Primož trubar (woodcut)

PRIMOŽ TRUBAR

By s34
  • 1508

    Rojstvo Primoža Trubarja

    Rojstvo Primoža Trubarja
    Primož Trubar se je rodil v Rašici pri Velikih Laščah.Rodil se je v kmečki družini , ki je delala za Turjaškega Grofa. Njegov oče je imel spretne roke , saj je bil mlinar in tesar ter cerkveni ključar .Pobiral je tudi davke. Po očetu se je Primož pisal Malnar , a je kasneje prevzel materin priimek Trubar.
  • 1520

    Šolanje Primoža Trubarja

    Šolanje Primoža Trubarja
    Primoža sta Grof in Grofica poslala v Reko , kjer se je šolal za duhovnika.Šolanje je nadeljeval v Salzburgu , kasneje pa odštel v Trst k škofu Bonomu .Tam se je naučil ljubiti Slovenski jezik.Ker v Trstu ni bilo univerze se je Primož odložil , da svoje šolanje nadaljuje na Dunaju.Tam študija ni dokončal, saj so proti mestu prihajali Turki.Šolo je dokončal v Trstu pri Bonomu in se izuril za duhovnika.
  • 1530

    Po šolanju

    Po šolanju
    Primož je svojo prvo župnijo dobil v Laškem. Primož je kljub temu, da je bil katoliški duhovnik poučeval in pridigal tako, kot so takrat učili protestanti.Kmalu je napredoval in odšel v Ljubljano . Zaradi vnete želje po prenovi cerkve , ki pa ni bila všeč deželnemu poglavarju so ga skoraj zaprli med zapahe.
  • 1548

    Pot Primoža Trubarja

    Pot Primoža Trubarja
    .Ko sta umrla škofa Bonomo in Kacijanar in je oblast prevzel škof Tekstor,ki je bil velik nasprotnik reformacije so protestante izgnali in dežele.Tako je Primož pristal v Nemškem Nurnbergu.Kmalu se je premestil v Rothenburg,kjer je začel ustvarjati in pisati.Tudi poročil se je in imel otroke.Po 4 letih se je napotil v Kempten.Tam je utrdil svoje znanje in se za tem s baronom Ungnadom odšel v Tubingen.Tam so tiskali knjige.Nato je odšel ponovno v Ljubljano,kjer so ga razglasili za prvega moža.
  • 1550

    Dela

    Dela
    Primož Trubar je menil , da bi mogli Slovenci imeti svoj jezik in brati Biblijo v svojem jeziku.Zato se Primož odloči napisati knjigo , ki je izšla leta 1550 knjigi pa je dal naslov Katekizem.5 let kasneje je izdal še Abecednik nadgradnjo Katekizma.Ker se je bal , da knjig nebi mogel izdati se je podpisal Rodoljub Ilirski.