Evolucijaracunala

Povijesni razvoj računala (Andrea Pušeljić, 1.b)

  • Logaritamsko računalo (logaritmar)

    Logaritamsko računalo (logaritmar)
    Logaritamsko računalo je sprava kojom su se nekada do nekog stupnja točnosti izvodile računske operacije množenja, dijeljenja i potenciranja. Sastoji se od jednog čvrstog i jednoga pomičnog lineala, na kojima su odmjereni logaritmi brojeva, ali označeni sami brojevi. Računa se na osnovu poučaka o logaritmima, prema kojima se množenje pretvara u zbrajanje, dijeljenje u oduzimanje itd.
  • Pascalina

    Pascalina
    Pascalina je mehanički stroj koji je mogao zbrajati i oduzimati velike brojeve. Pascalina je mogla raditi s brojevima do 9 999 999.
  • Liebnizov kalkulator

    Liebnizov kalkulator
    To je kalkulator koji je proširio Pascalove ideje i učinio množenje ponovljenim dodavanjem i pomicanjem. Liebnizov kalkulator predstavljao je brojeve u decimalnom obliku, kao položaje na brojčanicama sa 10 mjesta. Moga je množiti i dijeliti, ali nije bio upotrebljiv u praksi.
  • Diferencijalni stroj

    Diferencijalni stroj
    Diferencijalni stroj je bio stroj koji se koristio dekadskim brojevnim sustavom, a pokretao se okretanjem ručice. To je zapravo mehaničko računalo koje je bilo namijenjeno automatskom izračunavanju funkcija poput logoritama i trigonometrije.
  • Analitički stroj

    Analitički stroj
    Analitički stroj je proširenje diferencijalnog stroja. Analitički stroj imao je sve odlike modernih računala što uključuje binarni sustav, ulazno-izlaznu jedinicu, jedinicu za pohranu podataka, centralnu jedinicu za obradu i programski jezik.
  • Sortirni stroj

    Sortirni stroj
    Sortirni stroj je električni tubulirajući stroj te je prvi stroj koji je radio na bušene kartice. Stroj se koristio za ubrzanje postupka brojanja glasova u SAD-u. Na taj način brojanje glasova je bilo 3 puta brže od ručnog prebrojavanja.Ujedno je i prvi stroj koji se smatra začetnikom elektromehaničke obrade podataka te je električnu energiju dobivao iz baterija.
  • Z3

    Z3
    To je prvi kalkulator koji je radio na principu binarne algebre. p Ujedno je i prvo radno programabilno, potpuno automatsko digitalno računalo na svijetu. Nije se smatrao vitalnim tako da nikada nije stavljen u svakodnevni rad.
  • Mark1

    Mark1
    Mark1 poznat i pod nazivom Harvard Mark 1 je elektromehaničko računalo koje se koristilo u ratnim naporima tijeko Drugog svjetskog rata. Radio je bez posredovanja čovjeka. To je bilo prvo računalo koje se moglo programirati za rješavanje bilo kojeg broja problema, a ne samo jedne specifične stvari. Bio je jako velik, dug čak 17 m i visok 2,5 m.
  • ENIAC (Elektronički numerički integrator i računalo)

    ENIAC (Elektronički numerički integrator i računalo)
    To je prvo veliko elektroničko računalo. Prva zadaća mu je bila izračunavanje balističkih tablica za američku vojsku, a rabio se za znanstvene proračune od ranih 1950-ih godina. Bio je zasnovan na elektronskim cijevima i stoga ga se smatralo nisko pouzdanim. Imao je malu memoriju.
  • Period: to

    1. generacija računala

    Obuhvaća računala koja su koristila elektronske cijevi kao temeljnu jedinicu izrade računala. Bušna kartica bila je osnovna za ulaz podataka u računalo. Ta računala bila su jako spora i mogla su razviti samo jedan proces u isto vrijeme.
  • UNIVAC (Universal automatic computer - univerzalno automatsko računalo)

    UNIVAC (Universal automatic computer - univerzalno automatsko računalo)
    UNIVAC je bila linija elektroničkih digitalnih računala pohranjenih programa. Naravno, to je elektroničko računalo koje sadrži tisuće vakuumskih cijevi. Koristio je bušilice i prekidače za unos podataka i bušenje kartica za izlaz i pohranu podataka.
  • Period: to

    2. generacija računala

    Ova je generacija računala kao osnovnu tvornu jedinicu za izradu koristila tranzistore. Korištenje tranzistora kao osnovne temeljne jedinice umjesto elektronske cijevi smanjilo je fizičke dimenzije računala, potrošnju energije itd. Isto tako povećana je pouzdanost stroja, jer su se tranzistori manje kvarili nego elektronske cijevi. Također su bili brži i manji.
  • Period: to

    3. generacija računala

    Treća generacija računala temelji se na intergriranim krugovima poznatim i kao ´chip´ ili ´microchip´ koji se rade na silicijske pločice. Bili su stabilni, brzi i efikasni. Računala imaju operacijske sustave, koriste se i viši programski jezici. Služili su općoj svrsi.
  • Period: to

    4. generacija računala

    Četvrta generacija računala koriste mikroprocesor kao osnovnu tvornu jedinicu za izradu računala. Prva tvrtka koja je izradila prvi proces bila je INTEL. Ovi mikroproesori su vrlo brzi i zauzimaju vrlo malo prostora, što je u svoje vrijeme značilo pravu tehnološku revoluciju.
  • Period: to

    5. generacija računala

    Uređaji pete generacije temelje se na umjetnoj inteligenciji. Umjetna inteligencija je novonastalo područje u računalnoj znanosti koje tumači metode potrebne da bi računala mislila kao ljudska bića. Većina tih strojeva još uvijek je u razvoju, ali postoje neke aplikacije koje koriste alat umjetne inteligencije. Primjer za to je prepoznavanje govora. U petoj generaciji, tehnologija je rezultirala proizvodnjom mikroprocesorskih čipova koji imaju 10 milijuna elektroničkih komponenti.