Pengertian dan sejarah robotika

Az oktatási célú robotok fejlődése

  • Az első oktatási célú robotok megjelenése

  • Period: to

    Dr. Muszka Dániel - a szegedi Katicabogár

    A kibernetikus, informatikus kutató nemzetközi hírű találmánya különböző tulajdonságokkal rendelkezett: ha egy fényforrásból rávilágítottak, elindult a fény felé; ha furulyaszót hallott, akkor villogtak a szemei; ha hozzáértek valamelyik pettyéhez, megállt és morgó hangot adott ki, viszont ha megsimogatták a hátát, megenyhült.
  • Seymour Paper - Logo programnyelv kifejlesztése

    Seymour Paper - Logo programnyelv kifejlesztése
    Ebben a szoftverben grafikus felületen kell egy teknőst irányítani.
  • Szegedi Robotember

    Szegedi Robotember
    Az első magyar humanoid robot. Szegeden fejlesztésék dr. Muszka Dániel vezetése alatt és 1962-ben mutatták be. Az automata célja az volt, hogy köszöntse a szegedi Úttörőház látogatóit, valamint képes volt 24 kérdésre előre felvett választ lejátszani. Az eredeti robot mára megsemmisült, azonban másolata megtekinthető a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság kiállításain.
  • LOGO nyelv elterjedése Magyarországon

  • Compurobot

    Compurobot
    Parancsokkal irányítható, rajzolni és zenélni tudó oktatási eszköz volt, amely 48 parancs megjegyzésére volt képes.
  • Vailant Turtle

    Vailant Turtle
    A LOGO teknőc első kereskedelmi forgalomba került megvalósítása, melyet számítógépen lehetett programozni a LOGO programozási nyelven. A Valaint Technologies cég terméke, melyből 2011-ben adták el az utolsó darabot.
  • Comenius LOGO

    Comenius LOGO
    Fejlesztésében olyan hazai szakemberek is részt vettek, mint Abonyi-Tóth Andor, Dancsó Tünde és Turcsányiné Szabó Márta. Viszont ezekben az évtizedekben a külföldön már egyre népszerűbb oktatási robotok még nem jutottak el Magyarországra.
  • LEGO Mindstorms elsõ generációja

    LEGO Mindstorms elsõ generációja
    A programozható LEGO RCX tégla teljesen autonóm egység, mely azámítógép nélkül is képes mûködni, 6 darab ceruzaelem biztosítja az érzékelők, motorok és a vezérlőegység számára az energiát.
  • Bee-Bot padlórobot piaci megjelenése

    Bee-Bot padlórobot piaci megjelenése
    Méhecske formájú robot, melynek a hátán lévő gombok segítségével lehet beírni a parancsokat. Legfeljebb 40 lépésig programozható, pontosan 15 cm-es lépésekben mozog és 90°-ban fordul el.
    A 2006-os BETT Show Általános iskolai segédeszköz kategóriájának győztese.
  • LEGO Mindstorms második generációja

    LEGO Mindstorms második generációja
    LEGO Mindstorms NXT , mely a Nürnbergi játékkiállítás innovációs nagydíját is elnyerte. Ebben sok formai és technikai változtatást alkalmaztak, valamint kiküszöbölték az RCX robotok kommunikációs problémáit. A hagyományos LEGO-val ellentétben itt nem csak modellünk alakját, hanem viselkedését is befolyásolhatjuk. Az NXT következő verzióját, az NXT 2.0-t 2009-ben kezdték el forgalmazni.
  • LEGO Mindstorms harmadik generációja

    LEGO Mindstorms harmadik generációja
    Mindstorms EV3, melyet előszeretettel használnak otthon, az
    oktatásban és a különböző robotikaversenyeken egyaránt.
  • MicroBit

    MicroBit
    Egy kisméretű, programozható panel, beépített szenzorokkal, LED-mátrix kijelzővel, ki/bemeneti csatlakozókkal, Bluetooth technológiával. Az eszközt egyszerűen használható, grafikus blokknyelv segítségével is programozhatjuk, hasonlóan a Scratch környezethez.