600px city of rome during time of republic

Ključni događaji iz razdoblja Rimske Republike

  • 509 BCE

    Rimska republika

    Rimska republika
    Rim pod vodstvom senata kao grad i država uspijeva zavladati cijelim Apeninskim poluotokom, Sredozemljem, sjevernom Afrikom i dijelovima Azije. Vlast u državi preuzima Senat, patricijsko vijeće staraca koje godišnje prima dva nova konzula.
  • 451 BCE

    Zakonik dvanaest ploča

    Zakonik dvanaest ploča
    To je bio prvi zakonik u kojem su bila zapisana rimska prava. Zakonik je bio objavljen na rimskom forumu na 12 ploča. Sastavila ga je komisija od 10 članova. Tekst Zakonika nije sačuvan u cijelosti. Zakonik dvanaest ploča sadrži pravila iz različitih pravnih područja: sudskoga postupka, obiteljskih prava, tutorstva i nasljednoga prava, prava vlasništva, pravnih poslova, susjedskih odnosa, odredbe o deliktima, javnom i sakralnom pravu.
  • 264 BCE

    Punski ratovi

    Punski ratovi
    Trajali su od 264 g. pr. Kr. do 146.g. pr. Kr. Tri rata vođena između Rima i Kartage za prevlast na Sredozemlju.
  • 133 BCE

    Reforme braće Grakho

    Reforme braće Grakho
    Tiberije Grakho je kao pučki tribun 133. g. pr. Kr. zatražio u Senatu podjelu državne zemlje proleterima. Prijedlog je prihvaćen i zemlja je dodijeljena sirotinji. Takav razvoj događaja nije išao u korist bogatim. Idejom o promjeni stanja u Rimu nastavio se baviti njegov brat Gaj Grakho. Predložio je zakone o osnivanju kolonija za siromašne, bogati Rimljani se nisu slagali. Optužili su Gaja da postupa suprotno potrebama rimskoga naroda, 121. g. pr. Kr. izgubio položaj pučkog tribuna.
  • 88 BCE

    Prvi Građanski ratovi

    Prvi Građanski ratovi
    Prvi Građanski rat trajao je od 88. do 82. godine prije Krista. Povod ratu je imenovanje vojskovođe za odlazak u rat protiv kralja Mitridata VI. Senat je imenovao Sulu, ali pritiskom populara mijenja odluku i imenuje Gaja Marija. Sula s vojskom ulazi u Rim, protjeruje marijevce i odlazi u pontski rat. Nakon povratka u Rim Sula se obračunava s marijevcima i uvodi diktaturu.
  • 63 BCE

    Katilinina urota

    Katilinina urota
    Kao Sulin pristaša isticao se okrutnošću u provođenju njegovih proskripcija. Kada mu je bila onemogućena kandidatura za konzulat, skovao je 65. pr. Kr. plan da se ubiju izabrani konzuli i sruši senatska vlast. Plan nije uspio, ali je to bio početak urote koja se proširila na cijelu Italiju. Glavni Katilinin protivnik bio je Ciceron. Katilina je pobjegao iz Rima i pao, zajedno s gotovo svim svojim pristašama, u bitki kraj Pistorije.
  • 60 BCE

    Prvi Trijumvirat

    Prvi Trijumvirat
    Prvi trijumvirat je naziv nezvaničnog političkog saveza Gaja Julija Cezara, Marka Licinija Krasa i Gneja Pompeja Velikog, još zvan savez trojice Njihov cilj je rušenje Republike i preuzimanje vlasti
  • 49 BCE

    Drugi Građanski rat

    Drugi Građanski rat
    Drugi Građanski rat trajao je od 49. do 46. godine prije Krista. Cezar prelazi Rubikon granicu između Galije i Italije, time krši zakon jer vojska nije smjela stupiti na italsko tlo.
  • 46 BCE

    Cezarova diktatura

    Cezarova diktatura
    Njegove diktature su se provodile u razdoblju od 46. do 44. godine prije Krista. On je bio doživotni diktator, imperator, konzul, doživotni tribun. Zvali su ga ocem domovine. Nije ukinuo republikanska tijela vlasti. Neke od njegovih reformi su: neorganizacija Senata, potiće trgovinu, provodi kolonizaciju, romanizciju, izgradnju Rima i brojne druge. Nakon njegove smrti izbijaju nemiri u Rimu.
  • 44 BCE

    Smrt Gaja Julija Cezara

    Smrt Gaja Julija Cezara
    Najslavniji rimski vladar, Cezar je brojnim vojnim pobjedama znatno proširio utjecaj i vlast Rimskog Carstva. Pobjedivši Pompeja Velikoga u građanskom ratu od 46. pr. Kr. zavladao je kao diktator. Njegova diktatura označava kraj vrhovne vladavine senata u Rimu i početak carstva. Ubijen je u atentatu.
  • 43 BCE

    Drugi Trijumvirat

    Drugi Trijumvirat
    Drugi trijumvirat je naziv za politički savez između Gaja Oktavijana , Marka Antonija i Marka Emilija Lepida, koji je sklopljen 26. studenog 43. godine pr. Kr. Savez je prvobitno sklopljen na rok trajanja od pet godina, ali je zatim produžen za još pet godina, pa je ukupno trajao od 43. do 33. godine pr. Kr. Trijumviri su imali vrhovnu vlast u državi, ograničenu jedino vremenskim rokom od pet godina.