-
Period: to
Klasszikus behaviorizmus
-
John Watson: Ahogyan a behaviorista látja a pszichológiát
A tanulmány megfogalmazza a klasszikus behaviorizmus elméletének alapját. Eszerint a gyermek jelleme, viselkedésének alakulása kizárólag a neveléstől, a külső hatásoktól függ. Felfogása szerint a gyermeket szigorú rendszerben kell nevelni, ahol szokásai rögzülnek. -
Period: to
Neobehaviorizmus
Közvetlenül kutatni csak a viselkedést lehet, a viselkedés azonban nemcsak közvetlenül a külső ingerek következménye, hanem már belső folyamatokat is feltételezhetünk mögötte.
Kiemelkedő alakjai: Clark Hull, Albert Bandura és Edward Tolman -
Klasszikus kondicionálás törvényszerűségeinek összefoglalása
A behaviorizmus empirikus alapját a Thorndike és Ivan Pavlov
(1849–1936) által elvégzett állatkísérletek jelentették. Pavlov klasszikus kondicionálás elméletének lényege, hogy a velünk született feltétlen reflexekkel tanulás útján feltételes reflexeket lehet párosítani.
http://old.ektf.hu/hefoppalyazat/pszielmal/a_klasszikus_kondicionls.html -
Burrhus Skinner és az operáns kondicionálás
Thorndike módszerét fejlesztett tovább. A pavlovi klasszikus kondicionálással szemben az operáns kondicionálás esetében
a feltételes és a feltétlen inger között az állat egy közbeiktatott műveletet végez el, egy új viselkedés megtanulására kényszerül.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Burrhus_Frederic_Skinner -
Period: to
Kognitivizmus
Az ember a külvilágról modellt épít. A tanulás ennek megfelelően a külvilág interiorizálásaként fogható fel. http://crescendo.hu/2008/11/2/az-integrativ-e-learning-fele-v2 -
Jean Piaget kognitív fejlődéselmélete
-
Period: to
Konstruktivista tanuláselmélet
A konstruktivista tanulás elmélete szerint az ember minden őt ért hatást értelmez, az értelmezés alapján formálja az agy a saját rendszerét. https://netofmymind.wordpress.com/2013/03/02/tanulaselmeletk-konstruktivizmus/ -
Period: to
Konnektivizmus
A tudásalkotás körforgásában a személyes tudások a hálózatba szerveződnek, s az így összeadott tudás ismét egyéni tudásforrássá válik („cycle of knowledge development”).
http://okt.ektf.hu/data/szlahorek/file/kezek/06_blended_04_11/631a_hlzatalap_tanulsrl.html -
A konstruktivizmusból következő pedagógiai alapelvek
-
George Siemens és a konnektivizmus
George Siemens publikált egy összegző cikket az Instructional Technology and Distance Learning 2005 januári számában "Konnektivizmus: egy tanuláselmélet a digitális korszak számára" címmel.
http://crescendo.hu/2008/9/8/1-mi-konnektivizmus