POVIJEST STAMBENE ARHITEKTURE

By sime1
  • 3500 BCE

    STARI VIJEK

    STARI VIJEK
    Rimska arhitektura predstavlja ujedinjenje tradicionalnih grčkih i toskanskih elemenata prvenstveno preuzimanje organizacionih redova klasične arhitekture;jonski red,dorski red,na koje su potom primjenjeni novi građevinski principi kao što je razvoj korištenja lûka te korištenje betona i cementa.Rimska arhitektura se jedinstveno razvila tek u kasnom dobu rimske republike.Ako se izuzmu toskanski doprinos lûka i razvoj složenog reda u svojim početcima rimska arhitektura je bila gotovo kopija grčke
  • Jan 1, 900

    ROMANIKA

    ROMANIKA
    Stil arhitekture koji dolazi nakon predromanike
    traje od 10. do 13. stoljeća.
    Dolazi do velikog procvata građevinske djelatnosti, posebno izgradnja crkvi, donjona i samostana
    u crkvenom graditeljstvu su jednostavne građevine masivnih zidova, bogata vodoravna raščlanjenost, kameni polukružni i bačvasti svodovi, polukružni lukovi i kockasti kapiteli često urešeni biljnim i figuralnim motivima.
    Brojne su crkve oslikane freskama u žarkim bojama sa svetačkim likovima i legendama
  • Jan 1, 1150

    GOTIKA- palača

    GOTIKA- palača
    Javlja se najprije u Francuskoj, u drugoj polovici XII. stoljeća, a u ostalim zemljama tek oko sredine XIII. stoljeća.
    Grad se postepeno izdvaja iz seoske sredine drukčijom prostornom organizacijom.
    Palača je po definiciji reprezentativna stambena zgrada, a iako nije imala sasvim stambenu svrhu, jedna od najpoznatijih palača na svijetu je venecijanska Duždeva palača.
  • Jan 1, 1300

    RENESANSNA PALAČA i ljetnikovac

    RENESANSNA PALAČA i ljetnikovac
    Traje od 14. st. u Italiji do 16. st. u Europi
    Jedan od najkrupnijih pokreta u kulturi zapadne Europe, koji je doveo do preokreta u znanosti, filozofiji, književnosti i likovnim umjetnostima
    Renesansa je preuzela antičke građevne oblike
    Izgled građevine karakterizira jedinstven, centralan, jasno omeđen i uravnotežen prostor
  • Jan 1, 1520

    MANIRIZAM

    MANIRIZAM
    Manirizam je umjetnički pravac u zapadnoj Europi- pojavio se u Italiji u 1520. g. kao stil utemeljen na stvaralaštvu Raffaela Santi da Urbino i Michelangela
    - Pojavio se kao „protu – renesansa“
    - Označava prijelaz iz renesanse u barok
    - Stil krajnje istančanosti; naglašava krajnosti
  • Jan 1, 1530

    BAROK- arhitektura

    BAROK- arhitektura
    Razdoblje je u glazbi, književnosti i likovnoj umjetnosti koje se nastavlja na renesansu, razvija u rokoko i traje do pojave klasicizma u drugoj polovici 18. stoljeća.
    Karakteristike u arhitekturi baroka jesu uznemirena pročelja bogata stupovima, lukovima, nišama, volutama. U elemente barokne arhitekture pripadaju oval (elipsa), konkavnost i konveksno, te opća razigranost zidnih masa i prostora.
  • ROKOKO

    ROKOKO
    Rokoko, ili "kasni barok" je umjetnički pokret i stil 18. stoljeća, koji je utjecao na gotovo sve vrste umjetničkog izražaja.
    Razvio se u ranom 18. stoljeću u Parizu kao reakcija na veličinu, simetriju i strogo propisivanje pravila u baroku, posebno prilikom uređenja palače Versailles.
    Njihov stil karakterizira kičasto ukrašavanje živim bojama, asimetričnim dizajnom, zakrivljenim linijama i uporabom zlata.
  • KLASICIZAM

