Soška fronta

Soška fronta

By eva987
  • 1. soška bitka

    1. soška bitka
    Italijanska vojska je želela zavzeti tolminsko in goriško mostišče ter zahodni rob Kraške planote. Odločila se je za udar proti Doberdobski planoti. Toda v bitki so le s težavo osvojili vznožje kraške planote pri Sredipolju, Romjanu in Selcu.
  • 2. soška bitka

    2. soška bitka
    Osredinili so se proti goriškemu mostišču in na Kras. Italijani so večinoma napadali neuspešno, nad Kobaridom pa jim je vendarle uspelo osvojiti Batognico in poriniti Avstro-Ogrce na rezervno obrambno črto.
  • 3. soška bitka

    3. soška bitka
    Italijani so predvidevali napad z mostišča pri Plavah, napad na vrh ter glavni udar na goriško mostišče, ki bi mu sledilo zavzetje Gorice. Vsi napadi so bili neuspešni.
  • 4. soška bitka

    4. soška bitka
    Bitka je bila omejena na odsek Plavi-Vrh. Italijani so s topništvom in letalstvom sistematično rušili Gorico, na pomoč pa so priskočile tudi enote na Tolminskem, ki so napadale odsek Mrzli vrh - Vodil vrh. Tokrat je bil uspeh Italijanov neznaten: zavzeli so nekaj strelskih jarkov pri Doljah in Zagori, hrbet s cerkvijo med Oslavjem in cesto od Števerjana do Pevme, prednje jarke pri Podgori, na severozahodnem pobočju Vrha, na zahodnem robu Martinščine.
  • 5. soška bitka

    5. soška bitka
    Bila je sestavljena predvsem iz lokalnih napadov. Glavna cilja sta bila Gorica in Tolmin. Toda italijanski napadi so bili večinoma neuspešni.
  • 6. soška bitka

    6. soška bitka
    Italijanska glavna cilja sta bila Gorica in Doberdobska planota. Zaradi premoči Italijanov, Avstro-Ogrcem ni preostalo drugega kot napadalcem prepustiti porušeno Gorico in se umakniti na pomožno obrambno črto na levem bregu Soče. V drugi fazi ofenzive so Italijani poskušali Avstro-Ogrce izriniti še z novih položajev, vendar jim ni uspelo.
  • 7. soška bitka

    7. soška bitka
    Italijani so potisnili branilce z Mirenskega gradu in z drugih položajev ter med Lokvico in Opatjim selom.
  • 8. soška bitka

    8. soška bitka
    Italijani so potisnili branilce na drugo črto med Lokvico, Hudim Logom in Lukatičem, vzhodno od Gorice pa je padel vrh Šobra.
  • 9. soška bitka

    9. soška bitka
    Italijansko letalstvo je bombardiralo Sežano, Dutovlje in Miramar. Branilci so obranili Fajtji hrib. Italijani so v treh bitkah prodrli za 3 do 4 kilometre na petkilometrskem pasu, toda prodor v Trst se jim ni posrečil.
  • 10. soška bitka

    10. soška bitka
    Italijani so znova načrtovali prodor v Trst, zasedbo Kuka (611 m), Vodic (652 m), Sv. Gore in Škabrijela (646 m), s frontalnimi napadi iz Gorice pa naj bi se prebili tudi v Vipavsko dolino. Napadali so večinoma neuspešno. Avstro-Ogrci pa so ponovno zavzeli črto Flondar–Frnaža-Veršič.
  • 11. soška bitka

    11. soška bitka
    To je bila zadnja italijanska ofenziva na Soči. Italijani so pritisnili z vso močjo in dobro napadali, vendar so se kasneje zaradi nasprotnikove izčrpanosti vrnili na črto Log- Mešenjak - Hoje -Kal- Vrhovec- Madoni -Zagorje- Škabrijel. Ker so Avstro-Ogrci v nadaljnje dobro zadrževali napade so se Italijani odločili da končajo 11. ofenzivo. Teh sedemindvajset dni je trajal najbolj krvav spopad na slovenskih tleh.
  • 12. soška bitka

    12. soška bitka
    Avstro-Ogrsko-nemške priprave na 12. ofenzivo so se zaradi strahu začele že v 11. ofenzivi. Avstro-Ogrskim vojakom so priskočili na pomoč nemški vojaki, načrt poimenovan »Zvestoba v orožju«, pa je pripravil nemški general Krafft von Dellmensingen.Italijanski generali so ukazali obrambo. 24. oktobra so ob 2.00 zjutraj Avstro-Ogrski in nemški vojaki pri Kobaridu silovito napadli. Uporabili so bojni plin ter bliskovito skupno akcijo pehote in topništva.