Od papeške države do humanizma in renesanse

By alja nr
  • 313

    Milanski edikt

    Milanski edikt
    Konstantin uvede prepoved preganjanja kristjanov.
  • 324

    Konstantinova darovnica

    Konstantinova darovnica
    Konstantinova darovnica je falzifikat zgodovinske listine, ki ga je ustvarila katoliška cerkev, da bi opravičila imetje svojih posesti in oblast. Listina trdi, da naj bi Konstantin tega leta dodelil papežu Silvestru I. last in duhovno vodstvo celotnega ZRC-ja. V 15. stol je humanist Lorenzo Valla dokazal, da gre za ponaredek.
  • 751

    Pipin Mali zasede frankovski prestol

    Pipin Mali zasede frankovski prestol
    Pipin Mali je bil ob pomoči Cerkve izvoljen za kralja Frankov in tako je na čelo Frankovske države prišla nova dinastija - Karolingi.
  • 800

    Kronanje Karla Velikega za cesarja

    Kronanje Karla Velikega za cesarja
    Za cesarja ga okrona rimski papež Leon II., tako postane prvi cesar zahoda od Romula Avgusta
  • 1054

    Shizma

    Shizma
    Shizma je veliki cerkveni razkol posledica katerega je bila delitev cerkve na pravoslavno in rimokatoliško.
  • 1066

    Bitka pri Hastingu

    Bitka pri Hastingu
    Viljem Osvajalec združi angleško ozemlje in zavlada kot angleški kralj. Na tem območju je uvedel centralno oblast in ozemlje razdelil na grofije na čelu katerih so bili normanski vazali.
  • 1077

    Investiturni spor

    Investiturni spor
    Med cesarji in papeštvom pride do nesoglasja o tem kdo umešča škofe, saj si papeštvo želi neodvisnost cerkve od posvetne oblasti. Papež Gregor VII. leta 1077 izobči cesarja Henrika IV. iz katoliške cerkve. Ko se cesar po treh dneh spokori in prizna papeževo prvenstvo mu ta oprosti in prekine izobčenje. Spor je dokončno razrešen leta 1122 z Wormskim konkordatom.
  • 1122

    Wormski konkordat

    Wormski konkordat
    Pride do dogovora, da bo cerkev tista, ki bo duhovnike posvetila v škofe, posvetni vladar pa jih bo umestil v območje delovanja.
  • 1215

    Velika listina svoboščin

    Velika listina svoboščin
    Velika listina svoboščin ali Magna Charta Libertatum je listina v kateri se je kralj zavezal, da bo spoštoval fevdalne pravice plemstva, svoboščine mest in pravice cerkve. Za njeno uresničevanje je skrbel kraljevski svet. Listina predstavlja zametke angleške ustave in parlamentalizma.
  • Period: 1309 to 1378

    Avignonsko suženjstvo

    Papež je v sporu s francoskim kraljem Filipom IV. Lepim, ki ima velik vpliv na bogata severnoitalijanska mesta in njihovo banko prek katere lahko vpliva tudi na papeško blagajno. Papež da v upanju, da bi si tako lahko utrdil svoj politični položaj objaviti "sveto leto". Obljubi, da bodo vsem, ki tisto leto romajo v Rim odpuščeni vsi grehi. Kljub temu papeževi nasledniki padejo pod francoski vpliv in so primorani se preseliti v francosko mesto Avignon.
  • Period: 1337 to 1453

    Stoletna vojna

    Stoletna vojna je vojna med Francozi in Angleži, ki je potekala zaradi spora o nasledstvu francoskega prestola in nadvlade nad Gaskonijo.
  • 1420

    Ivana Orleanska

    Ivana Orleanska
    Ivana Orleanska leta 1420 vstopi v stoletno vojno na strani francozov, ki pred tem izgubljajo. Predlaga naj zavzamejo Orleans in ko so v tem uspešni močno napredujejo. Stoletna vojna se konča z francoskim zavzetjem Bordeauxa.
  • Period: 1455 to 1485

    Vojna dveh rož

    Je spor med dvema angleškima rodbinama Lancaster in York, ki se je kasneje sprevrgel v državljansko vojno. Tako se imenuje saj imata obe rodbini v svojem grbu rožo. Vojno je zmagal Henrik VII., sorodnik rodbine Lancaster in začetnik dinastije Tudor.
  • Period: 1558 to

    Vladanje Elizabete I.

