Nemzetközi Politikai Viszonyok Történeti Idővonala Kovács Darinka

  • Aberystwyth-ben (Wales) az első International Relations tanszék megszületése

    Aberystwyth-ben (Wales) az első International Relations tanszék megszületése
    A tudományág megszületését az intézményesüléshez köthetjük. 1919-ben jött létre az Aberystwyth Tanszék. A modern liberalizmus születését is ide köthetjük.
  • Liberalizmus vs. Realizmus

    Liberalizmus vs. Realizmus
    Az első ontológiai vagy lételméleti vita a liberalizmus és a realizmus gondolkodói közt zajlott. Jelentős két mű a vitával kapcsolatban: Edward Carr: The Twenty Years' Crisis (1939), illetve Hans J. Morgenthau: Politics among Nations (1948) című könyve.
  • "A második születés" és a modern realizmus

    "A második születés" és a modern realizmus
    A nemzetközi politikai viszonyok második születése 1948-hoz köthető. Morgenthau 1948-ban kiadta "Politics among Nations" vagy Konfliktus az államok között c. művét, amellyel új alapokra helyezte a nemzetközi politikaelmélet tudományát: A miért kérdésre szeretett volna választ találni: "mi az oka annak, hogy léteznek háborúk?" Ezen új irányzat neve: Politikai modern realizmus
  • Tradícionalizmus vs. Behaviorizmus

    Tradícionalizmus vs. Behaviorizmus
    A második nagy tudományterületi vita, episztemológiai vagyis ismeretelméleti vita. A tradicícionalizmus Hedley Bull nevéhez köthető, míg a behaviorizmus Quincy Jones nevéhez kapcsolódik. A behaviorizmus természettudományi eszközökket, míg a tradicionalizmus tradicionális módszereket akar követni a vizsgálat során.
  • Pókháló Modell

    Pókháló Modell
    John Burton a világtársadalomról írt művében vázolja fel a pókhálómodellt.
  • Harmadik ontológiai vita

    Harmadik ontológiai vita
    A harmadik nagy vita ontológiai azaz lételméleti vita. A neoliberalizmus, neorealizmus és a neomarxizmus kapcsán zajlik a vita. A neorealizmus kerül ki nyertesen. A neomarxizmus a kritizálás eszközével él, és az egyenlőtlenségek kérdéskörét vizsgálja
  • Negyedik nagy vita

    Negyedik nagy vita
    A negyedik vita episztemológiai vita. A racionális irányzatok (realizmus, liberalizmus, marxizmus) a konstruktivizmus irányzatával néznek szembe. A konstruktivizmusban társadalmi tények vannak és nincsenek objektív tények.