Ww2

2. svetovna vojna

By jazo
  • Pokol v Nankingu

    Pokol v Nankingu
    Mrtvih 150000
  • Period: to

    Vojna na Pacifiku

    Vojna na Pacifiku je bila ena najbolj obsežnih in krvavih vojn druge svetovne vojne. Obsegala je boje na Pacifiku, Avstraliji, vzhodni in južni Aziji. Vanjo so bile vpletene: Jap, VB, ZDA, Avs, NZ, Kit, Niz, Fra, Taj in Rus. Vojna je bila posledica japonskega militarističnega imperializma. Američani so uporabljali taktiko "žabjih skokov" kot način zavzemanja otokov.
    1931 - Zasedba Mandžurije
    1936 - Jekleni pakt
  • Period: to

    Bitka za Atlantik

    Najdaljša neprekinjena bitka 2. svetovne vojne: 1939-1945
    Uporaba sonarja (naprava za zaznavanje podmornic)
    Pomorska blokada
    Skupno potovanje ladji (konvoji), napadajo jih.
  • Jekleni pakt

    Pakt prijateljstva med Nemčijo in Italijo.
  • Pakt Ribbentrop - Molotov

    Pakt Ribbentrop - Molotov
    23.8.1939 je bil podpisan pakt Ribbentrop - Molotov. To je bila listina o nenapadanju Sovjetske zveze in Nemčije. Podpisala sta ga nemški politik, diplomat in veleposlanik Joachim von Ribbentrop, in ruski politik in diplomat Vâčeslav Mihajlovič Molotov.
  • Napad na Poljsko

    Napad na Poljsko
    Hitler je hotel Poljsko napasti že 26.8.1939, vendar so napad prestavili na 1.9.1939; bali so se vojne iz na dveh frontah. Če bi Hitler napadel Poljsko, VB napove vojno Nemčiji. Hitler se je hotel pogoditi z Poljsko - vrnitev Poljskega mesta Gdansk k Nemčiji; Poljska ne sprejme - Nemčija uprizorijo obmejni incident in ga uporabijo za napad nad Poljsko, 1.9.1939.
  • Period: to

    2. svetovna vojna

  • Odziv sveta na začetek vojne

    Odziv sveta na začetek vojne
    Skandinavske in baltske države razglasijo nevtralnost, 3.9.1939 VB in Francija napovesta vojno Nemčiji - to je bil zgolj poziv Nemčiji naj prenehajo z napadom, Francija in VB še ne napadeta Nemčije.
    Ameriški predsednik Roosevelt uvede sistem pošiljanja pomoči CASH & CARRY (kupovanje orožja od ZDA v gotovini, način poštnine države organizirajo same)
    Dogaja se t.i. lažna vojna na meji Francija-Nemčija.
    Zgrajeni obrambni črti Maginotova linija (FR) in Siegfriedova linije (NEM)
    Ni pobuda za vojno.
  • Kapitulacija Poljske

    Kapitulacija Poljske
    Poljska 6.10.1939 kapitulira in njeno ozemlje se razdeli med napadalki SZ in Nem. Zaradi poraza Poljske Hitler in Stalin izkoristita priložnost in pobijeta Poljske častnike v Katinskem gozdu. Do leta 1990 Rusija krivi Nemce za pokol, šele takrat pa priznajo krivdo.
  • Period: to

    Zimska vojna

    Sovjetska zveza okupira nevtralne baltske države. Finska se jim upre, ne dovoli gradnje oporišč, ne pristanejo na menjavo ozemlja. 29/30.11.1939 vojaška akcija SZ. Finci imajo majhne dobro izurjene enote na smučeh; SZ mora mobilizirati več vojske, da premagajo Fince. Pomladi leta 1940 Finci padejo - SZ dobi Karelijo.
  • Period: to

    Napad na Dansko in Norveško

    Nemčija želi zavarovati varen prevoz železa iz Švedske (izključiti želijo možnost, da bi Skandinavija postala baza za napad na NEM). Veliki Britaniji je zaprt pomorski dostop do Baltika. Nemčija gre čez Dansko brez težav - prvič se bojujejo Nemčija in zavezniška vojska. Posledice: VB - odstop Chamberlaina, zamenja ga Churchill.
  • Period: to

    Napad na Francijo

    Francijo so napadli preko nevtralnega ozemlja. Operacije so sestavljene iz dveh delov:
    1.) Fall Gelb (padec rumeni - direkten spopad z Francijo in VB): napad na nevtralno Nizozemsko, Belgijo in Luksemburg (niso se mogli upreti, premalo in neizurjeni vojaki)
    2.) Fall Rot (padec rdeči): operacije proti Francoski vojski v sami Franciji.
    Najmanj pričakovana pot je skozi Belgijo (Ardenski gozd)
  • Operacija Dinamo

