A pénz története

  • 5000 BCE

    A pénz előtt

    A pénz előtt
    A történelemben a legtávolibb időkre vissza menve az emberek nemzetségekben éltek, ezért mindent megosztottak egymás között. Pénzre mint csereeszközre nem volt szükség. Az egyszerű gazdálkodási rendszerükben képesek voltak a teljes önellátásra. Emellett azt is fontos kiemelni, hogy kereskedelmet sem folytattak, ugyanis a termelés nem kívánt szaktudást, bonyolult technikai fejlettséget.
  • 4000 BCE

    Az árucsere

    Az árucsere
    Körülbelül az őskor vége felé elkezdődött és teljesedett ki a szakosodás. A gazdasági munkamegosztásból következett az áruk cseréje. Például az iparosok gyártmányaikat élelmiszerekre cserélték. Így alakult ki az árucsere. Sajnos azonban számos hátránya volt.
  • 3000 BCE

    Az árupénz

    Az árupénz
    A cserekereskedelem hátrányainak megoldására kialakultak az általánosan elfogadott közbülső csereeszközök. Ezek a csereeszközök szintén áruk voltak, viszont olyan áruk amelyek a legalkalmasabbak voltak más árukra történő cserékre. Ahhoz, hogy valamit árupénznek tekintsenek, több szempontnak kellett megfelelni:
    értékállóság
    oszthatóság
    egyneműség
    szállítható legyen
    mindenki által elfogadott legyen.
  • 700 BCE

    Fémpénz

    Fémpénz
    Olyan pénz, amely jól felismerhető méretű, formájú és mintázatú, többnyire kerek. Azért volt jelentős előrelépés az árupénzzel szemben, mert kifejezetten a pénz funkcióinak ellátására alkotják, ezért könnyű szállítani, megismerni, és az értékét is jól megtartja. Először Lüdia területén öntötték a pénzérméket, melyet manapság a világon a legrégebbinek tekintünk.
    A pénzérme jelentette több mint két évezreden keresztül a pénzt. Ezután a modern világban a pénzérme jelentősége csekély lett.
  • Hitelpénz

    Hitelpénz
    Gyakran a pénz más formáival létezik együtt. Egyfajta fizetési ígéret, amelyben az adós vállalja, hogy a kölcsönkapott pénzt egy megadott időpontban vissza fogja fizetni annak akitől kapta. Ezek után ha a váltó betöltötte a feladatát, akkor kikerül a forgalomból.
  • A klasszikus bankjegy

    A klasszikus bankjegy
    Pénzhelyettesítők első fajtája a klasszikus papírpénz, amely aranyra szóló jegy, s mint egyszerű értékjel képes helyettesíteni az aranyat, névleges értéke szerint aranyra átváltható. A klasszikus papírpénz állami akarattal kibocsátott, kényszerforgalmazású, kényszervásárló értékű pénz, amelyet nem önmagáért, hanem az érte vásárolható dolgokért igényelnek.
  • Modern pénz

    Modern pénz
    Belső értékkel nem bíró, mesterséges, termelt eszköz, melynek a gazdaságba való bekerülése (termelése), illetve onnan való kikerülése (megsemmisülése) csak a bankrendszer intézményeinek segítségével történhet.
  • Kriptovaluták

    Kriptovaluták
    A kriptovaluta olyan digitális eszköz, mely csereeszközként vagy manapság fizetőeszközként is funkcionál. Kriptográfiát (titkosítást) használ a tranzakciók biztonságossága érdekében. A kriptovaluták a digitális valuták egy részhalmazát képviselik