International relations 1600x600

International Relations

  • A tudományterület születése, intézményesülés

    A tudományterület születése, intézményesülés
    Kettős születés, az első születés ekkor. Egyetemi tanszékek, kutatóintézetek létrejötte. Mai napig híres, David Davies által alapított Woodrow Wilson Chair of International Politics tanszék Walesben.
  • A második születés

    A második születés
    Az alapkérdés a nemzetközi kapcsolatok tudományterületén eddig a "Hogyan kerülhető el a háború?" volt. Ez ekkor megváltozott a következőre: "Mi robbantja ki a háborút?" Hans J. Morgenthautól származik ez a kérdés, melyet a Politics Among Nations című könyvében fogalmazott meg.
  • Első nagy vita: ontológiai vita

    Első nagy vita: ontológiai vita
    Egy lételméleti vita, a liberalizmus és a realizmus képviselői kerültek szembe egymással. A liberalizmus referenciapontja az együttműködés, míg a realizmusé a konfrontáció.
  • Második nagy vita: episztemológiai vita

    Második nagy vita: episztemológiai vita
    Ez egy ismeretelméleti vita volt. A tradicionalizmus a behaviorizmussal szemben, az 1950-es években. A két kiemelkedő képviselője az irányzatoknak Hedley Bull (trad.), valamint Quincy Wright (behav.) volt.
  • Harmadik nagy vita: ontológiai vita

    Harmadik nagy vita: ontológiai vita
    Interparadigma vitának nevezik. Neoliberalizmus: Robert O. Keahane, 1984: After Hegemony: Cooperation and Discord in the World Political Economy. Neorealizmus: Kenneth N. Waltz: Theory of International Politics c. könyv, 1979. Neomarxizmus: 1974, Immanuel Wallerstein: A modern világgazdasági rendszer kialakulása c. könyv. E három irányzat egymással szemben.
  • Negyedik nagy vita: episztemológia vita

    Negyedik nagy vita: episztemológia vita
    Racionális irányzatok(realizmus,liberalizmus,marxizmus) és a konstruktivizmus között zajlott ez a vita.Alexander Wrendt-Social Theory of International Politics c. könyve indítja el a vitát 1999-ben.