Nemzetközi politikai viszonyok

  • Nemzetközi politikai viszonyok intézményesülése

    Nemzetközi politikai viszonyok intézményesülése
    A walesi Aberystwyth-ben megalapították az első nemzetközi politikai viszonyokkal foglalkozó egyetemi tanszéket, a Wookdrow Wilson széket.
  • Intézményesülés folytatása

    Intézményesülés folytatása
    Megalakul a London School of Economics amely szintén foglalkozik a Nemzetközi Politikai Viszonyok diszciplinájával.
  • Intézményesülés folytatása

    Intézményesülés folytatása
    Megalakul a University of Oxford.
  • A nemzetközi politikai viszonyok diszciplinájának újjászületése.

    A nemzetközi politikai viszonyok diszciplinájának újjászületése.
    Hans Morgenthau megírja a Konfliktus az államok között című könyvét, melyben átfogalmazza a nemzetközi politikai viszonyok alapkérdését ("Hogyan kerülhető el a háború?"), az új kérdés; "Mi robbantja ki a háborút?"
  • 1. ontológiai vita

    Hans Morgenthau Konfliktus az államök közt című könyvének megjelenésével megszületik a realizmus elve, mely az addigi liberalizmussal szembe helyezkedik, így kialakul az első lételméleti vita.
    Ez a két irány a mai napig jelen van, különböző kérdéseket válaszolnak meg, a liberalizmus az együttműködés szemüvegén keresztül, a realizmus a konfrontáció szemüvegén keresztül vizsgálja a kérdéseket.
  • 2. episztemológiai vita

    Az 1950-es évektől kezdve egy módszertani vita alkaul ki, a tradicionalizmus és a behaviorizmus közt. Az előbbi képviselője Hedley Bull, az utóbbié Quincy Wright. A behaviorizmus előzménye továbbá E.H. Carr Twenty Years' Crisis 1919-1939 című könyve.
    A vitában egyértelműen a behaviorista módszer nyer, a nemzetközi politikai viszonyok diszciplinájának vizsgálata már javarészt természettudományos módszerekkel zajlik.
  • Intézményesülés folytatása

    Intézményesülés folytatása
    Megalakul az International Institute for Strategic Studies, amely kutató intézete a Nemzetközi Politikai Viszonyok diszciplinájának.
  • 3.ontológiai vita

    A lételméleti vitában 3 új szemlélet jelenik meg, amely szemben áll egymással.
    A neoliberalizmus az 1984-ben publicált Roberto Keohane "After Hegemony: Cooperation & Discord in the World Poitical Economy" című könyvével jelenik meg.
    A neorealizmus Kenneth N. Waltz 1979-es "Theory of íinternational Politics" című könyvével, és a neomarxizmus Immanuel Wallerstein 1974-es "A modern világgazdasági rendszer kialakulása" című könyvével jelenik meg.
    A neomarxizmus az egyenlőtlenségekkel foglalkozik.
  • 4. episztemológiai vita

    A 4. lételméleti vita a másodikhoz nyúl vissza. A neo-irányzatok racionális irányzatokká olvadnak össze (mert költség-haszon elemzéssel foglalkoznak) és a konstruktivizmussal állnak szemben, amelyet az 1999-ben A. Wendt tollából származó "Social Theory of International Politics" című könyv alapoz meg. A konstruktivizmus szerint a társadalmi tények, melyeket vizsgálunk nem objektívek, nem léteznek a természetben, hanem e fogalmak társadalmi közmegegyezésen alapulnak.