Povijesni razvoj računala(Helena Fluka,1.C)

  • Logaritamsko računalo - John Napier

    Logaritamsko računalo - John Napier
    Sprava kojom su se nekada izvodile računske operacije množenja, dijeljenja i potenciranja. Sastoji se od jednoga čvrstog i jednoga pomičnoga lineala, na kojima su odmjereni logaritmi brojeva, ali označeni samo brojevi. Računa se na osnovi poučaka o logaritmima, prema kojima se množenje pretvara u zbrajanje, dijeljenje u oduzimanje, itd.
  • Pascalina - Blaise Pascal

    Pascalina - Blaise Pascal
    Mehanički stroj koji je mogao relativno brzo zbrajati i oduzimati velike brojeve. Mana mu je bila nedovoljna preciznost budući da tadašnja tehnologija nije omogućavala preciznu i pouzdanu izradu njegovih mehaničkih dijelova.
  • Leibnizov kalkulator – Gottfried Wilhelm Leibniz

    Leibnizov kalkulator – Gottfried Wilhelm Leibniz
    Stroj sličan Pascalini koji je mogao zbrajati, oduzimati, množiti i dijeliti, ali ni taj stroj nije bio pouzdan ni upotrebljiv u praksi.
  • Diferencijalni stroj – Charles Babbage

    Diferencijalni stroj – Charles Babbage
    Stroj namijenjen računanju logaritama u logaritamskim tablicama pri čemu su izlaz predstavljale metalne pločice, a
    rezultati su se mogli tiskati na papir. Stroj
    nikad nije bio dovršen. Ograničenje je opet bila tehnologija koja nije mogla slijediti Babbageove zamisli
    ali i financije.
  • Analitički stroj - Charles Babba

    Analitički stroj - Charles Babba
    Trebao je rješavati različite zadatke. Po svojoj građi, stroj je imao sve elemente suvremenih računala: ulazni uređaj, memoriju, centralnu jedinicu, program na bušenim karticama i izlazni uređaj.
  • Sortirni stroj - Herman Hollerith

    Sortirni stroj - Herman Hollerith
    Stroj za svrstavanje bušnih kartica s podatcima iz popisa stanovništva. Dotadašnja obrada podataka popisa trajala je nekoliko godina, a Holerithovim izumom vrijeme obrade bilo je smanjeno na nekoliko tjedana. Ovaj izum konačno je imao i praktičnu korist pa je počela i komercijalna proizvodnja. S ovim izumom javlja se pojam masovne obrade podataka.
  • Z3 - Konrad Zuse

    Z3 -  Konrad Zuse
    Prvi programibilni kalkulator koji radi na principu binarne algebre. Bilo je to tzv. elektromehaničko računalo, što znači da je za rad koristilo osim električnih i pokretne mehaničke dijelove.
  • Mark 1 - Howard Aiken

    Mark 1 - Howard Aiken
    Računalo je bilo dugačko približno 20 metara, visoko 2,5 metra, težilo je oko 5 tona, a imalo oko 750000 dijelova. Ovo se računalo temeljilo na elektromagnetskim relejima.
  • ENIAC - John Mauchly i John Presper Eckert

    ENIAC - John Mauchly i John Presper Eckert
    Smatra se 1. elektroničkim računalom. Računalo se temeljilo na elektronskim cijevima (čak njih 18 000), težilo je 30 tona, a kad je radilo, trošilo je toliko električne energije da je grad Philadelphia ostajao u mraku. Dva nedostatka bila su mu mala memorija i nije bio programibilan.
  • Period: to

    1. generacija

    Kao ulazni medij koriste se bušene kartice i papirna vrpca. Programi za računalo pišu se u strojnom jeziku.
    Računala su velika, troše puno energije, nepouzdana su, programiranje je dugotrajno i složeno.
  • UNIVAC - kompanija Remington Rand

    UNIVAC - kompanija Remington Rand
    Računalo UNIVAC sastojalo se od 5200 vakuumskih cijevi i težilo je čak 13.000 kilograma. Trošilo je 125 kW električne energije i moglo je obavljati 1905 operacija u sekundi. UNIVAC je postao slavan kad je 1952. predvidio rezultate američkih predsjedničkih izbora.
  • Period: to

    2. generacija

    Glavni element za gradnju računala druge generacije je tranzistor. On je daleko pouzdaniji, jeftiniji i troši puno manje energije od elektronske cijevi. U drugoj generaciji računala razvijaju se programski jezici COBOL i FORTRAN.
  • Period: to

    3. generacija

    Treća generacija računala koristi suintegrirane sklopove kao osnovnu tvornu jedinicu za izradu računala. Tranzistori su smanjeni do te mjere da su stavljeni u silikonske čipove što je još dodatno ubrzalo računala te im je donijelo novu dozu stabilnosti i efikasnosti. Napokon dolazi do pojave monitora i tastature, te naravno operativnog sustava.
  • Period: to

    4. generacija

    Četvrta generacija računala koristi mikroprocesor kao osnovnu tvornu jedinicu za izradu računala. Pomaci i razvoj koja su četvrta generacija računala postigla su: objektno orijentirano programiranje, relacione baze podataka i laserski pisači. Programski jezici koje koristi četvrta generacija računala su: C; C++; Smalltalk; Java. To su računala: Apple II; IBM PC; Macintosh; Commodore 64.
  • Period: to

    5. generacija

    Veći broj tranzistora se logički povezao u jednu cjelinu i tako je nastao integrirani sklop ili krug koji se koristio pri izradi računala. U početku su to bili sklopovi niskog i srednjeg stupnja gustoće elektroničkih elemenata na njima. Hardware računala se usavršava, smanjuje, računala troše manje energije.