A pénz története

  • 4000 BCE

    Árucsere megjelenése

    Árucsere megjelenése
    Először az ajándékozó társadalmak alakultak ki. Ez úgy festett, hogy ha valakinek szüksége volt segítségre, akkor megkért valakit, hogy segítsen neki. Az illető eleget tett a kérésnek, mert tudta, hogy neki is szüksége lesz majd a segítségre, tehát egy bizalom alapú kereskedelmi kapcsolat jött létre
  • 2000 BCE

    Az árupénz megjelenése

    Az árupénz megjelenése
    A történelem folyamán először nem volt szükség kereskedelemre, árucserére, a közösségek maguknak termelték meg javaikat, amelyekre szükségük volt. A fordulat a specializálódás elterjedésével következett be, amikor szükségessé vált az áruk cseréje. A csere folyamata azonban nehézkessé vált a megfelelő cserepartnerek felkutatása és az áruk értékének meghatározása miatt. Ilyen árupénz volt a só, szarvasmarha, kagyló, kövek, majd később az arany, ezüst és a bronz.
  • 500 BCE

    A nemesfémek megjelenése

    A nemesfémek megjelenése
    Az európai-közelkeleti kultúrában nagyon hamar a nemesfémek töltötték be a pénz szerepét. A nagy értékeket aranyban fejezték ki, a kisebbeket ezüstben, a kicsiket rézben, vagy bronzban. Ezek egymáshoz viszonyított aránya nem volt állandó, hanem folyamatosan változott, attól függően, melyik fémből mekkora volt a kínálat. Sok gondot is okozott az árak elszámolásakor, ezért a 19. században sok országban áttértek a monometallizmusra, vagyis csak az arany, vagy csak az ezüst használatára.
  • Hitelpénz megjelenése

    Hitelpénz megjelenése
    Az első bankok megalakulásával jöttek létre az első nemzeti pénzrendszerek (Bank of England). Saját nevükben bocsátottak ki ilyen váltókat, amin vállalták, hogy a bemutatójának a rajta lévő összeget kifizetik aranyban. Ezeket már benkjegyeknek nevezzük. Az államok egy idő után saját monopóliumukká tették a bankjegykibocsátást.
  • Pénzhelyettesítők megjelenése

    Pénzhelyettesítők megjelenése
    Az ipari forradalom után azonban egyre inkább hiány lépett fel az aranyból, amely a pénzhelyettesítők kialakulásáig vezetett. Az állam vette át a bankjegyek kibocsátásának egyedüli jogát, így válhatott a bankjegy egy nemzet fizetőeszközévé. A bankjegyekre a kibocsátóik garanciát vállaltak, hogy azok átválthatóak nemesfémre.
  • Arany és ezüstvaluták megjelenése

    Arany és ezüstvaluták megjelenése
    . Az 1870-es évektől az ezüst leértékelődése miatt azonban az arany vált hangsúlyossá. Az első világháború után az európai országok elkezdték az arany demonetizálását. Az utolsó aranyvaluta a dollár volt, amit 1971-ben választottak le az aranyalapról. Ma már csak hagyományos tartalékeszközként használják a nemesfémeket, szerepük a válságok idején értékelődik fel.
  • A modern pénz kora

    A modern pénz kora
    Mára már eltűnt a nemesfémre vonatkozó garancia a pénz mögül. Legtovább az amerikai dollárra volt állami garancia, egészen 1971-ig. A pénz már nem csak materiális formában létezik, hanem anyag nélküli, elektromos formában is. Az informatika fejlődésével megjelent az elektronikus pénzforgalom, ahol a pénz legnagyobb része már csak elektronikusan van nyilvántartva és a felhasználása is csak elektronikusan történik, bankkártya, vagy bankközi utalások által.