Srednji vek l

POMEMBNI DOGODKI V SREDNJEM IN NOVEM VEKU

By Manja
  • 658

    Razpad Samove plemenske zveze

    Razpad Samove plemenske zveze
    Samova plemenska zveza je bila zveza slovanskih plemen. Slovani so bili podrejeni pod vodstvom frankovskega trgovca Sama. Leta 658 kralj Samo umre in z njegovo smrtjo razpade njegova država. Na sliki je kralj Samo.
  • 800

    Kronanje Karla Velikega

    Kronanje Karla Velikega
    1. decembra leta 800 razglasijo Karla Velikega za cesarja z naslovom imperator romanorum. Kot cesar je vladal 14 let. Pod tem vladarjem se je začela modernizacija Evrope.
  • 962

    Oton I. in RNC

    Oton I. in RNC
    Leta 962 Oton I. doseže svoje priznanje za kralja Italije in potem še kronanje za cesarja s strani papeža. Ustanovi Sveto rimsko-nemško cesarstvo. V južni Italiji je prišel v konflikt z bizantinskim cesarjem.
  • 1122

    Wormski konkordat

    Wormski konkordat
    1. septembra leta 1122 blizu Wormsa je bil sklenjen sporazum med papežem Kalistom II. in rimsko-nemškim cesarjem Henrikom V. S podpisanim sporazumom se je končal investiturni boj (konflikt med cerkvijo in državo).
  • Period: 1254 to 1273

    Medvladje (interegnum)

    V Rimsko-nemškem cesarstvu se leta 1254 začne 19 letno obdobje medvladja. Nobenemu od kandidatov za kralja ne uspe uveljaviti oblasti. Medvladje je trajalo do leta 1273, ko so knezi za cesarja izbrali Rudolfa Habsburškega.
  • 1492

    Odkritje Amerike

    Odkritje Amerike
    Krištof Kolumb leta 1492 prečka Atlantski ocean in doseže Ameriko, takrat neznano celino. Kolumb misli, da je prišel v Indijo, saj je uporabljam Toscanellijev zemljevid in tako poimenuje tamkajšnje prebivalce Indijanci.
  • 1517

    Protestantizem in reformacija

    Protestantizem in reformacija
    Leta 1517 Martin Luther zabije na vrata Wittenberške cerkve 95 tez, s katerimi kritizira katoliško cerkev (simonija, prodaje odpustkov). Papež zahteva, naj teze odstrani in ga javno prekle. Luther skrivoma širi svoj nauk in želi reformirati katoliško cerkev.
  • Nantski edikt

    Nantski edikt
    Nantski edikt je leta 1598 v mestu Nantes izdal francoski kralj Henrik IV. Z njim je hugenotom zagotovil svobodo veroizpovedi. Edikt je hugenotom dovoljeval javno bogoslužje na za to določenih mestih, razen v Parizu. Nantski edikt je po 100 letih ukinil Ludvik XIV, kar je pripomoglo k francoski revoluciji.
  • Period: to

    Tridesetletna vojna

    Tridesetletna vojna je izbruhnila zaradi nasprotij med protestanti in katoličani. Povod za vojno je bila praška defenestracija. Vojno konča vestfalski mir, ki je bil mirovni sporazum. Mir je priznal enakopravnost protestantom.
  • Tolminski kmečki upor

    Tolminski kmečki upor
    V velikem tolminskem puntu leta 1713 so se kmetje na Goriškem in Kranjskem uprli novim državnim davkom. Največji spopad med oblastjo in kmeti je bil junija 1713 pri Solkanu. Oblast je upor nasilno zatrla. Sledile so denarne in zaporne kazni, odvzemali so premoženje in nekaj upornikov tudi ubili.