Povijesni razvoj računala (Nea Šarić, 1.B)

By Nea20
  • Logaritamsko računalo

    Logaritamsko računalo
    Logaritamsko računalo je sprava kojom su se nekada do nekoga stupnja točnosti izvodile računske operacije množenja, dijeljenja i potenciranja. Sastoji se od jednoga čvrstog i jednoga pomičnoga lineala, na kojima su odmjereni logaritmi brojeva. Računa se na osnovi poučaka o logaritmima, prema kojima se množenje pretvara u zbrajanje, dijeljenje u oduzimanje, itd.
  • Pascalina

    Pascalina
    Pascalina je mehanički stroj koji je mogao relativno brzo zbrajati i oduzimati velike brojeve. Izradio ga je francuski filozof i matematičar Blaise Pascal. Mana mu je bila nedovoljna preciznost budući da tadašnja tehnologija nije omogućavala preciznu i pouzdanu izradu njegovih mehaničkih dijelova. Pascalina je mogla raditi s brojevima do 9 999 999.
  • Leibnizov kalkulator

    Leibnizov kalkulator
    Njemački filozof i matematičar Gottfreid Wilhelm Leibniz je bio među prvim matematičarima koji su proučavali binarni brojevni sustav. 1672. izradio je stroj sličan Pascalini koji je mogao zbrajati, oduzimati, množiti i dijeliti, ali ni taj stroj nije bio pouzdan ni upotrebljiv u praksi.
  • Diferencijalni stroj

    Diferencijalni stroj
    Diferencijalni stroj je mehaničko računalo specijalne namjene. Izradio ga je Charles Babbage je 1822.
    Dizajniran za računanje polinomnih funkcija. Služio je za računanje brojčanih tablica koje su najčešće koristili mornari prilikom navigacije. Diferencijalni stroj mogao je automatski računati više vrijednosti koristeći se metodom konačnih diferencija, čime je također izbjegao potrebu za množenjem i dijeljenjem. Ovaj stroj nije nikada dovršen.
  • Analitički stroj

    Analitički stroj
    Analitički stroj je bio nadogradnja diferencijalnog stroja. Dizajnirao ga je engleski matematičar Charles Babbage 1837.
    Analitički stroj se sastojao od sljedećih dijelova:
    1. Kao osnovnu bazu koristio je binarni brojevni sustav.
    2. Imao je ulazno-izlaznu jedinicu.
    3. Jedinica za pohranjivanje podataka: bušene kartice koje je Babbage zamislio za svoj analitički stroj.
    4. Centralna jedinica za obradu podataka.
    5. Programski jezik (napravila ga je Adda Byron).
  • Sortirni stroj

    Sortirni stroj
    Sortirni stroj je izumio Herman Hollerith 1884.
    Koristio se za popise stanovništva. Stroj je pomoću bušenih kartica koje su sadržavale informacije s popisa stanovništva obradu podataka sveo na samo nekoliko mjeseci. On je zbrajao podatke s bušenih kartica pomoću elektromagnetskih brojila. Za svoj rad stroj je koristio električnu energiju dobivenu iz baterija.
  • Z3

    Z3
    Z3 je prvi programirani kalkulator koji je izumio Konrad Zuse 1942. Kalkulator radi na principu binarne algebre.
  • MARK 1

    MARK 1
    Howard Aiken, uz financijsku pomoć IBM-a izradio je elektromehaničko računalo MARK 1, računalo je bilo dugačko približno 20 metara, visoko 2.5 metara, težilo 5 tona, a imalo oko 750000 dijelova; ovo se računalo temeljilo na elektromagnetskim relejima.
  • ENIAC

    ENIAC
    ENIAC je prvo veliko elektroničko računalo. Izgradila ga je 1945. istraživačka skupina koju su vodili J. P. Eckert i John William Mauchly. Prva mu je zadaća bila izračunavanje balističkih tablica za američku vojsku, a rabio se za znanstvene proračune do ranih 1950-ih godina. Zauzimao je prostor od oko 140 m², imao je masu oko 30 tona, a sastojao se od približno 18 000 elektronskih cijevi i 1500 releja. Programiralo se vanjskim slogovima utikača i preklopnika.
  • Period: to

    1. generacija

    Temeljni element za gradnju računala je elektronska cijev.
    Računala su golema, troše mnogo električne energije, nepouzdana ( brzo su se kvarila).
    računala ENIAC (težak 30 tona, trošio 174 kWh, u jednoj sekundi mogao je obaviti 333 operacije (instrukcije) i UNIVAC.
  • UNIVAC

    UNIVAC
    UNIVAC je kratica za UNIVersal Automatic Computer, a proizvodila ga je kompanija Remington Rand, nekadašnji proizvođač oružja i pisaćih strojeva. Računalo UNIVAC sastojalo se od 5200 vakuumskih cijevi i težilo je čak 13.000 kilograma. Trošilo je 125 kW električne energije i moglo je obavljati 1905 operacija u sekundi. Ukupno je isporučeno 46 računala UNIVAC raznim institucijama.
  • Period: to

    2. generacija

    Temeljni element za gradnju računala je tranzistor. On je pouzdaniji, jeftiniji i troši puno manje energije od elektronske cijevi.
    Razvijaju se programski jezici COBOL i FORTRAN.
  • Period: to

    3. generacija

    Temeljni element za gradnju računala je integrirani krug ili sklop. Integrirani krug predstavlja komadić silicija na kojem je posebnom tehnikom spojeno mnoštvo tranzistora u jedinstvenu logičku cjelinu.
  • Period: to

    4. generacija

    Temeljni element za gradnju računala je integrirani krug s visokim stupnjem integracije.
    1971.g. pojavljuje se mikroprocesor koji je omogućio gradnju bržih, jeftinijih i manjih računala.
    Računala postaju dostupna širim masama.
  • Period: to

    5. generacija

    Projekt pete generacije računala započeo je 1980. g. u Japanu s budžetom od nekoliko mlrd. USD.
    cilj projekta bio je stvaranje inteligentnog računala koje bi rješavalo zadatke za koje su potrebna ljudska svojstva (inteligencija, imaginacija i intuicija).
    Cilj još nije ostvaren.