International Relations történet

  • A tudomány születése; Intézményesülés

    Számos egyetemi tanszék és kutatóintézet jön létre ebben az évben, mely közül a leghíresebb a ma is aktív, walesi Woodrow Wilson Chair of International Politics tanszék. Alapítója David Davies.
  • A második születés

    A második születés
    Ebbben az évben adta ki Hans Morgenthau a Politics Among Nations című könyvét. Ettől kezdve a realizmus új fő kérdése, hogy hogyan kerülhető el a háború.
  • 1. Vita (Ontológia - Lételmélet)

    A tudomány első nagy vitája a realizmus és a liberalizmus között zajlott. Az előbbi irányzat híres képviselői közé sorolható Hans J. Morgentahu, Henry Kissinger és Arnold Wolfers.
  • 2. Vita (Episztemológia - Ismeretelmélet)

    A tudomány második vitája a behaviorizmus és a tradicionalizmus között zajlott, melyeknek jelentős képviselői Quincy Wright és Hedley Bull voltak.
  • 3. Vita (Ontológiai - Lételméleti)

    Megjelentek a neo-irányzatok. A résztvevő nézetek közül az egyik a Neorealizmus, melyet Kenneth Waltz képviselt, 1979-ben megjelent a Theory of International Politics című műve. A másik nézet a Neoliberalizmus, melynek fő képviselője Robert O. Keohane, aki a After Hegemony: Cooperatiopn and Discord in the World Political Economy című könyvében száll szemben a neoliberalizmussal. A harmadik fél a Neomarxizmus, képvsielője Immanuel Wallerstein, könyve A modern világgazdasági rendszer kialakulása.
  • 4. Vita (Episztemológia - Ismeretelmélet)

    A vitát Alexander Wrendt indítja el az 1999-ben kiadott Social Theory of International Politics c. könyve. A vita a racionális irányzatok (marxizmus, liberalizmus, realizmus) és a konstruktivizmus között zajlott.