Nemzetközi politikai viszonyok története

  • NPV tudományterületté válása, Aberystwyth

    NPV tudományterületté válása, Aberystwyth
    Az első világháború után egyre többen próbáltak rájönni, hogy hogyan is lehetne elkerülni egy újabb háborút. Erre a vizsgálati célra jött létre 1919-ben Walesben David Davies adományaiból a Woodrow Wilson Chair of International Politics, és a tanszék tevékenységei továbbterjedtek az olyan neves egyetemekre, mint a Chicago University, Princeton University, Stanford University is sokan mások. Ez (1919) a tudományterület első születése és intézményesülése.
  • Nemzetközi szervezetek

    Nemzetközi szervezetek
    Az első világháború miatt, az 1920-30-as években robbanásszerűen elterjedtek a nemzetközi szervezetek (IGOs), megszületett a multilaterális diplomácia.
  • Period: to

    1. nagy vita - ontológiai (lételméleti)

    Az 1919-től fontossá váló liberalizmus a '30-as veszített hitelességéből és szembekerült a '40-es években feltörekvő realizmussal. Referenciapontjaik eltértek, előbbi az együttműködést, utóbbi a konforntációt preferálta. A vitatéma a vizsgálat tárgya lett, a háború elkerülésétől az egyes szereplőket mozgató motivációkig. Ma a két irányzat együtt van jelen, mivel ugyanazt az eseményt több nézőpontból is vizsgálhatjuk. A liberalizmus kapcsán Carr, a realizmus kapcsán Morgenthau neve a fontos.
  • Edward H. Carr

    Edward H. Carr
    Az 1939-ben kiadott "The Twenty Years' Crisis" 1919-1939 c. könyvében értekezik az első világháború utáni társadalmi változásokról, amit intellektuális traumaként is megjelenik. Ezen kívül kritikai szemlélettel ír a liberalizmusról, ami a 30-as években leveszítette hatalmát a társadalmi gondolkodás felett. Híres idézet könyvéből a "no crises, no discipline" meghatározás.
  • NPV második születése

    NPV második születése
    A második világháború és a gazdasági világválság után újjászerveződik a NPV tudományterület: a gáború elkerülésének módja helyett a háború kirobbantó okai lesznek az alapkérdés, és a "mi lenne, ha" gondolkodásmódot a "mi van" váltja fel, tehát az aktuális kérdésekkel kezdenek foglalkozni az elméleti helyett.
  • Hans J. Morgenthau

    Hans J. Morgenthau
    Hans Morgenthau korának realista gondolkodója volt. Politics among Nations: The Struggle for Power and Peace c. könyve kirobantotta azt a vitát, aminek köszönhető a kettősség még a mai NPV kapcsán is, ami az első jelentős vita eredménye.
  • Period: to

    2. nagy vita - episztemológiai (ismeretelméleti)

    Fő kérdésköre, hogy hogyan vizsgálható a háború. Egyik szereplője, a tradicionalizmus, hagyományos társadalomtudományi módszereket használt volna, mint pl. a hermeneutika. Jeles képviselője Hedley Bull. Ezzel szemben, a (többek között) Quincy Wright képviselte behaviorizmus a társadalmat sokkal tudományosabban, akár természettudományi módszerekkel vizsgálta volna adatbázisok, modellek használatával. Eredményként az '50-es években feltörekvő behaviorizmus természettudományos módszerei domináltak.
  • Period: to

    3. nagy vita - ontológiai (lételméleti)

    Interparadigma vita, vagy neo-neo szintézis, mivel a természettudományos módszrek és a pozitivista szemlélet integrálásával létrejött a neoliberalizmus és a neorealizmus. Erre a kettőre jelent meg a '70-es években kritikaként a neomarxizmus, aminek jeles képviselője Immanuel Wallerstein volt. A szintézis felvetését elutasították, mivel a területek különböznek egymástól.
  • John Burton

    John Burton
    John Burton létrehozza a pókháló modellt, ami a nemzetközi politikai szereplők között létező kapcsolatrendszerrel foglalkozik. Ennek a hálózatnak a részei lesznek a nemzetközi szervezetekkel kapcsolatban az államok, az 1970-es évektől a társadalmi szereplők, majd az 1990-es évektől az egyének.
  • Kenneth N. Waltz

    Kenneth N. Waltz
    Nevéhez köthető a nemzetközi politika szervezőelve (ordering principle), ami a hierarchia helyett az anarchiát nevezi meg a világpolitika legfontosabb tényének. Emiatt a NPV is az anarchia világát vizsgálja, pontosabban a szereplők viselkedését és törvényeit. Kenneth Waltz értekezik tovább az anarchia világán belüli szintek problémájáról, ahol az emberi természeten túl, főként a szereplők és a nemzetközi rendszerek közötti dinamikával foglalkozik.
  • Period: to

    4. nagy vita - episztemológiai (ismeretelméleti)

    A 3. vita szereplői neoracionalizmusokként egy név alá kerülnek, és szerintük a politikai döntés alapja költség-haszon elemzés kell legyen. Ezt kérdőjelezi meg a konstruktivizmus, visszanyúlva a 2. vitához. Ez alapján a társadalmi világot társadalmi lények alkotják, akik nem objektívek. A folyamatok mögé akar látni, ezért lételméleti kérdésekkel is foglalkozik. Mára ez önálló iskolává vált: mit kell megvizsgálni ahhoz, hogy érthető legyen a nemzetközi politika működése.