    Operacija Dinamo
    Operacija Dinamo je bilo kodno ime za pomorsko evakuacijo britanskih in francoskih enot iz obal Dunkirka med 2. svetovno vojno, po tem ko so se te znašle v nemškem obroču, iz katerega ni bilo izhoda. Operacija se je začela 26.5. in je trajala do 4.6.1940, ko je bilo iz obal Dunkirka evakuiranih več kot 330.000 angleških in francoskih vojakov. Pri reševanju vojakov je sodelovalo več tisoč plovil od velikih preko-oceank pa vse do majhnih ribiških čolnov.
  • Period: to

    Afriško bojišče

    S Afrika je bila glavno bojišče Italije.
    Jul. 1940 Ita napove vojno VB - sep. 1940 napad na Egipt (kolonija VB)
    Dec. 1940 protiofenziva VB - potisnejo Ita do Libije
    Spomladi 1941 prihod nemškega afriškega korpusa - poveljstvo Erwin Rommel (puščavska lisica)
    Rommel iz Tripolisa vodil ofenzivo proti VB
    Jan. 1942 Rommel potisne VB v Egipt
    konec 1942: bitka pri El Alameinu: VB potisnejo Nem in Ita globoko v Libijo
  • Premirje

    Premirje
    22.6.1940 je bilo podpisano premirje z generalom Petainom
  • Napad na VB

    Napad na VB
    Nemčija naj bi zasedla VB z letalskimi napadi, sledi pa izkrcanje in zasedba otoka. VB letalstvo...RAF, Nem letalstvo...Luftwaffe. Poleti leta 1940 so Nemci agresivno napadali z letali (5000 letal), uničujejo letališča, radijske postaje, industrijske obrate in mesta, vendar se jim VB uspešno postavlja po robu zaradi iznajdbe radarja (naprava za zaznavanje letal na daleč). Druga faza napada - november 1940, napadi usmerjeni v mesta. Do konca novembra bitka za VB končana, bombandiranje še vedno ne
  • Trojni pakt

    Trojni pakt
    V pogodbi so se podpisnice zavezale k medsebojni pomoči pri vzpostavljanju »novega reda«, medsebojni obrambi v primeru napada na katero od njih in priznale druga drugi ekskluzivna interesna območja.
    Podpisale ga sile osi / napadalke - Jap, Nem, Ita (os RIM - BERLIN - TOKYO)
    27.8.1940 - podpis trojnega pakta
    Kasneje se pridružijo še Bolgarija, Jugoslavija, Madžarska, Romunija in Slovaška.
    SZ nikoli ne podpiše. Napadene sile se povežejo v protifašistično koalicijo (SZ, ZDA, VB)
  • Period: to

    Holokavst

    Holokavst je genocid (načrtno pobijanje naroda) nad Judi.
  • Operacija Barbarossa

    Operacija Barbarossa
    Operacija Barbarossa je bilo kodno ime za invazijo oboroženih sil Sil osi na Sovjetsko zvezo 22.6.1941. Gre za največjo kopensko invazijo v zgodovini.
    Hitlerjeva največja nasprotnica SZ (rudna bogastva, nafta, prostor za naselitev arijske rase).
    Tri smeri prodora NEM (Nemčija si vzame vojske vseh držav, ki so podpisale trojni pakt, za svoje):
    Na S - proti Leningradu
    V sredini - proti Moskvi
    Na J - proti Kavkazu
    Julij 1941 - sklenjena pogodba SZ-VB in SZ-Poljska
  • Operacija Barbarossa

    Operacija Barbarossa
    Do konca sep. 1941 SZ organizira odpor
    Nem zasede Ukrajino in obkolijo Leningrad (900 dni v obroču), približajo se Moskvi, katere ne dosežejo (zgradbe vidijo vendar ostanejo 300km stran)
    Pride do preobrata - "general zima" (hude ruske zime)
    dec.1941 SZ sproži ofenzivo
    Nemci ne morejo nadomeščati izgub, SZ lahko - umikanje
    Opustošenje okupiranih delov: Nem pri prodiranju, SZ: taktika "ožgane zemlje" (premikanje nazaj in uničiti vse kar bi lahko koristilo nasprotniku za morebitne prihodnje napade)
  • Atlantska listina

    Atlantska listina
    14.8.1941 ZDA predsednik Roosevelt in VB predsednik Churchill podpišeta Atlantsko listino - cilj: uničenje fašizma in nacizma. Kasneje listino podpišejo še SZ, Kitajska, Svobodna Francija (Svobodna Francija so tisti, ki so se osvobodili iz Dunkirka). Atlantska listina je bila osnova za povezovanje v protifašistično koalicijo (države same izbirajo politično ureditev).
    ZDA in VB ne iščejo teritorialnih pridobitev.
  • Napad na Pearl Harbour

