51862904344 af23c2dea0 k

Az I. világháború utáni béketárgyalások

  • A békekonferenciát megnyitották Versailles-ban

    A békekonferenciát megnyitották Versailles-ban
  • Saint-germain-i béke

    Saint-germain-i béke
    Tulajdonképpen a háború utolsó zűrzavaros heteiben a dualista állam felbomlott, így Ausztriával és Magyarországgal külön kötötték meg a békét. Ausztria Saint-Germainben írta alá a szerződést, amely kimondta a Habsburg-monarchia megszűnését. Olaszország megkapta Trieszt, Isztria és Dél-Tirol területét. Katonai korlátozások is érintették Ausztriát, és a nagyhatalmak megtiltották az Anschlusst, Ausztria és Németország egyesülését.
  • Neuilly-i béke

    Neuilly-i béke
    Az első világháborút lezáró Párizs környéki békék egyike, amelyet az antanthatalmak diktáltak Bulgáriának 1919. november 27-én. A többi békediktátumhoz képest Bulgária viszonylag kevés területet vesztett, viszont jóvátétel fizetésére kötelezték.
  • Trianon-i békediktátum

    Trianon-i békediktátum
    A szerződést a felek 1920. június 4-én 16:32-kor írták alá a versailles-i Nagy-Trianon kastély 52 méter hosszú és 7 méter széles folyosóján, a La galérie des Cotelle-ben. A szerződésben a győztes felek kijelentik, hogy Magyarország felelős a háborúban győztes államoknak okozott károkért.
  • Sèvres-i béke

    Az első világháborút lezáró Párizs környéki békék utolsó akkordja, amelyet az antanthatalmak diktáltak az Oszmán Birodalomnak 1920. augusztus 10-én. Az Oszmán Birodalmat a békediktátum hatalmas területektől fosztotta meg, és jóvátétel fizetésére kötelezte.
  • lausanne-i békeszerződés

    lausanne-i békeszerződés
    A lausanne-i békeszerződést 1923. július 24-én írta alá Törökország és az első világháborúban győztes antanthatalmak a svájci Lausanne-ban, az 1920-as sèvres-i békeszerződés revíziójaként. Ezt a revíziót a törökök az 1919–1923 között vívott török függetlenségi háború során harcolták ki.