Budizem1

Velike nekrščanske religije

  • 2000 BCE

    Začetek judovstva

    Začetek judovstva
    Za začetek judovstva se označuje zaveza med Abrahamom in Bogom. Bog je Abrahamu naročil naj zapusti dom in družino v Mezapotamiji in odpelje judovski narod v obljubljeno deželo Kanaan. Bog pa je Abrahamu v zahvalo ustvaril sina, ki ga z njegovo ženo Saro nista morala imeti.
  • 2000 BCE

    Nastanek hinduizma

    Nastanek hinduizma
    Nastanek vere se povezuje s starodavno kulturo v dolini Inda v 2. tisočletju pred našim štetjem. Razvil se je z vdorom Arijcev v Indijo in se tako razvijal soodvisno z religijama obeh ljudstev. Arijci naj bi bili avtorji himen v zbirki Vede, znanje o veri v dolini Inda, pa izvira iz najdb v mestih Harappa in Mohendžo-Daro. Sma filozofija Hinduizma naj bi se razvijala kar nekaj let, sam utemeljitelj pa ni znan.
  • 1400 BCE

    Mirovna pogodba Hetitov in Kraljevine Mitani

    Mirovna pogodba Hetitov in Kraljevine Mitani
    Za časa vladanja kralja Tudalija so Hetiti ob svojem osvajanju ozemlja premagali tudi Kraljevino Mitani in si s tem omogočil preboj na zahod. V sporazumu ob koncu vojne, pa se v paktu prvič pojavi omemba besede mitraizem (mi-to-ra = »Mitra«). Beseda mitraizem naj bi sicer izhajala iz indo-iranske besede Mitra, kar pomeni "pogodba, sporazum, pakt". V sanskrtu, pa pomeni "prijatelj" oziroma "prijateljstvo".
  • 563 BCE

    Začetek budizma

    Začetek budizma
    Začetek budizma enačimo z rojstvom Siddarthe Gavtame oziroma Bude. Že prerok je napovedal, da bo Buda uspešen vladar ali svetnik. Ko je zapustil udobje palače svojega očeta, je prvič občutil trpljenje oz. nesrečo (opazil je ubogega berača) in se zavzel za to, da jo premaga. Po dolgih letih mu je uspel doseči stanje nirvane in tako je zastavil svoje nauke, na tej poti do duševnega ravnovesja, katerih se verniki poskušajo držati še vse do danes.
  • 528 BCE

    Sveti figovec

    Sveti figovec
    Buda si je obljubil, da ne odide izpod drevesa Bodi dokler ne bo našel Resnice in v maju ko je bil star 35 let je našel srednjo pot med samopopustljivostjo in samotrpinčenjem in dosegel stanje nirvane. Takrat je tudi postal razsvetljen. Drevesa pa se je prijel izraz sveti figovec
  • Period: 400 BCE to 200

    Ramajana

    Velja za drugi najpomembnejši ep in je ob Mahabharati in zbirki besedil z naslovom Vede najbolj poznana stvaritev na indijski podcelini. Sama zgodba sicer govori o kralju Rami in njegovi ženi, ki jo je ugrabil nek drug kralj. Zgodba pa vsebuje tudi nauke hindujskih modrecev in druge religiozne dodatke.Ramajana je definitivno vplivala staro tradicijo hinduizma.
  • Period: 400 BCE to 400

    Mahabharata

    Gre za najdaljši ep na svetu, ki izvira iz stare Indije in velja za osrednje delo hinduizma. V ospredju ep je boj med dvema vplivnima družinama, vseskozi pa se pojavlja tudi religiozna tematika. Najstarejši ohranjeni deli besedila pa so nastali že v 4. stoletju pred našim štetje.Del epa je tudi Bhagavad-gita, v kateri hindujski bog Šri Krišna svojega zaupanja prijatelja Ardžuno.
  • 140

    Bog Mitra

    Bog Mitra
    Mitraizem naj bi izhajal iz perzijske religije imenovane mazdaizem. Vrhovni bog pa naj bi bil Ahura Mazda, ki je predstavljal vse pozitivno. Med pomembnejšimi bogovi pa je bil tudi bog sonca Mitra. Mitraizem kot rimska religija se je prvič pojavil v 1 stoletju našega štetja, močno pa se je začel širiti po letu 140.
  • 313

    Konec mitraizma?