    Napad na Pearl Harbour
    7.12.1941 so Japonska letala odvrgla bombe na Pearl Harbour na Havajih in napadli ZDA. To je bil dan / moment ko se je ZDA uradno pridružila drugi svetovni vojni.
  • Bitka za otočje Midway

    Bitka za otočje Midway
    Vso delo v tej vojni so opravila letala. ZDA uničijo 4 japonske letalonosilke. Napadali so s taktiko "žabjih skokov". To pomeni osvajanje otoka za otokom.
  • Period: to

    Bitka za Stalingrad (današnji Volgograd)

    Spomladi 1942 ofenziva Nem: na J del SZ, cilj je Stalingrad. Nemci sprva uspešnejši (poleti) - Stalingrad skoraj porušen do tal. Pojavi se taktika zračni most (oskrbovanje ljudi in vojakov z letali). SZ sproži protiofenzivo in obkolijo Nemške vojake v Stalingradu. Nemci doživijo velik poraz, marca se predajo; 100000 vojakov gre v gulage (delavska taborišča), umre 2mio ljudi.
  • Period: to

    Operacija Bakla

    Nov. 1942 izkrcanje angloameriške vojske v Maroku in Alžiriji
    Nem in Ita vojska se predata spomladi 1943
    250000 vojakov se je predalo, Afrika je osvobojena
    Poveljnik ZDA - poveljnik Eisenhauer
  • Tankovska bitka pri Kursku

    Tankovska bitka pri Kursku
    Bitka pri Kursku [Operacija Citadela] je bila največja tankovska bitka v zgodovini (12.7.1943 sodeluje 6000 tankov). Odvijala se je poleti 1943 med vojskama Nemčije in Sovjetske zveze (SZ uspešnejša).
    Velja za del preobrata 2. svetovne vojne. Načrt Nemcev: napademo Kursk, zmagamo, gremo direkt v Moskvo, tako zavzamemo SZ. Po bitki pri Kursku je Rdeča armada začela s prodorom in osvobajanjem proti Zahodni Evropi.
    Nemci se umaknejo po porazu.
  • Period: to

    Vojna na Siciliji

    Vojna na Siciliji oz. operacija Husky je bila ena največjih zavezniških ofenziv v drugi svetovni vojni. Poleti leta 1943 se del Nemško-italijanske vojske umakne iz S Afrike na Sicilijo ter zavezniki jim sledijo. Sledi bombardiranje letališč in pristanišč na Siciliji, Sardiniji in J Italiji. Italija kmalu popusti, narodu ni več do vojne. Julija 1943 je Mussolini odstavljen in izgnan na Elba iz kjer ga rešijo Nemški vojaki in nato ustanovi Italijansko socialno republiko (Salojska republika)
  • Kapitulacija kraljevine Italije

    Kapitulacija kraljevine Italije
    1. septembra 1943 Italija po kapitulaciji izstopi iz vojne.
  • Teheranska konferenca

    Teheranska konferenca
    Udeležijo se je "veliki trije" (SZ - Stalin, ZDA - Roosevelt, VB - Churchill). Na Teheranski konferenci se dogovorijo o odprtju druge fronte.
  • Osvoboditev Leningrada

    Osvoboditev Leningrada
    Sovjetska zveza osvobodi Leningrad - razbijejo Nemško grupo S.
  • Izkrcanje v Normandiji

    Izkrcanje v Normandiji
    Izkrcanje v Normandiji je bila operacija, ki je vključevala pristanek bojnih ladij 6.6.1944 s strani zavezniških sil v Normandiji med drugo svetovno vojno. Izkrcanje v Normandiji je pogosto znano tudi kot Dan D. To je bila največja pomorska invazija v zgodovini. Operacija je pomenila začetek osvoboditve Francije in je zagotovila temelje zavezniške zmage na Zahodni fronti. Sodelovalo je 3mil vojakov. Izkrcali so se tudi na J Francije in nato prodirali do Pariza in nato proti Nemčiji.
  • Izkrcanje v Saint Tropezu

    Izkrcanje v Saint Tropezu
    Avgusta 1944 se vojaki izkrcajo še na J Francije v Saint Tropezu. S pomočjo teh zavezniških vojakov se do jeseni 1944 osvobodi skoraj vsa Francija.
    Zavezniki so napredovali v Belgiji in na Nizozemskem - Hitler je sprožil zadnjo ofenzivo pozimi med letoma 1944/45 v Ardenih.
  • Bombardiranje Dresdna

