Img 1971

AZ Országos Kéktúra történelme

  • Az első kék jelzésű turistaút

    Az első kék jelzésű turistaút
    1938-ban készült el az akkor még 910 km-es országos kék jelzésű turista út, dr. Cholnoky Jenő – a Magyar Turista Egyesület elnöke – kezdeményezésére. Írottkőtől a Tolvaj-hegyig a kék jelzést 10 év alatt (1928-1938) festették fel a Magyar Turista Szövetség tagegyesületi turistái.
  • Szent István turistavándorlás

    Szent István turistavándorlás
    1937-ben a Magyar Turista Szövetség vándorgyűlésén, Bugacon született meg a határozat, hogy a Szövetség fennállásának 25. évfordulóját 1938-ban az Országos Kék út megnyitásával ünnepli meg. Szent István király halálának 900. évfordulójára alkalmából a nyitótúrát Szent István turistavándorlásnak keresztelték el. A sikeres rendezvényt követően javaslat született a vándorlást ötévenkénti megrendezésére. A világháborús események miatt Szent István vándorlásra 1988-ban és 2013-ban került sor.
  • Ismerd meg a hazádat mozgalom

    Ismerd meg a hazádat mozgalom
    Az Országos Kéktúra jelvényszerző túramozgalmat dr. Vízkelety László javaslatára a Budapesti Lokomotív Sportkör Természetjáró Szakosztály vezetősége (a Lokomotív Turista Egyesület jogelődje) (Bokody József, Forgó János, Thuróczy Lajos és dr. Vízkelety László) 1952 januárjában hirdette meg a szakosztály tagjai számára a Tapolcától a Zempléni-hegységben található Tolvajhegyig terjedő, összesen 25 szakaszra osztott, 852 km-es útvonalra.
  • A mozgalom országossá válása

    A mozgalom országossá válása
    1953 augusztusában a szakosztály Kéktúra Bizottsága megjelentette „Az Országos-kék túrák kézikönyve” füzetet, benne a teljesítés feltételeivel, szöveges leírással a 25 túra útvonaláról és a teljesítést igazoló túrajelentés mintájával. Az 1953. november 7-én és 8-án Dobogókőn megtartott II. Országos Vasutas Találkozó Szakbizottsága 13. számú határozatában meghirdette az Országos Kéktúra mozgalom beindítását a vasutas szakosztályok számára. Így 1954-ben a mozgalom országossá vált.
  • Az MTSZ felkarolja a mozgalmat

    Az MTSZ felkarolja a mozgalmat
    A Magyar Természetbarát Szövetség (MTSZ) felkarolta az Országos Kéktúra mozgalmat és 1961-ben átvette a túra szervezését és irányítását. A Szövetség – Sütő Nagy Attila vezetésével – megalakította saját Kéktúra Bizottságát, új igazolófüzet és egy kissé módosított jelvény is készült.
  • Másfélmillió lépés Magyarországon

    Másfélmillió lépés Magyarországon
    1. július 31. és október 14. között a Magyar Televízió tíztagú forgatócsoportja Rockenbauer Pál rendező irányításával gyalog járta be az országos kék útvonalát. A stáb keletről nyugatra 77 nap alatt teljesítette a fordulatszámláló kerék által mért 1124 kilométert. Az út során forgatott nyersanyagból készült el a Másfélmillió lépés Magyarországon című 14 részes film, mely az egész magyar társadalmat megismertette az Országos Kéktúrával.
    https://www.youtube.com/watch?v=UazsO1FYrG4
  • Napjaink igazolófüzete

    Napjaink igazolófüzete
    1988-ban jelent meg az újabb kéktúra igazolófüzet. Ez esetben a keleti végpont változott, az útvonal kezdete a László tanyáról Hollóháza település központjába került. A következő igazoló füzet kiadásra 1996-ban került sor. A nyugati végpont a kilencvenes években került vissza az Írott-kőre. Az 1996-ban megjelent kéktúra igazolófüzetben az Országos Kéktúra útvonalának teljes hossza 1128,2 km-re nőtt, a túrákon teljesítendő szint pedig 32 ezer méter fölé emelkedett.
  • Period: to

    Az OKT népszerűsége napjainkban

    A teljesítők száma 2012-ben először átlépte a 200 főt, 2015-ben pedig addigi csúcspontját érte el 231 fővel, 2019-ben pedig meghaladta a 400 főt. A teljesítők listája a Magyar Természetjáró Szövetség által kezelt hivatalos honlapon érhető el. https://www.kektura.hu/teljesitok-listaja