Zgodovina Evropske Unije

By Tejko8
  • Maastrichtska pogodba

    Maastrichtska pogodba
    Politično in pravno združi države članice.
  • Konec druge svetovne vojne v Evropi

    V Evropi se je končala druga svetovna vojna. Evropa je bila opustošena, na milijone ljudi je bilo mrtvih, ranjenih ali razseljenih. V holokavstu je bilo umorjenih šest milijonov Judov.
  • Ustanovitev zveze NATO

    Ustanovitev zveze NATO
    Ustanovitev Organizacije severnoatlantskega zavezništva (NATO), meddržavnega varnostnega zavezništva med Združenimi državami Amerike, Kanado in 10 zahodnoevropskimi državami. Zveza NATO je leta 2020 štela 30 držav članic, vključno z 21 državami EU.
  • Ustanovitev Sveta Evrope

    10 zahodnoevropskih držav je ustanovilo Svet Evrope z namenom spodbujanja demokracije ter zaščite človekovih pravic in uveljavljanja pravne države. 3. septembra 1953 je začela veljati Evropska konvencija o človekovih pravicah.
  • Period: to

    Pariška pogodba

    S Pariško pogodbo je bila ustanovljena Evropska skupnost za premog in jeklo (ESPJ).
  • Rimska pogodba

    Podpisale so jo Belgija, Francija, Italija, Luksemburg, Nizozemska in Zahodna Nemčija. Rimska pogodba o EGS ostaja ena od dveh najpomembnejših pogodb v sodobni Evropski Uniji (EU). Pogodba je predlagala postopno znižanje carin in ustanovitev carinske unije.
  • Podpis „Pogodbe o združitvi“

    Podpis „Pogodbe o združitvi“
    Pogodba o združitvi izvršnih organov treh Skupnosti (Evropske skupnosti za premog in jeklo, Evropske gospodarske skupnosti in Euratoma) je bila podpisana v Bruslju in začela veljati 1. julija 1967. Odtlej imajo Evropske skupnosti enotni upravni organ (Komisija) in en sam izvršilni organ (Svet).
  • Začetek carinske unije

    Začetek carinske unije
    Šest ustanovnih držav članic je odpravilo carinske dajatve na izdelke iz medsebojnega uvoza in tako prvič omogočilo prosto čezmejno trgovino. Uvedle so tudi enake carine na uvoz izdelkov iz držav zunaj EU. Trgovina med temi šestimi in preostalim svetom hitro raste.
  • Bruseljska pogodba

    Bruseljska pogodba, je znova spremenila nekatere finančne določbe pogodb. Okrepila je proračunske pristojnosti Skupščine (EP ima pravico zavrniti proračun Skupnosti in podeliti razrešnico Komisiji glede izvrševanja proračuna) in omogočila ustanovitev Računskega sodišča.
  • Maastrichtska pogodba

    Maastrichtska pogodba
    Pogodba o Evropski uniji je bila podpisana v Maastrichtu na Nizozemskem. Je pomemben mejnik, saj določa jasna pravila za prihodnjo enotno valuto, zunanjo in varnostno politiko ter tesnejše sodelovanje na področju pravosodja in notranjih zadev. Evropska unija je uradno ustanovljena s pogodbo, ki začne veljati 1. novembra 1993.
  • Amsterdamska pogodba

    Amsterdamska pogodba
    Potrdi pomen enakih možnosti, pa tudi spoštovanja človekovih pravic v procesu integracije. Določila je tudi nekaj zelo koristnih zakonodajnih dopolnil, ki bodo odprla nove možnosti za napredek. Drugi člen, ki razglaša cilje Skupnosti, med temi cilji navaja vzpodbujanje enakosti.
  • Rojstvo evra

    Rojstvo evra
    V 11 državah je bila uvedena skupna valuta evro, vendar samo za trgovinske in finančne transakcije. Bankovci in kovanci se uvedejo pozneje. Prve države evrskega območja so Avstrija, Belgija, Finska, Francija, Nemčija, Grčija, Irska, Italija, Luksemburg, Nizozemska, Portugalska in Španija. Danska, Švedska in Združeno kraljestvo se zaenkrat niso odločile za pridružitev evrskemu območju.
  • Niška pogodba

    Niška pogodba
    Pogodba iz Nice dopolnjuje pogodbe, na katerih temelji EU, vendar brez izvedbe predvidene reforme; zlasti spreminja pravila o sestavi Komisije in s kvalificirano večino razširi področje odločanja in pripravlja širitev EU. Veljati je začela 1. februarja 2003, potem ko so jo ratificirale vse države članice.
  • Pridružitev Slovenije EU

    V skladu z evropskim pravnim redom je to pomenilo vzpostavitev novega režima na mejah držav članic EU in držav nečlanic EU oziroma tako imenovanih tretjih držav. Slovenija je zato vzpostavila varnostni, carinski in inšpekcijski nadzor na svojem delu zunanje meje EU s Hrvaško ter zagotovila njegovo izvajanje po standardih EU.
  • Svetovna gospodarska kriza

    Svetovno gospodarstvo je prizadela velika finančna kriza. Sprožile so jo težave s stanovanjskimi posojili v Združenih državah Amerike. V težavah se je znašlo tudi več evropskih bank. Kriza je okrepila ekonomsko sodelovanje med državami EU.
  • Lizbonska pogodba

    Lizbonska pogodba
    Lizbonska pogodba Lizbonska pogodba (prvotno znana kot reformna pogodba) je mednarodni sporazum, ki spreminja in nadgrajuje dve obstoječi pogodbi, ki sta predstavljali ustavnopravni temelj Evropske unije (EU).
  • EU prejme Nobelovo nagrado za mir

  • Brexit (referendum)

    Referendum o članstvu v Evropski uniji v Združenem kraljestvu, ki se običajno imenuje referendum EU ali referendum o brexitu, je potekal 23. Organizirana je bila in olajšana z referendumom Evropske unije iz leta 2015 in Aktom o političnih strankah, volitvah in referendumih iz leta 2000.
  • Covid-19

    Covid-19
  • Brexit

    Brexit
    Umik Združenega kraljestva iz EU.