    Konec mitraizma?
    Po močnem in uspešnem širjenju mitraizma, pa je religija po letu 313 začela počasi toniti v pozabo. Razlog zato pa je bil, da je cesar Konstantin priznal krščanstvo za "dovoljeno" religijo v Rimu. Ob koncu 4. stoletja pa je bil mitraizem celo prepovedan, svetišča pa so uničili. O tem času je tudi najmanj ohranjenih virov.
  • 500

    Upanišade

    Upanišade
    V 6. stol. se pojavijo novi filozofski spisi, med katerimi so najbolj znane Upanišade, na podlagi katerih se v hinduizmu uvede temeljni nauk, katerga cilj je da vsak hindujec doseže mokšo. Torej osvoboditev iz kroga ponovnega rojstva, ter spozna resničnost in ovrže minljivost in navideznost sveta. Prve Upanišade (glavnih je 14.) se pjavijo že okrog leta 500 pred našim štetjem.
  • Period: to

    Sionizem

    Že od začetka 19. stoletja se je začelo pojavljati gibanje Sionizem. Sion je sicer tradicionalno ime za Jeruzalem. Sionisti so si želeli združitve vseh Judov v eni skupni državi. Na območje Izraela so se postopoma Judje tudi naseljevali. Napetost se je stopnjevala z večimi kongresi, višek pa je dosegla z ustanovitvijo države Izrael po prvi svetovni vojni.
  • Period: to

    Mitreja na Spodnji Hajdini

    Na Ptuju, kjer je bil sedež vojaštva in centralnih carinskih ter davčnih provincialnih uradov, je bilo doslej odkritih kar pet svetišč. Na zahodnem delu mesta je bilo odkrito dosedaj največje Mitrovo središče, ki so ga v 2. stoletju zgradili ilirski cariniki s sedežem v Petovini. Tempelj je še kar ohranjen na mestu najdbe. V večini so prikazani atributi Mitre, predvsem njegovo rojstvo iz skale.
  • II. mitrej

    II. mitrej
    Nekaj let kasneje pa so arheologi z doktorjem Grulittem kot vodjo, le 20 metrov od prvega svetišča našli še drugi mitrej v rimski Petovioni oziroma na današnjemu Ptuju.
  • Period: to

    Holokavst

    V skladu nemške "misije" po ustanovitvi vsemogočne Nemčije, so nacisti iztrebljali ljudi, ki so bili označeni za manjvredne. Najštevilčnejše je bilo pobijanje evropskih Judov v koncentracijskih taboriščih. S tem naj bi Nemci rešili judovsko vprašanje in se znebili Judov, ki so bili na območju Nemčije kar številčni. Kar nekaj Judov se je že prej izselilo, mnogo pa so jih ujeli ter poslali v taborišča na delo. Marsikdo pa je bil obsojen na takojšno smrt v plinskih celicah.
  • Izrael

    Izrael
    Pred samo ustanovitvijo so imele oblast nad območjem Palestine pod nadzorom sile Velike Britanije.Zaradi ekonomske krize pa je število Judovskih priseljencev število Judov v judovskem Jeruzalemu še raslo. Z 2. sv. vojno pa je število priseljencev še raslo, saj so se tako umaknili pred nacisti. Britanci so omejevali število Judov, na drugi strani pa je začelo naraščati negodovanje in želja po samostojnosti. Po holokavstu pa so Judom v tolažbo vendarle dovolili ustanovitev države Izrael.
  • Hare Krišna

    Hare Krišna
    Gre za ime mednarodnega društva za zavest Krišne.To je vajšnavska skupnost, ki izvira iz hinduizma, osnovna filozofija pa izvira iz starih spisov iz Bhagavad-gite. Značilnosti gibanja in kulture pa segajo v 15. stoletje in območje Indije.Ustanovitelj pa je Šrila Prabhupada, ki je pripotoval iz Indije v ZDA in zvezo preko sto templjev, farm in izobraževalnih inštitutov.Torej navkljub dokaj modernemu gibanju, njegove korenine sežejo v čas stare Indije, kjer so za osnovo služili tudi spisi v Vedah.
  • Obisk Tenzina Gyatsa

    Obisk Tenzina Gyatsa
    1. dalajlama je leta 2002 prvič obiskal Slovenijo. Dlajlama je zagotovo znan po tem, da je glavni "krivec" za odcepitev Tibeta od Kitajske. Zaradi varnosti ga je tajna služba CIA umaknila v Indijo. Leta 1989 je ravno zaradi nenasilne ločitve Tibeta od Kitajske prejel Nobelovo nagrado za mir. Po njegovem obisku v Sloveniji pa je bil viden tudi dvig zanimanja za budizem pri nas.