Viduslaiku un renesanses literatūra (Alise, Raivis)

  • 400

    Viduslaiku sākums

    Rietumeiropā viduslaiki sākās līdz ar Rietumromas sabrukšanu. 4.-5.gs.
    Latvijā pāreja no Senajiem laikiem uz Viduslaikiem sākās ap 1180. gadu, kad vācu mūks Meinards sludināja kristīgo ticību Līvu zemēs.
  • Period: 400 to 1300

    Vidusslaiku literatūra

    Viduslaiku literatūrā daudz tika rakstīts par Krusta kariem un bruņinieku cīņām.
  • Period: 400 to 1000

    Agrīnā viduslaiku literatūra

    Agrīno viduslaiku literatūrā daudzi autori raktīja tautas eposu, tā bija bieža parādība un tautas eposs ieguva lielu popularitāti.
  • Period: 1000 to 1300

    Klasiskā viduslaiku literatūra

    Klasisko viduslaiku literatūras žanri ir: varoņeposs, galma literatūra, bruņinieku romāni, trubadūru lirika, pilsētas literatūra, dzīvnieku romāns, alegoriskais romāns .
  • 1096

    Pirmais Krusta karš

    Pirmais Krusta karš
    Tika uzsākts pēc Romas pāvesta aicinājuma doties karagājienā uz svēto pilsētu Jeruzalemi, lai atbrīvotu Svēto zemi no musulmaņiem.
  • 1100

    Aktuāla "Galma mīlestības” tematika

    Aktuāla "Galma mīlestības” tematika
    Pilnīgi pretēji baznīcas nostājai attiecībā uz mīlestību kļuva aktuāla "Galma mīlestības” tematika. Jaunā lirika bija aristokrātu vispārējās kultūras spilgtākā izpausmes forma. Literatūras efektivitāte bija saistīta ar starptautiskajām attiecībām, kādas pastāvēja starp galmiem. Francijas, Anglijas un Vācijas galmos ātri izplatījās katrs mākslas darbs.12.gs parādījās prasība pēc dzejas tautas valodā. Līdzās mīlestības lirikai attīstījās arī pasaulīga epika.
  • 1171

    Krusta kari Livonijā

    Krusta kari Livonijā
    Par to sākumu uzskata Romas pāvests Aleksandrs III aicinājumu finansiāli atbalstīt misionāru Fulko 1171. gadā. Nozīmīgākos panākumus krustneši ieguva bīskapa Alberta vadībā. Liela noz''ime krustnešu panākumos bija Alberta dibinātajai Rīgai un Zobenbrāļu ordenim.
  • 1201

    Rīgas dibināšana

    Rīgas dibināšana
    Livonijas krusta karu laikā krustneši Rīgu izmantoja kā galveno atbalsta punktu. Kopš 1255. gada Rīga bija arhibīskapa sēdeklis un plašas baznīcas provinces centrs. 1282. gadā Rīgas pilsēta noslēdza pastāvīgās tirdzniecības partnerības līgumus un pievienojās hanzas savienībai.
  • 1260

    “Zelta leģenda” ieguva lielāku popularitāti kā “Bībele”

    “Zelta leģenda” ieguva lielāku popularitāti kā “Bībele”
    “Zelta leģenda” ir Viduslaiku Eiropā latīņu valodā tapušais Svēto dzīves stāstu izskaistinātais un fantāzijām bagātinātais krājums, ko apkopojis Jēkabs de Vorānžs.Darbs kļuvis par vēlīno Viduslaiku bestselleru. Ir saglabājušies vairāk nekā astoņi simti ar roku pārrakstīto eksemplāru, bet teksti visai pamatīgi atšķiras, būdami papildināti.
  • 1300

    Renesanses sākums

    Pārejas laiks starp Viduslaikiem un Jaunajiem laikiem- sāka attīstīties atsevišķu Eiropas valstu kultūra un ideoloģija, kas raksturojams ar zinātnes, mākslas un literatūras uzplaukumu .Par pamatu jaunajam laikmeta kļuva atziņa, ka cilvēks ir visu vērtību mēraukla. Jauno domāšanu ietekmēja kultūra, ģeogrāfiskie atklājumi, reformācija un nacionālo valstu izveidošanās. Renesanses laikmets bija pirmais, kas atvēlēja cilvēkam noteicošo vietu.
  • 1300

    Renesanses literatūras pamati

    Renesanses literatūras pamati
    Sākotnējie Renesanses darbi bija saistīti pārsvarā ar klasisko autoru, it īpaši Cicerona un Homēra, darbu izpēti un apcerēšanu. Līdz ar to uzmanības centrā bija nonākusi arī sengrieķu valoda, bet tika studēti arī grieķu un senebreju teksti. Padziļināta to izpēta veicināja kritiskas attieksmes veidošanos par Renesanses laika baznīcas pastāvošajām ideoloģijām.
    (Attēlā Homērs)
  • 1350

    Renesanses literatūras darbi

    Renesanses literatūras darbi
    Literatūra pievērsās cilvēka pārdzīvojumu, sadzīvisku situāciju un zemes daiļuma attēlojumam. Jau pirmais renesanses dzejnieks Dante Aligjēri savu slavenāko darbu „Dievišķā komēdija” sarakstīja kā apcerējumu par dzīves vērtībām.
    Vēl tika sarakstīti ievērojami literatūras darbi kā "Hamlets","Romeo un Džuljieta", "Dons Kihuts", "Utopija", "Pār cilvēka cieņu"
    (Attēlā- Dante Aligjēri)
  • 1400

    Iespēja mācīties universitātēs

    1. gs pieauga universitāšu skaits. Īpaša uzmanība tika pievērsta- antīkai literatūrai, filozofu sacerējumiem, diskusiju mākslai un latīņu valodai. Renesanses laikā skolās izglītības pamatus apguva praktiski visi augstākā un vidējā slāņa bērni. Tomēr 80% eiropiešu joprojām dzīvoja laukos un pārsvarā bija analfabēti.
  • 1452

    1. iespiestā grāmata

    1. iespiestā grāmata
    1. gadā Johanss Gūtenbergs iespieda pirmo grāmatu. Agrāk grāmatas bija iegūt grūtāk, jo grāmatu pārrakstīšana bija ilgs process, jo viss tika pārakstīts ar roku. 1455. gadā parādījās pirmā grāmata Bībele, kas tika iespiesta pilnībā tipogrāfiski. (Attēlā Jonanss Gūtenbergs)
  • Oct 31, 1517

    Matrins Luters saraksta tēzes

    Matrins Luters saraksta tēzes
    Renesanses laikā parādījās jauna attieksme pret reliģiju. Martins Luters aizsāka baznīcu reformāciju vēršoties pret katoļu baznīcas negācijām. Viņš sarakstīja 95 tēzes. Šīs tēzes tiek ņemtas vērā arī mūsdienās.
  • Pirmais iespieddarbs Latvijā

    Izdots 1588. g. Rīgā dibinātajā Nikolausa Mollīna grāmatu spiestuvē.
    Tieši pateicoties jaunajām teksta pavairošanas iespējām, 15. gs. otrā pusē humānisma idejas sāka izplatīties ārpus Itālijas.
  • Renesanses beigas

    Ap 16. gs Eiropā sākās Jaunie laiki, jo Renesasne pasaules kultūru bija ļoti izmainījusi.