Naslovna slika hanz

Pisave v Vzhodni Aziji (Kitajska, Japonska, Koreja)

  • 1400 BCE

    najstarejše odkrite kitajske pismenke

    najstarejše odkrite kitajske pismenke
    Kitajska pisava je stara več kot 3000 let. Do zdaj najstarejše odkrite kitajske pismenke so odkrili v Anjangu in izvirajo iz časa okoli 1400 pr. n. št. Te pismenke so vpraskane v kosti goveda (predvsem v lopatice, tako imenovane kosti za prerokovanje) in oklepe želv (za prerokovanje lova .). Domnevajo, da je že takrat obstajalo približno 5000 različnih znakov.
  • 1400 BCE

    najstarejše odkrite kitajske pismenke

    najstarejše odkrite kitajske pismenke
    Kitajska pisava je stara več kot 3000 let. Do zdaj najstarejše odkrite kitajske pismenke so odkrili v Anjangu in izvirajo iz časa okoli 1400 pr. n. št. Te pismenke so vpraskane v kosti goveda (predvsem v lopatice, tako imenovane kosti za prerokovanje) in oklepe želv (za prerokovanje lova)
  • 220 BCE

    Mala in velika pečatna pisava

    Mala in velika pečatna pisava
    Slog velike pečatne pisave je ustvaril zapisovalec na dvoru kralja Xuana v dinastiji Zhou in ga opisal v knjigi z naslovom Petnajst esejev o velikem pečatu.Uporabljalo ga je veliko lokalnih državic. Kasneje je vse različice tega sloga v malo pečatno pisavo združil minister Li Si (dinastija Qun). Cesar Qin Shi Huang si je ob združitvi celotne Kitajske prizadeval poenotiti pisni sistem. Mala pečatna pisava je omogočila sporazumevanje z različnimi predeli Kitajske.
  • 206 BCE

    uradniška pisava

    uradniška pisava
    To pisavo so standardizirali v začetku dinastije Han. Uradniška pisava je osnova za današnjo kitajsko pisavo.
  • 500

    Prva japonska pisava Kanji

    Prva pisava na Japonskem je bila kanji, ki so jo Japoncem so v 5. stoletju posredovali Korejci.Pisali in brali so sprva le v kitajščini, medtem ko pravega načina zapisovanja japonščine še zmeraj ni bilo. Sčasoma se je razvil sistem kanbun, ki je še zmeraj uporabljal kitajščino, vendar je vseboval opombe, ki so Japoncem omogočali lažje branje.
  • 500

    Hiragana

    Hiragana
    Hiragana se je razvila iz man'yōgana, kitajskih znakov, ki so jih uporabljali za svoje izgovorjave, praksa, ki se je začela v 5. stoletju. Na začetku hiragana ni bila dobro sprejeta. Elita je uporabljala samo sistem kanji. Hiragano so uporabljale predvsem ženske, ki pa niso imele dostopa do iste stopnje izobrazbe kot moški. Hiragano so pisali v glavnem v literaturi. V uradnih dokumentih so uporabljali sistema kanji in katakana.
  • Period: 800 to 900

    Katakana

    Katakano so v 9. stoletju (v zgodnjem hejanskem obdobju) razvili budistični menihi, tako da so dele človeških likov vzeli kot obliko skrajšav. Katakano so že zgodaj moški skoraj izključno uporabljali za uradno besedilo in besedilo, uvoženo s Kitajske. Uradni dokumenti japonskega cesarstva so bili napisani izključno s kyūjitai in katakana. Druga razlaga nastanka katakane je, da je prišla v osmem stoletju iz Koreje.
  • 1500

    Hangul (Koreja)

    Hangul (Koreja)
    Hangul je razvil kralj Sejong Veliki. Pred razvojem sistema hangul so Korejci več kot tisočletje znatno rabili korejsko različico kitajske pisave handža.
  • Sodobna Japonščina

    Sodobna Japonščina uporablja tri sisteme pisave: Kanji, Hiragana, Katakana. Uporablja pa se tudi Romaji ( zapis japonskih besed v latinici) predvsem za zapis števil, fizikalnih enot, kratic in okrajšav.
  • Poenostavljanje pisave v Ljudski republiki Kitajski

    Poenostavljanje pisave v Ljudski republiki Kitajski
    Leta 1955 je Kitajska uvedla sporno reformo, s katero so začeli pisati od leve na desno (namesto od zgoraj navzdol) in močno poenostavili najbolj uporabljane znake. Posegli so tudi po številnih zapisih, ki so se že uporabljali pri rokopisu.
  • Sodobna Korejščina

    Korejska pisava iz 15.stoletja se uporablja še danes tako v Severni kot v Južni Koreji.