You are not authorized to access this page.

POMEMBNI DOGODKI V SREDNJEM IN IN NOVEM VEKU

  • 658

    KARANTANIJA

    KARANTANIJA
    S Samovo smrtjo leta 658 je slovanska plemenska zveza razpadla, Avarom je uspelo obnoviti oblast nad Slovani. Slovanski skupini, ki jo je vodil knez Valuk, je uspelo ohraniti samostojnost. Za prostor, kjer so živeli se je uveljavilo ime Krantanija.
  • 800

    KRONANJE KARLA VELIKEGA

    KRONANJE KARLA VELIKEGA
    Papež je Karla Velikega okronal za rimskega cesarja. Njegova država se je lahko po pomenu za tedanje politične razmere v krščanskem svetu lahko primerjala z Bizantinskim cesarstvom.
  • 962

    KRONANJE OTONA I.

    KRONANJE OTONA I.
    Oton I. je leta 955 v bitki na Leškem porazil Madžare, njegov ugled se je močno v povečal. Papež ga je leta 962 okronal za cesarja.
  • Period: 1254 to 1273

    BREZVLADJE V RIMSKO-NEMŠKEM CESARSTVU

    Po izumrtju staufovske dinastije (1254) je RNC zašlo v brezvladje, ki je trajalo dve desetletji. Prestol je bil nezaseden (obdobje interegnuma)
  • 1492

    KRIŠTOF KOLUMB ODKRIJE AMERIKO

    KRIŠTOF KOLUMB ODKRIJE AMERIKO
    Krištof Kolumb je leta 1492 pod pokroviteljstvom španskega dvora, odplul proti zahodu, da bi poiskal morsko pot v Indijo. Pristal je na Bahamskih otokih, malo pozneje pa na Kubi in Haitiju. Ni vedel, da je odkril novo celino, mislil je da je v Indiji.
  • 1517

    MARTIN LUTHER OBJAVI 95 TEZ-ZAČETEK REFORMACIJE

    MARTIN LUTHER OBJAVI 95 TEZ-ZAČETEK REFORMACIJE
    Luther je jeseni leta 1517 zabil 95 tez na vrata Wittenberške cerkve. V njih je kritiziral prodajanje odpustkov katoliške cerkve.
  • NANTSKI EDIKT

    NANTSKI EDIKT
    Francoski kralj Henrik IV. je hugenotom izdal Nantski edikt, kar pomeni, da so bili versko svobodni.
  • Period: to

    TRIDESETLETNA VOJNA

    Začela se je na Češkem, ko so Češki protestanti skozi okno pometali cesarjeve svetovalce (praška defenestracija). Izburnila je zaradi nasprotij med katoličani in protestanti. Vojno konča Vestfalski mir. Protestanti dobijo enakopravnost.
  • TOLMINSKI KMEČKI UPOR

    TOLMINSKI KMEČKI UPOR
    Izbruhnil je zaradi novih državnih davkov na meso in vino. Upor ni bil usmerjen le proti fevdalcem, temveč tudi proti državni oblasti. Upor je bil zatrt, vodje obsojeni na smrt ali na dolge zaporne kazni