Download

NPV fejlődése

  • A 'nemzetközi' szó megalkotása

    A 'nemzetközi' szó megalkotása
    Jeremy Bentham nevéhez köthető a nemzetközi szó létrejötte. Mesterséges szó, amelynek megalkotása a nemzetállamok, mint új entitás megjelenésekor vált szükségszerűvé.
  • A nemzetközi politikai viszonyok I. születése

    A nemzetközi politikai viszonyok I. születése
    A tudományterület 1919-ben intézményesül, innentől számítjuk tehát a "születését", innentől vizsgálják rendszerszerűen. Létrejöttek az első egyetemei tanszékek és kutatóintézetek. A tudományterület a walesi Aberystwyth-ben született, a Woodrow Wilson Chair a mai napig a nemzetközi politikai kutatások egyik legrangosabb intézménye.
  • Nemzetközi szervezetek megjelenése

    Nemzetközi szervezetek megjelenése
    Az 1920-as, '30-as években megjelennek a nemzetközi szervezetek, mint kormányközi fórumok, ahol az államok képesek érdekeiket képviseltetni. Kezdetét veszi a multilateráris diplomácia.
  • NPV II. születése

    A tudományterület újjászerveződik 1948-ban, az 1919-ben feltett alapkérdés, azaz, hogy hogyan lehet elkerülni a háborút újrafogalmazódik és a kérdés az lesz, hogy milyen motivációi vannak a különböző politikai szereplőknek.
  • Hans Morgenthau: Konfliktus az államok között publikációja

    Hans  Morgenthau: Konfliktus az államok között publikációja
    Morgenthau könyvét tekinthetjük a tudományterület II. születésének, hisz ezzel foglamazódik meg az új alapkérdés és szerveződik újjá a tudományterület.
  • I. vita: liberalizmus VS realizmus

    Az eslő vita ontológiai, azaz lételmételi vita volt, ami azt jelenti, hogy azon folyt a vita, hogy MI legyen a vizsgálat tárgya. Nem került ki egyértelmű nyertes.
  • II.vita: tradizionalizmus VS behaviorizmus

    Episztemológiai vita, azaz ismeretelméleti, amely arra keresi a választ, hogy hogyan vizsgálhatja a tudományterületet. Az 1950-es évektől egyértelmű nyertesként kerül ki a vitából a behaviorizmus, amely természettudományi szemszögből vizsgál.
  • A globalizáció szó elterjedése

    A globalizáció szó elterjedése
  • John Burton pókháló modellje

    John Burton pókháló modellje
    John Burton a világtársadalomról írt könyvében vázolja fel a pókháló modellt, amely jól jellemzi az új globális rendszert. Megjelenik a szereplő defíniciója is benne, amely egy olyan entitás, amely hatással van a nemzetközi politika alakulására. A legfontosabb szereplő az az állam. (vesztfáliai típusú)
  • III.vita: Interparadigma vita/neo-neo szintézis

    Ontológiai vita, neoliberalizmus vs neorealizmus és neomarxizmus a főszereplők. A mainstream irányzatok kritizálása jellemzi. Az 1970-es évektől egyre erősődő globalizáció még inkább felszínre hozza az egyenlőtlenségek kérdését a nemzetközi porondon, amely központi témájává válik a marxizmusnak. Nincs nyertes, nem lehet egységesítő ítéletet hozni.
  • IV.vita: racionális irányzatok VS konstruktivizmus

    Az 1990-es években a hidegháború után bontakozott ki ez az episztemológiai vita, amely a II.vitára utal vissza. A konstruktivizmus megkérdőjelezi a társadalomtudományok természettudományos eszközökkel való vizsgálatát. Lételméleti kérdéseket feszeget. Míg a racionális irányzatok mind költség-haszon elemzéssel működnek, azt vallják, hogy döntéseinket mind érdekeink szerint hozzuk meg.