Povijesni razvoj računala (Marta Dužević, 1.c)

  • Logaritamsko računalo

    Logaritamsko računalo
    Sprava kojom su se nekada do nekoga stupnja točnosti izvodile računske operacije množenja, dijeljenja i potenciranja.Sastoji se od jednoga čvrstog i jednoga pomičnoga lineala, na kojima su odmjereni logaritmi brojeva, ali označeni sami brojevi. Računa se na osnovi poučaka o logaritmima.
  • Pascalina

    Pascalina
    Mehanički stroj koji je mogao zbarajati i oduzimati velike brojeve (do 9 999 999), no mana tog stroja je bila nedovoljna preciznost jer tadašnja tehnologija nije omogućavala preciznu i pouzdanu izradu njegovih mehaničkih dijelova. Konstruirao ga je Blaise Pascal.
  • Leibnizov kalkulator

    Leibnizov kalkulator
    Izgradio ga je Gottfried Wilhelma Leibniz, bio je nešto napredniji od Pascaline time što je imao dodatne mogućnosti množenja i dijeljenja, no ne u potpuno precizan
  • Analitički stroj

    Analitički stroj
    Babbage 1833. stvara analitički stroj koji ima elemente svih suvremenih računala poput ulaznih uređaja, memoriju, centralnu jedinicu i izlazne uređaje. Ovaj stroj, makar nije u potpunosti realiziran po Babbagovom planu, smatra se po ideji prvim modelom računala sličnom današnjim.
  • Diferencijalni stroj

    Diferencijalni stroj
    Engleski izumitelj Charles Babbage izrađuje nacrt stroja namijenjenog za računanje logaritama u logaritamskim tablicama pri čemu su izlaz predstavljale metalne pločice, a rezultati su se mogli tiskati na papiru,stroj nije uspio dovršiti zbog financijskih i tehničkih poteškoća, no rekonstruiran je u Londonu na temelju nacrta . 1991.god.
  • Sortirni stroj

    Sortirni stroj
    Herman Hollerith je izumio električni tabulirajući stroj, prvi stroj koji je radio na bušene kartice(koje su se koristile za pohranu podataka).
  • Z3

    Z3
    Elektromehaničko računalo koje je dizajnirao Konrad Zuse. Bilo je to prvo radno potpuno automatsko digitalno računalo na svijetu.
  • Mark1

    Mark1
    Howard Aiken izrađuje prvo elektromehaničko računalo koje je težilo oko 5 tona I bilo tisuću puta brže od najbržeg tadašnjeg mehaničkog računala, čime je i završilo razdoblje mehaničkih strojeva za računanje.
  • ENIAC

    ENIAC
    Smatra prvim elektroničkim računalom koje se temeljilo na elektronskim cijevima te je moglo rješavati različite zadatke. Mana računala je da je trošilo toliko struje da je grad Philadelphia ostao u mraku i također je imalo malu memoriju .
  • Period: to

    1. generacija

    Temeljni element za pokretanje računala prve generacije su elektronske cijevi. Za pohranu podataka se koriste bušene kartice i papirnate vrpce. Programi se pišu u strojnom jeziku (binarnom kodu). Računala su ogromna, troše mnogo energije te su složena za rad.
  • UNIAC

    UNIAC
    Računalo se sastojalo se od 5200 vakuumskih cijevi i težilo je čak 13.000 kilograma. Trošilo je 125 kW električne energije i moglo je obavljati 1905 operacija u sekundi.
  • Period: to

    2. generacija

    Druga generacija računalnih sustava se temelji na tranzistorima. Za pohranu podatak koriste se magnetskim diskovima i vrpcama. Programi se pišu u simboličkim jezicima koji su razumljiviji ljudima. Računala su i dalje ogromna, ali troše manje energije, imaju više memorije te se njima lakše upravlja.
  • Period: to

    3. generacija

    Koristilo više tranzistora i vezanih elemenata povezanih na poluvodič. Predstavnik ove generacije računala je IBM 360. Računala postaju manja, jeftinija za proizvesti te troše manje energije i brže obrađuju podatke. Razvio se i višeprogramski način rada koji je omogućio da računalo istovremeno izvršava više različitih naredbi iz različitih programa.
  • Period: to

    4. generacija

    U ovoj generaciji nastaju čipovi (integrirani krug koji čine pločica od poluvodičkoga materijala). Kasnije se i javljaju mikroprocesori koji omogućuju proizvodnju i razvoj kućnih računala. Izrada programa za računala postaje lakša s pojavo novih programskih jezika koji su razumljiviji ljudima.
  • Period: to

    5. generacija

    Generacija računala koja i danas traje. Dolazi do sve veće primjene osobnih računala jer računala postaju jeftinija, lakša za korištenje. Nastaju prijenosna računala. Razvijaju se računalni programi koji postaju dostupniji ljudima za korištenje.