Vojna

GOSPODARSKE SPREMEBE V 20. IN 21. ATOLETJU

  • vojno gospodarstvo

    vojno gospodarstvo
    Med vojno je bilo gospodarstvo podrejeno vojnim potrebam. Največ sredstev so v vojni namenili vojski. Številne tovarne so prilagodile proizvodnjo. Velikokrat je primanjkovalo delovne sile. Na mesto moških so enakovredno stopale ženske. Porabo so omejili, saj je bila najpomembnejša preskrba vojakov. Pomanjkanje hrane so velikokrat reševali s preureditvijo javnih površin (parkov, zelenic, dvorišč) v vrtove, pašnike, kurnike ipd.
  • zlata dvajseta leta

    zlata dvajseta leta
    Velika gospodarska kriza oz. velika depresija je bilo obdobje vse svetovne gospodarske recesije, ki se je pričelo leta 1929 in končalo v poznih 1930. letih (ponekod v zgodnjih 1940.). Sprožil jo je nenaden zlom Newyorške borze 29. oktobra 1929 (t. i. »črni torek«), ki ga je povzročil splet gospodarskih dejavnikov v zgodnjem 20. stoletju.
  • črni petek

    črni petek
    Leto 1929 se je začelo dokaj dobro. Januarja je postal predsednik Herbert Hoover in ZDA so še naprej uživale ekonomski razcvet 20. let, ki so mu rekli kar "Hooverjev boom". Ljudje so navdušeno vlagali v borzo in za to porabili vse svoje prihranke, živeli so lagodno, saj so naivno verjeli, da se rast "norih 20. let" nikoli ne bo končala. Vlagali so tako bogati kot premožni, vsi z željo po velikem zaslužku. Borzno navdušenje je trajalo vse do 3. septembra.
  • New deal

    New deal
    New Deal je bil niz programov, javnih delovnih projektov, finančnih reform in uredb, ki jih je sprejel predsednik Franklin D. Roosevelt v ZDA med letoma 1933 in 1939. Odzval se je na potrebe po pomoči, reformi in okrevanju po veliki depresiji. Med glavnimi zveznimi programi in agencijami so bili civilni ohranitveni korpus (CCC), uprava za civilna dela (CWA), uprava za kmetijsko varnost (FSA), nacionalni zakon za oživitev industrije iz leta 1933 (NIRA) .
  • svetovna banka

    svetovna banka
    Svetovna banka je mednarodna finančna ustanova s sedežem v Washingtonu, D.C., ZDA, ki državam v razvoju nudi finančno in tehnično pomoč za razvojne programe s ciljem zmanjševanja revščine. Ustanovljena je bila 27. decembra 1945 predvsem za pomoč pri obnovi evropskih držav in Japonske po 2. svetovni vojni.
  • OECD

    OECD
    Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD; francosko: Organisation de coopération et de développement économiques, OCDE) je medvladna gospodarska organizacija s 36 državami članicami [1], ustanovljena leta 1961 za spodbujanje gospodarskega napredka in svetovne trgovine. To je forum držav, ki opisujejo zavezanost demokraciji in tržnemu gospodarstvu, ponuja platformo za primerjavo izkušenj s politiko, iskanje odgovorov na skupne težave, določitev dobrih praks .
  • azijski tigri

    azijski tigri
    Izraz Mali azijski tigri označuje gospodarstvo vzhodno-azijskih držav Hong Konga, Tajvana, Singapurja in Južne Koreje. Te države so med šestdesetimi in devetdesetimi leti 20. stoletja doživele izredno hiter gospodarski razvoj, k čemer je pripomogla predvsem industrija, usmerjena v izvoz.
  • WTO

    WTO
    Svetovna trgovinska organizacija (WTO) je medvladna organizacija, ki se ukvarja z urejanjem mednarodne trgovine med državami. STO se je uradno začela 1. januarja 1995 v skladu z Marakeškim sporazumom, ki ga je 15. aprila 1994 podpisalo 123 držav, nadomešča pa Splošni sporazum o carinah in trgovini (GATT), ki se je začel leta 1948. Je največja mednarodna gospodarska organizacija na svetu