és szavazások kezdődtek, melynek végén, 2020. január 31-én (magyar idő szerint éjfélkor) az Egyesült Királyság 47 év után hivatalosan kilépett az Európai Unióból.
Brexit folyamata