Škuncin život

  • Stranac u vlastitom selu

    Stranac u vlastitom selu
    Tijekom boravka u okolnim selima suočava se s nedostatkom razumijevanja i podrške zajednice stoga se često seli. Njegova kreativnost često ga čini predmetom ismijavanja, što oblikuje njegovu nesigurnost i osjećaj izolacije. Profesor Škunca dolazi u selo Mrduša Donja. Njegov odnos prema zajednici, običajima i ljudima odražava njegovu unutarnju borbu s identitetom i osjećajem pripadnosti. Iako je fizički prisutan, osjeća se kao da ne pripada stoga se prilagođava seljanima da bi se uklopio.
  • Izazovi VS Škunca

    Izazovi VS Škunca
    Upoznajemo Škunca, učitelja koji se suočava s izazovima obrazovanja i običaja u selu. On se pojavljuje kao kritičar lokalnih normi i vrijednosti. To možemo vidjeti u njegovim daljnjim postupcima kada se selo odluči napraviti predstavu.
  • Mene boli đžigerica

    Mene boli đžigerica
    Škunca kao pripadnik socijalističke zajednice bio je na sastanku Mjesnog aktiva Narodnog fronta gdje na ideju Mačka se iznjela ideja da selo napravi predstavu. Na prijedlog seljana Škunca je izabran da bude režiser predstave. Škunca odbija jer govori da boluje od bolesi jetre. Na nagovor seljaka, pogotovo Bukare koji kaže Škuncu da mora izvršavati obaveze koje mu oni daju, Škunca se složi sa njima i zanemari sebe. Tu vidimo da Škunca nema svoj stav.
  • Za mene Hamlet, za njih Omlet

    Za mene Hamlet, za njih Omlet
    Kada se u selu najavljuje predstava ,,Omlet", Škunca se protivi promjenama koje ona donosi. U želji da dokaže svoju vrijednost, Škunca odlučuje postaviti predstavu. Ova odluka simbolizira njegovu ambiciju i potrebu za izražavanjem, ali i njegovu borbu s društvenim normama.
  • Propali pokušaj

    Propali pokušaj
    Pokušavajući objasniti seljanima težinu djela Hamlet, dijeli im primjerke drame koje oni pokušavaju izvesti, ali bezuspješno. Škunca dokazuje da je bio u pravu i da je tekst pretežak za neuki puk.
  • Suprostavljanje narodu

    Suprostavljanje narodu
    Bukara zapovijeda Škunci da ,,popravi" Hamleta no Škunca odbija to napraviti. Seljani tvrde da Škunca time odbija prosvjećivati narod i da time odbija njihove moderne promjene.
  • Pametniji popušta

    Pametniji popušta
    Škunca pod nagovorom drugih seljana lako popušta i time gubi svoj stav. Piše scenarij za predstavu kojeg je pojednostavnio zbog neobrazovanog puka, na ideju Bukare. Tada se kvare odnosi između Škunce i Bukare zbog mijenjanja strukture najpoznatije drame ikada jer time Škunca krši svoja uvjerenja.
  • Smijem se, a plače mi se

    Smijem se, a plače mi se
    Škunca ne želi da se ni njegovo ni Shakespearovo ime spominje bilo gdje u predstavi, prihvaća sve prijedloge seljana samo da se ne bi sukobio s njima. Dok uvježbavaju predstavu, učitelj Škunca je ironičan, pokušava donekle objasniti seljanima što trebaju raditi, ali kaže kako oni to ipak znaju bolje od njega.
  • Laže li Škunca?

    Laže li Škunca?
    Dobronamjerni Škunca htio je upozoriti Škoku da ga je Anđa špijunirala no Škoko to opovrgava. Škunca se kune da govori istinu jer mu je Škoko najdraži u selu i samo mu želi pomoći.
  • Biti ili ne bit - to je pitanje!

    Biti ili ne bit - to je pitanje!
    Nakon što je Joco optužio Bukaru za krađu novca i nastanka drame između njih, Škunca se isključio i odlučio ne sudjelovati. Kada su se ljudi počeli razilaziti održava svoj poznati govor ,,Biti ili ne bit". Škunca u tom monologu predstavlja čovjeka koji se bori s vlastitim strahovima i nesigurnostima, ali istovremeno i s realnošću života u malom selu.
  • Vrime je za feštu!

    Vrime je za feštu!
    Škoko odlazi, a ostali nastavljaju se zabavljati kao da se ništa upravo nije dogodilo. Svi seljaci krenu u kolo, pjevajući i plesajući oko Bukare, zabavljajući se kao nikad do sada. Škunca je prisutan, ali se ne ističe od ostalih. Pretvara se kao da ga nije briga za što se upravo dogodilo te nastavlja sa svojim životom.
  • Od komedije do tragedije

    Od komedije do tragedije
    (Zamračenje)
    Škunca: ,,Svijetlo...Upalite svijetlo...Svjetlo...)
  • Posljedni prizor Amleta

    Posljedni prizor Amleta
    Škunca već pomalo isfrustriran zbog želje da predstava ispadne kako je on to zamislio, dovodi seljane u red. Svi su počeli raditi i govoriti ono što treba. Nadao se da će to tako ostati i da ipak će nakraju sve dobro ispasti.
  • Prijetnja smrću

    Prijetnja smrću
    Usred scene borbe između Hamleta i Laerta, Škoko je počeo daviti Mačka, prijetiti mu smrću nožem kako bi izvukao priznanje da Bukara stoji iza krađe, a ne njegov otac. Mačak priznaje da ga je Bukara potplatio te tada Škoko počinje napadati Bukaru. Škunca, iako je prijašnje rekao da mu je Škoko najdraži i da mu želi pomoći ovdje dokazuje upravo suprotno. Nije ništa rekao niti se suprostavio Bukari kada je išao uvjeriti sve da Škoko laže.
  • Škunca se pravi nonšalantim

    Škunca se pravi nonšalantim
    Nakon Škokina napada na Bukaru, željeći osvetiti svog oca, naći mu pravdu, traži podršku od svojih prijatelja. Škunca poput ostalih, odbija ga no ne kao i ostali zbog osobnih razloga nego zbog toga što smatra da ga se to ne tiče. Izjavio je da se on u ništa ne petlja te tako izdajući svog prijatelja kada je stao na Bukarinu stranu vidi se njegova labilnost i utjecaj društva na njega. Također, njegov kukavičluk koji se pojavljuje kroz cijeli njegov život dolazi na vrhunac.
  • Zadnji pokušaj Amleta

    Zadnji pokušaj Amleta
    Škunca tijekom generalne probe ispravlja seljake (glumce), govori im što da govore, traži njihovu koncentriranost i discplinu da bi predstava ispala što bolja. On shvaća ozbiljno ovu predstavu za razliku od drugih. Tjera ih da budu što bolji tako da ova predstava ne osramoti poznato djelo Hamlet i ne uruši njegove moralne norme otprije.