Tanuláselmélet kialakulásának folyamata

By Kacsa
  • Didactica magna

    Didactica magna
    Comenius (1592-1670), cseh pedagógus és író által kidolgozott pedagógiai elmélet és gyakorlat középpontjában a szemléltetés áll, ami nem csupán módszer, hanem a tanulás, az ismeretszerzés alapvető forrása és útja is. A szemléltetés során a tanuló az őt körülvevő valósággal kerül kapcsolatba, arról érzékszerveivel minél gazdagabb tapasztalatokra tesz szert.
  • Behavorista elmélet klasszikus kondicionálás

    Behavorista elmélet klasszikus kondicionálás
    Ivan Petrovics Pavlov
    Az emésztőrendszer működésének tanulmányozása során állatokon kísérletezve jött rá a feltételes reflex létezésére. A kísérleti kutyánál egy csengő hangjára is beindult a nyálelválasztás folyamata. Ezt publikálta majd Orvoskongresszuson hozta nyilvánosságra a feltételes és feltétlen reflexek által alkotott rendszerét.
  • Tanulási stílusok elméleti alapjai analitikus pszichológia

    Tanulási stílusok elméleti alapjai analitikus pszichológia
    Carl Gustav Jung (1875-1961) Szerinte a pszichikum önszabályozó rendszer, az ellentétek egyensúlyára épül. Az egyensúlyt az adja, hogy az ellentétek kiegészítik egymást. A tudattalan és a tudatos egyformán fontos. A tudatot egy fénycsóvához lehetne hasonlítani, mely által csak azt látjuk, amire odavilágítottunk. Terápia során fontos a tudatos és a tudattalan integrálása, a tudattalant is be kell engedni a tudatosba, nem csak fordítva.
  • Humanisztikus megközelítés

    Humanisztikus megközelítés
    Carl C. Rogers szerint adott egy jó, egészséges növekedés lehetősége a személyiség számára, ezt a növekedési irányt megvalósulásnak vagy aktualizációnak nevezte el. Az aktualizáció a szervezet fenntartását és növekedését biztosító élettani működés - nemcsak az emberre, hanem minden élőlényre jellemző. Rogers önmegvalósulásról szól.
  • Behaviorista tanuláselméletek Szociális tanuláselmélet

    Behaviorista tanuláselméletek Szociális tanuláselmélet
    Bandura kutatásának kezdeti fázisában elemezte az emberi tanulás alapjait, és a gyerekek illetve felnőttek hajlandóságát arra, hogy másokon megfigyelt viselkedési formákat saját magukon bemutassák. Foglalkozott továbbá a szociális kognitív elmélettel, a gondolkodás és a cselekvés társadalmi alapjaival és az én-hatékonysággal.
  • Kognitív tanuláselmélet

    Kognitív tanuláselmélet
    Felfogása szerint a pszichés fejlődés a világ megismerő ábrázolásának és szemléltetésének (kognitív reprezentációjának, illetve rekonstrukciójának, lásd konstruktivizmus) folyamatos differenciálódásán keresztül valósul meg. A folyamatot az asszimiláció (a környezetből származó tapasztalatok már meglévő sémákba való beillesztése) és az akkomodáció (a sémáknak a környezethez való igazítása) egyensúlyának fokozatos megjelenése jellemzi. P
  • Konstruktivista tanuláselmélet

    Konstruktivista tanuláselmélet
    David Ausubel munkásságára nagy hatással volt Jean Piaget. A tanulókat próbálta különböző módokon segíteni a tanulásban.
  • BehavIorista tanuláselmélet Operáns kondicionálás

    BehavIorista tanuláselmélet Operáns kondicionálás
    A klasszikus viselkedéssel szemben? ahol a válaszokat specifikus ingerek váltják ki, az operáns viselkedést nem a kiváltó ingerek határozzák meg, hanem az, amelyhez a viselkedés vezet. Úgy vélte, hogy a pszichológia célja a viselkedés minél pontosabb leírása, vagyis azokat a törvényeket kell meghatározni, melyek hatására a viselkedés a következményeknek megfelelően alakul és a környezet hatása alá kerül.