Razvoj Računala, Matej Miličić, 1.a

  • Period: to

    razvoj računala

  • logaritamsko računalo

    logaritamsko računalo
    Logaritamsko računalo je računalo koje pojednostavljuje kompleksne matematičke probleme. Kompjuteraši koriste logaritme u formulama računalnih funkcija za stvaranje specifičnih programskih ishoda
  • Pascalina

    Pascalina
    Pascalina je mehanički kalkulator koji je izumio Blaise Pascal stedinom 17. stoljeća.Dizajnirao je stroj za izravno zbrajanje i oduzimanje dva broja te za obavljanje množenja i dijeljenja kroz ponovno zbrajanje ili oduzimanje. Njegov izum učinio je svaku znamenku neovisnom o stanju ostalih, što je omogućilo da višestruki prijenosi brzo prelaze s jedne znamenke na drugu bez obzira na kapacitet stroja. dizajnirao je stroj 1642 godine te ka je pokazao javnosti 1645 godine
  • Leibnizov kalkulator

    Leibnizov kalkulator
    Leibinzov kalkulator napravio je njemački matematičat Gottfried Wilhelm von Leibniz 1671 te ga je sagradio 1673. Ime dolazi od njemačkog izraza, Staffelwalze, što znači "stepeni bubanj". Bio je to prvi kalkulator koji je mogao izvesti sve četiri aritmetičke operacije.
  • diferencijalni stroj

    diferencijalni stroj
    Diferencijalni stroj je automatski mehanički kalkulator dizajniran za tabeliranje polinomskih funkcija. Dizajniran je 1820-ih, a prvi ga je stvorio Charles Babbage. Naziv, diferencijalni stroj, izveden je iz metode podijeljenih razlika, načina za interpoliranje ili tabeliranje funkcija korištenjem malog skupa polinomskih koeficijenata.
  • sortirni stroj

    sortirni stroj
    Herman Hollerith izumioje sortirni stroj 1890. godine. Storj se koristio kako bi brže izbrojao broj glasova u SAD-u. Sortirni stroj smatra se začetnikom elektromehaničke obrade podataka.
  • Z3

    Z3
    Z3 je bilo njemačko elektromehaničko računalo koje je dizajnirao Konrad Zuse 1935. godine, a dovršen 1941. godine. Bilo je to prvo radno programabilno, potpuno automatsko digitalno računalo na svijetu. Z3 je izgrađen s 2600 releja, implementirajući 22-bitnu duljinu riječi koja je radila na frekvenciji takta od oko 5-10 Hz. Programski kod je pohranjen na bušenom filmu. Početne vrijednosti bile su ručno unesene.
  • Mark1

    Mark1
    IBM Automatic Sequence Controlled Calculator (ASCC), nazvan Mark I, bio je općenamjensko elektromehaničko računalo koje se koristilo u ratnim naporima tijekom posljednjeg dijela Drugog svjetskog rata. Jedan od prvih programa koji se izvodio na Marku I pokrenuo je 29. ožujka 1944. John von Neumann. U to vrijeme, von Neumann je radio na projektu Manhattan i trebao je utvrditi je li implozija izvediv izbor za detonaciju atomske bombe koja će se koristiti godinu dana kasnije.
  • ENIAC

    ENIAC
    EINAC je bilo prvo programabilno, elektroničko digitalno računalo opće namjene, napravljeno 1945. godine. Imao je brzinu otprilike tisuću puta veću od brzine elektromehaničkih strojeva; ova računska snaga, zajedno s programiranjem opće namjene, uzbuđivala je znanstvenike i industrijalce podjednako. Kombinacija brzine i programabilnosti omogućila je tisuće dodatnih izračuna za probleme, jer je ENIAC izračunao putanju u 30 sekundi za koju je čovjeku trebalo 20 sati
  • Period: to

    1. generacija

    Prva generacija računala obuhvaća računala koja su se pojavila u vremenu izmedu 1946. i 1958. Koristila su elektronske cijevi kao temeljnu jedinicu izrade računala. Osnova za ulaz podataka bila je bušena kartica.
  • Period: to

    2. generacija

    Druga generacija računala obuhvaća računala koja su se pojavila vremenu između 1959. i 1964. Ova je generacija računala kao osnovnu tvornu jedinicu za izradu koristila tranzistore. Korištenje tranzistora kao osnovne temeljne jedinice umjesto elektronske cijevi smanjilo je fizičke dimenzije računala, potrošnju energije, količinu topline koje je zračilo i povećalo broj ciklusa koje je računalo moglo izvršiti. Isto tako povećana je pouzdanost stroja.
  • Period: to

    3. generacija

    Treća generacija računala obuhvaća računala koja su se pojavila vremenu između 1965. i 1978. Treća generacija računala koristili su integrirane sklopove kao osnovnu tvornu jedinicu za izradu računala. Programski jezici koji su se koristili u vrijem ove generacije su: BASIC i PL/1
  • Period: to

    4. generacija

    Četvrta generacija računala obuhvaća računala koja su se pojavila od 1979. do danas. Četvrta generacija računala koriste mikroprocesor kao osnovnu tvornu jedinicu za izradu računala. Programski jezici bili su: C, C++, Smalltalk, Java.
  • Period: to

    5. generacija

    Peta generacija računara je još uvijek u razvoju. Bazirat će se na masivnom paralelnom procesiranju i vještačkoj inteligenciji, gdje će računar biti u sposobnosti odlučiti šta je najbolje u tom momentu, sam raditi neke stvari. U principu zadatak naučnika je da u budućem vremenu podare računaru mogućnost "razmišljanja". U to možemo ubrojati robote.
  • UNIVAC

    UNIVAC
    UNIVAC (Universal Automatic Computer) bila je linija elektroničkih digitalnih računala s pohranjenim programom počevši od proizvoda tvrtke Eckert–Mauchly Computer Corporation. Kasnije je naziv primijenjen na odjel tvrtke Remington Rand i organizacije nasljednika. 1107 je bio prvi 36-bitni stroj orijentiran na riječi s arhitekturom bliskom onoj koja je postala poznata kao ona iz "1100 serije". Pokrenuo je operacijski sustav EXEC I ili EXEC II.