    Elizabeta I. je nasledila svojo polsestro Marijo I. Katoliško in tako obnovila protestantizem in versko svobodo. Sodelovala je s parlamentom in Angležem zagotovila stabilnost in blaginjo. Zato se je čas njene vladavine imenoval tudi zlata doba.
  • 1566

    Nizozemski upor proti Špancem

    Nizozemski upor proti Špancem
    Španski kralj Filip II. je imel oblast nad nizozemskimi provincami in si prizadeval za centralizacijo države. Preganjal je nizozemske protestante, ki so si želeli verske svobode. Kralj je prošnjo zavrnil in pričel se je boj za neodvisnost. Filip II. je nad Nizozemce poslal vojvodo Albo, ki upora ni poskušal zadušiti ampak je namesto tega dal pobiti več tisoč upornikov. Boj za neodvisnost se je tako prelevil v 80-letno vojno.
  • 1578

    Južne province se pogodijo

    Južne province se pogodijo
    Južne nizozemske province, ki so bile pretežno katoliške so se pogodile s Španskim kraljem.
  • 1581

    Utrechtska zveza

    Utrechtska zveza
    Skupina sedmih provinc na severu Nizozemske se je združila v Utrechtsko zvezo in se osamosvojila od Španije.
  • Angleška državljanska vojna

    Angleška državljanska vojna
    V Angliji je prišlo do zaostritve nasprotij po zavrnitvi listine Petition of Rights s strani vladarja Karla I. Kralj je razpustil parlament in zavladal sam. Kmalu so se proti njemu začeli upori in Karla I. so obsodili na smrt.
  • Period: to

    Ludvik XIV.

    Ludvik XIV. ali Sončni kralj je v času svojega vladanja uvedel številne reforme. Upravljanje države je prepustil ministrom, reorganiziral je državno upravo, kodificiral je pravo, poskušal je zagotoviti versko enotnost, najbolj znan pa je po svojem razkošnem načinu življenja.
  • Smrt Oliverja Cromwella

    Smrt Oliverja Cromwella
    Oliver Cromwell je v času svojega vladanja razpustil zgornji dom parlamenta in razglasil republiko. Spodbujal je pomorstvo in Anglija je postala vodilna svetovna sila skupaj z Nizozemsko. Po njegovi smrti se je v Angliji obnovila monarhija, zavlada Jakob II., ki želi uvesti kraljevi absolutizem. Parlament ga izžene, prestol pa dobi njegov zet Viljem Oranski.
  • Period: to

    Vladavina Petra I. Velikega

    Peter I. Veliki v času svojega vladanja uvede številne reforme saj si Rusijo želi spremeniti v velesilo. Mornarico organizira po močnem švedskem vzoru, vojsko pa po pruskem. Izvaja ekspanzivno zunanjo politiko ter organizira veliko vojnih pohodov.
  • Ustanovitev St. Petersburga

    Ustanovitev St. Petersburga
    Vladar Peter I. Veliki ustanovi novo evropsko prestolnico po svojem imenu.
  • Priključitev Šlezije Prusiji

    Priključitev Šlezije Prusiji
    Pruski vladar Friderik II. Veliki k svoji državi priključi Šlezijo, zaradi njene rodovitnosti.
  • Period: to

    Vladanje Katarine Velike

    Katarina Velika po smrti svojega moža Petra III. nasledi ruski prestol. Je ambiciozna in izobražena ter pripadnica razsvetljenstva. Izvaja ekspanzivno zunanjo politiko v času njenega vladanja pa pride tudi do številnih kmečkih uporov.
  • Parni stroj

    Parni stroj
    Leta 1765 James Watt patentira najnovejši izum imenovan parni stroj, ki je omogočil industrijsko revolucijo.