Arany

Arany János (1817-1882)

  • Arany János születése

    Arany János születése
    1. március 2-án született, egy kis házat és kevés földet birtokló család tizedik gyermekeként, a Bihar megyei Nagyszalontán.
  • Period: to

    Arany János

    Arany János magyar költő, tanár, lapszerkesztő, a Kisfaludy Társaság igazgatója, a Magyar Tudományos Akadémia tagja és főtitkára. A magyar irodalom egyik legismertebb és egyben legjelentősebb alakja. A legnagyobb magyar balladaköltő, ezért nevezték a ballada Shakespeare-jének. Zanza tv: https://zanza.tv/irodalom/romantika/arany-janos-eletmuve-epikus-kolteszete
    Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=OL06hpfwqnk
  • Nagyszalontai iskola

    Nagyszalontai iskola
    1823-tól 1833 őszéig a nagyszalontai iskolában tanult. Tizennégy éves, amikor szülei szegénysége miatt segédtanítói állást vállalt, s beköltözött lakni az iskola épületébe. Rengeteget olvasott. Az irodalom, amelyhez Szalontán hozzájuthatott, a 18. század végi megújulás irodalma volt. Az iskolában megismerte a latin klasszikusokat, Ovidiust, Vergiliust, Horatiust, s önszorgalomból más latin auktorokat is.
  • Segédtanító Kisújszálláson

    Segédtanító Kisújszálláson
    1834-ben Kisújszállásra került praeceptornak, azaz segédtanítónak. Pénzt akart gyűjteni tanulásához, hiszen szüleire nem támaszkodhatott. Pénzt ugyan nem kuporgatott össze, de egy éven át bújta a rektor gazdag könyvtárát, s éjjel-nappal olvasott.
  • Korrektor Szalontán

    Korrektor Szalontán
    1836 őszétől 1839 januárjáig korrektor Szalontán. A magyar s latin grammatikai osztályokat tanította. 1839 elején lemondott a tanítóságról, mert a jobban fizető városi írnoksággal hitegették, ezt azonban csak ősszel nyerte el.
  • Házasság - Ercsey Julianna

    Házasság - Ercsey Julianna
    1. november 19-én, 23 éves korában feleségül vette Ercsey Juliannát. Szigorú takarékossággal igyekezett megteremteni családja anyagi alapját. Ebben a törekvésében hű társra talált feleségében.
  • Toldi

    Toldi
    Az igazi és nagy sikert a Toldi (http://magyar-irodalom.elte.hu/sulinet/igyjo/setup/portrek/arany/toldi.htm) hozta meg számára. 1846 nyarán írta ezt a művet a Kisfaludy Társaság pályázatára. Neve 1847 elején vált ismertté az irodalmi közvélemény előtt. Mikor megkapta a felemelt pályadíjat, elnyerte Petőfi lelkes rokonszenvét, s általában minden bírálója nagy elismeréssel szólt elbeszélő költeménye gazdag költőiségéről, népies szelleméről, s erőteljes, sajátos nyelvéről.
  • Több epikus mű születése

    Több epikus mű születése
    1847-ben több epikus alkotása született (Rózsa és Ibolya, Szent László füve, Murány ostroma), s ebben az évben elkészült a Toldi estéje nagy része is.
  • Nép Barátja című lap

    Nép Barátja című lap
    1848-ban a Nép Barátja című lapnak - legalábbis névleg - egyik szerkesztője.
  • Belügyminisztériumi fogalmazó

    Belügyminisztériumi fogalmazó
    1849 tavaszán állami állást vállalt: belügyminisztériumi fogalmazó lett Debrecenben és Pesten. Az orosz beözönlés hírére hazatért, s egy ideig bujdosnia kellett. Állását elvesztette.
  • Nagykőrösi főgimnázium

    Nagykőrösi főgimnázium
    1851 őszén a nagykőrösi református egyház hívta meg tanárnak az újjászervezett főgimnáziumba. Igen nehezen szánta rá magát, hogy Kőrösre költözzék, hiszen nem volt tanári diplomája. Mégis kitűnő tanár lett: a magyar és a latin nyelvet és az irodalmat tanította.
  • Kisfaludy Társaság

    Kisfaludy Társaság
    1860 őszén Pestre költözhetett. A Kisfaludy Társaság igazgatóságát ajánlották fel neki. Egy ideig habozott, aztán mégis vállalta.
  • Magyar Tudományos Akadémia

    Magyar Tudományos Akadémia
    az 1865-ös év sorsforduló volt számára, hiszen januárban elfogadta az Akadémia titkárságát.
  • Őszikék

    Őszikék
    Az 1877-es boldog nyarat a Margitszigeten töltötte. Ekkor írta titokban - családja elől is rejtegetve, nem a nyilvánosság elé szánva az Őszikék verseit. Pár hét alatt jóval több költemény született, mint a megelőző húsz évben.
  • Halála

    Halála
    1. október 22-én halt meg Pesten. Az Akadémia oszlopcsarnokában ravatalozták fel.