    Bombardiranje Dresdna
  • Period: to

    Nurnberški procesi

    Vrsta procesov proti predstavnikom nacistične Nem
    Sodni proces proti največjim vojnim zločincem (Goring, Ribbentrop)
    Druga serija sodb namenjena manjšim vojnim zločincem: zdravnikom, pravnikom
    Kar nekaj vojnih zločincev nacistične Nem zbeži po vojni v J Ameriko (Mengele, Eichmann)
  • Period: to

    Jaltska konferenca

    Jaltska konferenca je bila konferenca, ki je potekala od 4.2. do 11.2.1945 na Jalti v SZ. Na konferenci so se srečali veliki trije: Winston Churchill - VB, Franklin Delano Roosevelt - ZDA in Josip Stalin - SZ. Na konferenci so se dogovorili o povojni ureditvi sveta (okupacijske cone - Nemčija in Avstrija razdeljeni). So bila pa tudi velika nasprotja med zavezniki (katera ideologija bo vladala - komunizem vs. demokracija).
    Roosevelt aprila 1945 umre, nasledi ga Harry Truman.
  • Period: to

    Bitka za otok Iwo Jima in Okinawa

    Iwo Jima in Okinawa bi bili letalski oporišči za ZDA. Februarja 1945 je ZDA napadla Iwo Jimo. Japonci se odzovejo z samomorilskimi letalskimi akcijami oziroma kamikazami ("božanski veter"). Aprila istega leta so se pa izkrcali na otoku Okinawa in začeli z gradnjo oporišč in bombandiranjem japonske industrije.
  • Bitka za Berlin

    Bitka za Berlin
    1. aprila 1945 se je začela bitka za Berlin, ki je bila ena zadnjih večjih vojaških operacij v Evropi iz druge svetovne vojne. Bitka je potekala med nacistično Nemčijo (general Adolf Hitler) in komunistično SZ (general Žukov)
  • Srečanje zavenikov

    Srečanje zavenikov
    1. aprila 1945 se SZ in zavezniki (ZDA, VB, Fra) srečajo na reki Labi - Nemce presekajo na 2 dela.
  • Mussolinijeva smrt

    Mussolinijeva smrt
    1. aprila 1945 Italijanski partizani ustrelijo in obesijo Mussolinija sredi Milana
  • Samomor Hitlerja

    Samomor Hitlerja
    1. aprila 1945 je Adolf Hitler naredil samomor v svojem bunkerju s svojo ljubico.
  • Kapitulacija Nemčije

    Kapitulacija Nemčije
    1. maja 1945 je Nemčija kapitulirala. Kapitulacijo mora Nemčija podpisati dvakrat: 1x z zavezniki (7.5. z zahodom - ZDA, VB) in 1x z SZ (8.5)
  • Period: to

    Konferenca v Potsdamu

    Attlee (VB), Truman (ZDA), Stalin (SZ) - zadnje srečanje
    Osrednja tema pogovorov je bila Nemčija:
    Namen ni uničenje naroda, ampak doseči da Nem ne ogroža več svetovnega miru
    Demilitarizacija
    Razdelitev na 4 okupacijske cone - ZDA, VB, Fra, SZ
    Vojne reparacije - davki
    Selitev Nemškega naroda iz držav izven Nem
    Denacifikacija družbe
    Ustanovitev mednarodnega sodišča za sojenje vojnim zločincem
  • Napad na Hirošimo

    Napad na Hirošimo
    Ker se japonski vojaki niso predajali - imeli so samomorilske akcije (kamikaze), se je novi predsednik Harry Truman odločil za uporabo atomske bombe. 8. junija 1945 so ZDA odvrgli atomsko bombo poimenovano Little Boy na Hirošimo.
  • Napad na Nagasaki

    Napad na Nagasaki
    Ker se je ZDA zdelo da ni dovolj, da so naredili problem na Hirošimi so naredili še enega na Nagasakiju, 3 dni kasneje - odvrgli so atomsko bombo Fat Man. Posledice so bile takojšnja smrt 120000 ljudi, čez čas pa še vsaj 2x toliko zaradi poškodb, sevanja, težav z zrakom, uničene infrastrukture...
  • Konec vojne

    Konec vojne
  • Kapitulacija Japonske

    Kapitulacija Japonske
    3 dni po napadu na Hirošimo in Nagasaki Japonska prosi za pogajanja o končanju vojne - 2.9.1945 kapitulirajo in ker so bili "The Last Man Standing" na strani Sil osi je 2.9.1945 datum ko označimo konec vojne.
  • Osamosvojitev Indije

    Osamosvojitev Indije
    Ghandi vesel.