Tanuláselmélet

A tanuláselméletek kialakulásának fázisai

  • Behaviorizmus kezdete

    Behaviorizmus kezdete
    A pszichológia egy elméleti irányzata, amely a viselkedést tekinti az objektív megfigyelés egyetlen lehetséges tárgyának, a tanulás pedig operáns, klasszikus kondicionálás vagy, megfigyelés útján történhet.
    Kialakulása John B. Watson (1913) amerikai pszichológus nevéhez köthető, aki először a "Hogyan látja a behaviorista a pszichológiát?" című művében fogalmazta meg ennek az irányzatnak a szükségességét.
  • Kognitivista elméletek születése

    Kognitivista elméletek születése
    Álláspontja szerint a pszichológia tárgya az egyén világról alkotott belső reprezentációinak, az elme funkcionális szerveződésének vizsgálata. Szembefordulás a behaviorista gondolkodásmóddal.
    A behaviorizmus kritikájából megszülető kognitivizmus újra az ember belső működése felé fordul, a kutatás irányát egyre inkább a megismerés folyamatának vizsgálata határozza meg.
  • Konstruktivizmus kialakulása

    Konstruktivizmus kialakulása
    A konstruktivizmus Ernst von Glasersfeld osztrák-amerikai filozófus és Paul Watzlawick amerikai pszichológus nevéhez köthető.
    A konstruktivista szemlélet szerint az ember már születése előtt is egy tudásrendszer birtokában van, amely a későbbi tanulási folyamatoknak az alapját képezi.
  • Konnektivizmus, a hálózatalapú tanulás

    Konnektivizmus, a hálózatalapú tanulás
    A konnektivizmus kialakulása George Siemens és Stephen Downes nevéhez köthető.
    A mai társadalom leképeződése, melyben minden ember a hálózatok rendszerében él és mozog, akkor is, amikor tanul. Tanulásról pedig akkor beszélünk, amikor a hálózatokban képesek vagyunk kapcsolatokat felépíteni, információcserére és ezek felhasználására.