Cdd3522d 0964 4502 b213 169fff11fd87

Povijesni razvoj računala (Petra Salihović, 1.e)

By Petras
  • logaritamsko računalo

    logaritamsko računalo
    Logaritamsko računalo je sprava kojom su se nekada do nekoga stupnja točnosti izvodile računske operacije množenja, dijeljenja i potenciranja. Sastoji se od jednoga čvrstog i jednoga pomičnoga lineala, na kojima su odmjereni logaritmi brojeva, ali označeni sami brojevi. Računa se na osnovi poučaka o logaritmima, prema kojima se množenje pretvara u zbrajanje, dijeljenje u oduzimanje, itd.
  • Pascalina

    Pascalina
    Paskalina je mehanički stroj s mnoštvom zupčanika, koji je mogao zbrajati i oduzimati velike brojeve. Ona je mogla raditi s brojevima do 9 999 999. Poznata i kao aritmetički stroj, bila je prvi kalkulator koji je proizveden, a kasnije je postala aparat koji koristi javnost.
    • Paskalina je pravokutna kutija duga oko 30 centimetara i visoka 8 centimetara. Na vrhu stroja nalazi se 8 rotirajućih diskova koji su podijeljeni prema broju jedinica s kojima svaki radi.
  • Leibnizov kalkulator

    Leibnizov kalkulator
    Leibnizov kalkulator je stroj sličan Pascalini, te je mogao obavljati 4 osnovne računske radnje (zbrajanje, oduzimanje, dijeljenje i množenje). To je isto tako i vrsta cilindra koji se nalazi u obliku skupa zubaca inkrementalnih duljina koji se mogu dodati kotaču za brojanje. Može se koristiti u stroju za računanje klase mehaničkih kalkulatora.
  • diferencijalni stroj

    diferencijalni stroj
    Diferencijalni stroj je stroj namijenjen za računanje logaritama u logaritamskim tablicama, pri čemu su izlaz predstavljale metalne pločice, a rezultati su se mogli tiskati na papiru.
  • analitički stroj

    analitički stroj
    Analitički stroj je stroj koji ima elemente svih suvremenih računala poput ulaznih uređaja, memorije, centralne jedinice i izlaznih uređaja.
    • Smatra ga se po ideji prvim modelom računala sličnom današnjem.
  • sortirni stroj

    sortirni stroj
    Sortirni stroj je skup električnih naprava koje su služile za čitanje i sortiranje bušenih kartica (korištene za pohranu podataka), te isto tako upotrebljavan za obračun poreza.
  • Z3

    Z3
    Z3 je prvi programibilni kalkulator koji radi na principu binarne algebre.
    • Bio je puno efikasniji od Z1 i Z2.
    Z3 je pohranjivao svoj program na vanjsku bušenu traku, tako da za promjenu programa nije bilo potrebno ponovno ožičenje. Međutim, nije imao uvjetno grananje pronađeno u kasnijim univerzalnim računalima.
  • Mark1

    Mark1
    Mark1 bilo je prvo elektromehaničkih računalo. Mark1 bio je goleme veličine, visok 8 stopa, dug 51 i dubok tri metra. Bio je težak 5 tona, koristio je 530 milja žice i 730.000 zasebnih dijelova. Rad ovih dijelova bio je pogonjen i sinkroniziran dugim horizontalnim rotirajućim vratilom. Motor od četiri konjske snage pokreće mehaničke dijelove.
  • ENIAC

    ENIAC
    ENIAC se smatra prvim elektroničkim računalom, koje se temeljilo na elektronskim cijevima, te je moglo rješavati različite zadatke.
    Imali je mane kao što su velika potrošnja struje, mala memorija, te se mu se nisu mogle mijenjati opcije rada.
  • Period: to

    1. generacija računala

    Temeljni element za pokretanje računala su elektronske cijevi, a za pohranu podataka koriste se bušene kartice i papirnate vrpce. Računala su ogromna, te troše mnogo energije i vrlo su složena ta rad.
  • UNIVAC

    UNIVAC
    UNIVAC je bila linija elektroničkih digitalnih računala s pohranjenim programom počevši od proizvoda tvrtke Eckert–Mauchly Computer Corporation, a
  • Period: to

    2. generacija računala

    Temelji se na tranzistorima, a za pohranu podataka se koriste magnetski diskovi i vrpce. Programi se pišu u simboličkim jezicima. Računala su i dalje ogromna, ali troše manje energije, te imaju više memorije i lakše se njima upravlja.
  • Period: to

    3. generacija računala

    Tranzistori i elementi vezani na poluvodič su sve više korišteni. Predstavnik generacije je IBM 360. Računala postaju manja, jeftinija za proizvodnju, troše manje energije i brže obrađuju podatke. Također je razvijen i višeprogramski način rada, koji je omogućio istovremeno izvršavanje više naredbi.
  • Period: to

    4. generacija računala

    Dolazi do nastanka čipova, a kasnije i do javljanja mikroprocesora koji omogućuju proizvodnju i razvoj kućnih računala. Lakše se izrađuju programi zbog pojave novih programskih jezika.
  • Period: to

    5. generacija računala

    I danas traje, te u njoj dolazi do sve veće primjene osobnih računala, zbog pojeftinjenja i lakše uporabe. Isto tako se razvijaju i računalni programi koji su ljudima dostupniji za korištenje.