Slika 0; razvoj računala

Povijesni razvoj računala (Lucija Čamber, 1.a)

  • LOGARITAMSKO RAČUNALO

    LOGARITAMSKO RAČUNALO
    Uređaj kojim su se nekada do nekoga stupnja točnosti izvodile računske operacije množenja, dijeljenja i potenciranja. Sastoji se od jednoga čvrstog i jednoga pomičnoga lineala, na kojima su odmjereni logaritmi brojeva, ali označeni sami brojevi. Računa se na osnovi poučaka o logaritmima, prema kojima se množenje pretvara u zbrajanje, dijeljenje u oduzimanje, itd. Danas je poznatiji kao šiber.
  • PASCALINA

    PASCALINA
    Blaise Pascale 1642. izgrađuje kalkulator sastavljen od međusobno povezanih zupčanika koji se zove pascalina. Ovaj stroj može oduzimati i zbrajati velike brojeve.
  • LEIBNIZOV KALKULATOR

    LEIBNIZOV KALKULATOR
    G. W. Leibniz 1672. izrađuje uređaj koji obavlja četiri računske operacije
    (zbrajanje, oduzimanje, množenje i dijeljenje). Ni ovaj stroj nije bio najprecizniji u izračunima te je bio jako sličan Pascalinu.
  • DIFERENCIJALNI STROJ

    DIFERENCIJALNI STROJ
    Engleski izumitelj Charles Babbage 1822. izrađio je nacrt stroja namijenjenog za računanje logaritama u logaritamskim tablicama pri čemu su izlaz predstavljale metalne pločice, a rezultati su se mogli tiskati na papiru. Stroj nije uspio dovršiti zbog financijskih i tehničkih poteškoća. Godine 1991. Znanstveni muzej u Londonu je rekonstruirao diferencijalni stroj na temelju nacrta.
  • ANALITIČKI STROJ

    ANALITIČKI STROJ
    Babbage 1833. stvara analitički stroj koji ima elemente svih suvremenih računala poput ulaznih uređaja, memoriju, centralnu jedinicu i izlazne uređaje. Ovaj se stroj smatra prvim računalom sličnim današnjim po ideji.
  • SORTIRNI STROJ

    SORTIRNI STROJ
    Američki statističar Herman Hollerith konstruirao je električne naprave za čitanje i sortiranje bušenih kartica (koje su se koristile za pohranu podataka), koje su 1890. bile upotrijebljene pri obračunu poreza.
  • Z3

    Z3
    Računalo Z3 dovršeno 1941. godine . Bilo je to tzv. elektromehaničko računalo, što znači da je za rad koristilo osim električnih i pokretne mehaničke dijelove. Bilo je pokretanom pomoću programa i posjedovalo je tzv. Turing-kompletnu mogućnost računanja.
  • MARK1

    MARK1
    Howard Aiken je 1943. godine dovršio MARK I, prvo elektromehaničko računalo (temeljeno na elektromehaničkim relejima). Za jedno zbrajanje je trebao sekundu, a dijelio je za 15 sekundi! Taj "div" od računala bio je dugačak 17 metara, visok 2,5
    metra, težio je 5 tona, a imao je nešto manje od milijun
    dijelova.
  • Period: to

    1. GENERACIJA RAČUNALA

    Temeljni element za pokretanje računala prve generacije su elektronske cijevi. Za pohranu podataka se koriste bušene kartice i papirnate vrpce. Programi se pišu u strojnom jeziku (binarnom kodu). Računala su ogromna, troše mnogo energije te su složena za rad.
  • UNIVAC

    UNIVAC
    UNIVAC je kratica za UNIVersal Automatic Computer, a proizvodila ga je kompanija Remington Rand, nekadašnji proizvođač oružja i pisaćih strojeva. Računalo UNIVAC sastojalo se od 5200 vakuumskih cijevi i težilo je čak 13.000 kilograma. UNIVAC je postao slavan kad je 1952. predvidio rezultate američkih predsjedničkih izbora.
  • ENIAC

    ENIAC
    ENIAC je kratica od engleske složenice Electronic Numerical Integrator And Computer i ime je prvog elektroničkog računala konstruiranog u Americi. ENIAC je bio predstavljen široj javnosti 14. veljače 1946., i radio je sve do 2. studenog 1955. kada je bio demontiran. ENIAC je bio unikatni proizvod i nikada nije pušten u serijsku proizvodnju. Iako je ENIAC dugo smatran prvim programibilnim elektroničkim računalom u svijetu, tu titulu danas nosi britanski Colossus computer MK1.
  • Period: to

    2. GENERACIJA RAČUNALA

    Druga generacija računalnih sustava se temelji na tranzistorima. Za pohranu podatak koriste se magnetskim diskovima i vrpcama. Programi se pišu u simboličkim jezicima koji su razumljiviji ljudima. Računala su i dalje ogromna, ali troše manje energije, imaju više memorije te se njima lakše upravlja.
  • Period: to

    3. GENERACIJA RAČUNALA

    U trećoj generaciji se koristilo više tranzistora i vezanih elemenata povezanih na poluvodič. Predstavnik ove generacije računala je IBM 360. Računala postaju manja, jeftinija za proizvesti te troše manje energije i brže obrađuju podatke. Razvio se i više programski način rada koji je omogućio da računalo istovremeno izvršava više različitih naredbi iz različitih programa.
  • Period: to

    4. GENERACIJA RAČUNALA

    U ovoj generaciji nastaju čipovi (integrirani krug koji čine pločica od poluvodičkoga materijala). Kasnije se i javljaju mikroprocesori koji omogućuju proizvodnju i razvoj kućnih računala. Izrada programa za računala postaje lakša s pojavo novih programskih jezika koji su razumljiviji ljudima.
  • Period: to

    5. GENERACIJA RAČUNALA

    Generacija računala koja i danas traje. Dolazi do sve veće primjene osobnih računala jer računala postaju jeftinija, lakša za korištenje. Nastaju prijenosna računala. Razvijaju se računalni programi koji postaju dostupniji ljudima za korištenje.