    KLASICIZAM
    Pravac u arhitekturi koji je nastao sredinom 18. st, a oslanja se na arhitekturu stare Grčke, Rimskog carstva i stariji klasicizam renesansnog pokreta u Italiji. Odlikuju ga redukcija detalja kao reakcija na pretjeranu ornamentaciju prethodnog Rokoko stila, grandioznost mjerila, simetrija, dramatično korištenje golemih stupovnih redova, prazne zidne plohe te vrlo čiste i geometrijske forme građevine kojima se naglašava povratak klasičnog stila.
  • HISTORICIZAM

    HISTORICIZAM
    Stilsko razdoblje koje je otprilike trajalo od 1830. do 1930.
    historicizam u najširem smislu znači vraćanje velikim povijesnim stilovima.
    Industrijska revolucija je proizvela nove materijale koji su građevinarima pružali nove mogućnosti, koje su oni skrivali iza svojih (lažnih) neo-stilskih fasada –> PSEUDOARHITEKTURA.
    Građevine su bile stambene višekatnice za najam oblikovane kao palače (uz prometnice i trgove).
  • SECESIJA

    SECESIJA
    Stilski pravac u umjetnosti koji se javio kao reakcija na akademizam i eklekticizam zadnjih desetljeća 19. stoljeća (francuski: fin-de-siëc/e). Inspiriran prirodom, u arhitekturu, primijenjenu umjetnost, slikarstvo i kiparstvo unosi elegantnu profinjenost zakrivljenih i ornamentalnost plošnih linija (likovna umjetnost). On je želio „uljepšati industrijsku proizvodnju, spojiti umjetnost i obrt, ukrasiti bezlične fasade zgrada”.
  • FUNKCIONALIZAM

    FUNKCIONALIZAM
    Funkcionalizam u arhitekturi je princip da arhitekti bi trebali dizajnirati objekte prema svrsi samog objekta. Traje od 1920ih do 1970ih. Sve je podeđeno funkciji, teži minimalizmu i lišavanju svega nepotrebnog.
  • DE STILJ

    DE STILJ
    De Stijl je umjetnički pokret iz 1920-ih godina.Naziv De Stijl dolazi od nizozemske riječi stil.
    Zagovornici De Stijla, od kojih je najistaknutiji Piet Mondrian, su nastojali izraziti utopijske ideale duševne harmonije i reda. Težili su ka čistoj apstrakciji i univerzalnosti sa svođenjem na osnovne forme i boje. Pojednostavnili su vizualne kompozicije na horizontalne i vertikalne smjerove te su koristili osnovne boje, crvenu, plavu i žutu kao i bijelu i crnu.
  • POSTMODERNA

    POSTMODERNA
    Postmoderna arhitektura je međunarodni arhitektonski stil. Javlja se koncem 50-ih, a na vrhuncu je bila 70ih i 80ih godina prošloga stoljeća. Funkcionalističke oblike modernizama zamjenjuje težnja ka kompleksnosti, poigravanje s različitim tehnikama, kutovima i stilističkim utjecajima. Odlike ovoga stila su nepravilni kutovi, dekorativni oblici povijesne arhitekture i isticanje u arhitekturi okoline. Oblik je važniji od funkcionalnosti.
  • MINIMALIZAM

    MINIMALIZAM
    Traje od 1960.-1975.g. Glavna tema u Minimalizmu je objektivnost. Minimalizam traži depersonalizaciju i logiku. Shematski jasnoća i redukcija na jasne i jednostavne osnovne strukture vrlo su tipične.
    Danas nismo upoznati sa svijetom minimalizma, ali sa minimalističkim stilom arhitekture. Ovaj stil karakterizira njegov jednostavan i jednostavan stil. Također se isporučuje s ukrasnim elementima.
    Minimalistička arhitektura se još zove i bijela boja.
  • DEKONSTRUKTIVIZAM

    DEKONSTRUKTIVIZAM
    Dekonstruktivizam (1998.g.) je jedan pravac u novijoj istoriji arhitekture koji se nastavlja na postmodernu arhitekturu. U oslanjanju na dekonstrukciju Žak Derida
    U arhitekturi su u upotrebi uvek čiste forme zgrada jednostavnih geometrijskih formi kocke, kupe, kugle, piramide, valjka itd. za konstrukciju i za određivanje stabilnih karaktera. Omekšavanje i stvaranje harmonije jedinstvo i stabilan karakter rešeno je stvaranjem određenog ornamenta.