Povijesni razvoj računala (Lena Čuraković, 1.F)

  • Pascalina

    Pascalina
    Pascalina je mehanički stroj koji je mogao zbarajati i oduzimati velike brojeve.
  • Leibinizov kalkulator

    Leibinizov kalkulator
    Leibnizov kalkulator izradio je Gottfried Wilhelm Leibniz. Ovo je stroj koji je mogao obavljati sve četiri osnovne aritmetičke operacije - zbrajati, oduzimati, množiti i dijeliti. Ni ovaj stroj nije bio najprecizniji i najpouzdaniji u izračunima.
  • Diferencijalni stroj

    Diferencijalni stroj
    Engleski izumitelj Charles Babbage 1822. izrađuje nacrt stroja namijenjenog za računanje logaritama u logaritamskim tablicama pri čemu su izlaz predstavljale metalne pločice, a rezultati su se mogli tiskati na papiru. Stroj nije uspio dovršiti zbog financijskih i tehničkih poteškoća. Godine 1991. Znanstveni muzej u Londonu je rekonstruirao diferencijalni stroj na temelju nacrta.
  • Analitički stroj

    Analitički stroj
    Babbage 1833. je napravio analitički stroj koji ima elemente svih suvremenih računala poput ulaznih uređaja, memoriju, centralnu jedinicu i izlazne uređaje.
  • Logaritamsko računalo

    Logaritamsko računalo
    Logaritamsko računalo je sprava kojom su se nekada do nekoga stupnja točnosti izvodile računske operacije množenja, dijeljenja i potenciranja. Sastoji se od jednoga čvrstog i jednoga pomičnoga lineala, na kojima su odmjereni logaritmi brojeva, ali označeni sami brojevi.
  • Sortirni stroj

    Sortirni stroj
    Američki statističar Herman Hollerith konstruirao je električne naprave za čitanje i sortiranje bušenih kartica, koje su 1890. bile upotrijebljene pri obračunu poreza. Izum je nazvan sortirnim stojem. Pokrenuta je komercijalna proizvodnja Hermanovog proizvoda.
  • Z3

    Z3
    Z3 je bilo njemačko elektromehaničko računalo koje je dizajnirao Konrad Zuse 1935., a dovršen 1941. Bilo je to prvo na svijetu radno programabilno, potpuno automatsko digitalno računalo. Z3 je izgrađen s 2600 releja, implementirajući 22-bitnu duljinu riječi koja je radila na frekvenciji takta od oko 5-10 Hz.
  • Mark 1

    Mark 1
    Aiken, Howard Hathaway, američki izumitelj Doktorirao fiziku je na Harvardovu sveučilištu je izgradio automatsko mehaničko računalo s bušenim karticama i kontrolnim sustavom s bušenom vrpcom Harvard-IBM Mark I. Računalo je imalo masu 35 t. Obavljalo je četiri osnovne računske radnje i pozivanje ranijih rezultata. Upotrebljavalo se za računanje u topništvu, balistici i planiranju.
  • ENIAC

    ENIAC
    ENIAC je kratica od engleske složenice Electronic Numerical Integrator And Computer i ime je prvog elektroničkog računala konstruiranog u Americi. ENIAC je bio unikatni proizvod i nikada nije pušten u serijsku proizvodnju.
  • Period: to

    1. generacija

    Temeljni element za pokretanje računala prve generacije su elektronske cijevi. Za pohranu podataka se koriste bušene kartice i papirnate vrpce. Programi se pišu u strojnom jeziku (binarnom kodu). Računala su ogromna, troše mnogo energije te su složena za rad.
  • Period: to

    2. generacija

    Druga generacija računalnih sustava se temelji na tranzistorima. Za pohranu podatak koriste se magnetskim diskovima i vrpcama. Programi se pišu u simboličkim jezicima koji su razumljiviji ljudima. Računala su i dalje ogromna, ali troše manje energije, imaju više memorije te se njima lakše upravlja.
  • Period: to

    3. generacija

    U trećoj generaciji se koristilo više tranzistora i vezanih elemenata povezanih na poluvodič. Predstavnik ove generacije računala je IBM 360. Računala postaju manja, jeftinija za proizvesti te troše manje energije i brže obrađuju podatke. Razvio se i višeprogramski način rada.
  • Period: to

    4. generacija

    U ovoj generaciji nastaju čipovi. Kasnije se i javljaju mikroprocesori koji omogućuju proizvodnju i razvoj kućnih računala. Izrada programa za računala postaje lakša s pojavo novih programskih jezika koji su razumljiviji ljudima.
  • Period: to

    5. generacija

    Generacija računala koja i danas traje. Dolazi do sve veće primjene osobnih računala jer računala postaju jeftinija, lakša za korištenje. Nastaju prijenosna računala. Razvijaju se računalni programi koji postaju dostupniji ljudima za korištenje.
  • UNIVAC

    UNIVAC
    UNIVAC bila je linija elektroničkih digitalnih računala s pohranjenim programom počevši od proizvoda tvrtke Eckert – Mauchly Computer Corporation. Kasnije je naziv primijenjen na odjel tvrtke Remington Rand i organizacije nasljednika.