Desetdnevna vojna za slovenijo 1991

Slovenska desetdnevna vojna

  • Torek, 25. junij

    Torek, 25. junij
    Slovenska skupščina sprejme ustavni zakon o samostojnosti.
  • Sreda, 26. junij

    Sreda, 26. junij
    V Ljubljani je bila uradno in slovesno razglašena samostojnost in neodvisnost Slovenije. Istega dne po 11. uri dopoldne so iz vojašnice v Pivki proti mejnim prehodom z Italijo krenili tanki Jugoslovanske ljudske armade, ki so bili prvi tanki JLA na slovenskih cestah,ta dan pa je v slovenski zgodovini vojne za obrambo samostojne Slovenije poznan kot »dan prej«.
  • Četrtek, 27. junij

    Četrtek, 27. junij
    1. junija ob 1.15 je protiletalska oklepna baterija Jugoslovanske ljudske armade (JLA) pri Metliki prestopila državno mejo. Začela se je desetdnevna vojna za Slovenijo, v kateri so slovenske sile ubranile državo.
  • Petek, 28. junij

    Petek, 28. junij
    Ob 9.50 so slovenske enote napadle oklepno kolono JLA na
    Medvedjeku. V napadih letalstva JLA je bilo ubitih šest
    voznikov tovornjakov. Jugoslovanska letala so napadla letališče Brnik. JLA je ob 21. uri razglasila prekinitev ognja, saj so bile
    obkoljene enote v vedno težjem položaju.
  • Sobota, 29. junij

    Sobota, 29. junij
    V noči s petka na soboto so se predstavniki Slovenije v Zagrebu sestali s tremi zunanjimi ministri Evropske skupnosti in predsednikom ZIS. Sprejeli so dogovor o ustavitvi sovražnosti, ki pa je bil tako nejasen, da do njegove uresničitve ni prišlo. Od Predsedstva in Vlade RS je JLA s ultimatom zahtevala kapitulacijo Slovenije. Zadnji rok je bil 30. junija ob 9. uri. Zvečer se je sestala slovenska skupščina, se opredelila za mirno rešitev krize, vendar slovenska neodvisnost ni smela biti ogrožena.
  • Nedelja, 30. junij

    Nedelja, 30. junij
    Četrti dan vojne TO zavzame skladišče bencina in odkrije zalogo orožja, po vsej Sloveniji zatulijo sirene in Ljubljani grozi letalski napad.
  • Ponedeljek, 1. julij

    Ponedeljek, 1. julij
    Okoli pol treh zjutraj je prišlo do požara in eksplozije, ki je uničila skladišče orožja JLA v Črnem Vrhu nad Idrijo. V skladišču je bilo orožje slovenske Teritorialne obrambe. Zvečer je sledil nov ultimat JLA Sloveniji.
  • Torek, 2. julij

    Torek, 2. julij
    Začel se je odločilni del vojne za Slovenijo. Ob 5. uri zjutraj
    so enote Teritorialne obrambe napadle oklepno kolono v
    Krakovskem gozdu in ji zadale močan udarec. Ob 16.15 so na mejnem prehodu Gornja Radgona enote TO napadle oklepnike JLA, streljanje iz tankov pa je uničilo del mesta. Predsedstvo RS je ob 21. uri sprejelo sklep o enostranski ustavitvi ognja, v v večernih poročilih pa je načelnik Generalštaba Blagoje Adjić nastopil z grožnjo: "Zagotovili bomo nadzor in stvari privedli do konca!"
  • Sreda, 3. julij

    Sreda, 3. julij
    Zjutraj so pripadniki Teritorialne obrambe in policije obkolili vojake JLA, ki so se umaknili iz stražnice Šentilj. Brez boja sta se predala dva oficirja, trije podoficirji in 45 vojakov. JLA je sprejela dogovor o ustavitvi ognja. Helikopterji JLA z oznako Rdečega križa so dovažali okrepitve, vendar zaradi dogovora o premirju Slovenija ni ukrepala.
  • Četrtek, 4. julij

    Četrtek, 4. julij
    TO je zasedla vse mejne prehode. Enote JLA se vračajo v vojašnice in na Hrvaško. TO je dovolila umik tankovski koloni z Brnika in oklepni koloni pred Dravogradom.
  • Nedelja, 7. junij

    Nedelja, 7. junij
    Na Brionih se je delegacija Evropske unije sestala s slovensko, hrvaško in zvezno delegacijo. Po petnajsturnih pogajanjih so sprejeli Brionsko deklaracijo, s katero so bile ustavljene sovražnosti na ozemlju Slovenije. Kasneje(18. julija) pa je predsedstvo SFRJ sprejelo odločitev, da se JLA v treh mesecih z orožjem in opremo umakne iz Slovenije.