Naslovna

Rimska mesta na Slovenskem

By lovrol
  • Period: 90 BCE to 50

    Nauportus kot pomembno pristanišče

    Na začetku rimske dobe je bil Nauportus trgovska postojanka na poti Akvileja–Segestika. V pristanišču na Ljubljanici so preložili na ladje tovore za pot proti vzhodu, tiste, usmerjene na zahod, pa na vozove. V 1.st. pa se je količina tovora zmanjšala in je bilo pristanišče zapuščeno.
  • Period: 27 BCE to 14 BCE

    Zgradba ceste

    Preko Ad Piruma pod vodstvom cesarja Avgusta zgradijo ceso, ki povezuje Emono in Akilejo.
  • 15 BCE

    Nagrobnik Tita Azinija

    Nagrobnik Tita Azinija
    Arheologi so na območju Ajdovščine odkopali grobišča. Načli so kar nekaj nagrobnih spomenikov, vendar ta spomenik je bil najstarejši.
  • Period: 14 to 37

    Izgradnja ceste skozi Črni graben pri Atransu

    Ta cesta je imela za Rimljane strateški pomen, saj je bila glavna vez med Italijo in Podonavjem. Zgrajena je bila v času Tiberija. Črni graben je dolina, ki je še danes prometno pomembna.
  • 69

    Prva pisna omemba Ptuja

    Prva pisna omemba Ptuja
    Leta 69 je bil na Ptuju izvoljen pri cesar Vespazian, o čemer tudi piše Tacit v zvezi z vojnim posvetom. To leto je najstarejša letnica kateregakoli slovenskega mesta.
  • 100

    Nastanek Atransa

    Nastanek Atransa
    V 1. oziroma verjetneje v 2. stoletju našega štetja je naselje Atrans nastalo na sedlu med Ljubljansko in Celjsko kotlino
  • 238

    Meščani sami požgejo Emono

    Meščani sami požgejo Emono
    Leta 238 so meščani Emono sami požgali in zapustili, da se ne bi v njej ugnezdila vojska uzurpatorja Maksimina Tračana.
  • 300

    Izgradnja Ajdovskega zidu

    Izgradnja Ajdovskega zidu
    Ajdovski zid je bil zgrajen v četrtem stoletju našega štetja, kot del obrambnega sistema Claustra Alpium Iuliarum, ki je ščitil glavno pot proti Italiji. Ajdovski zid nad Vrhniko je do sedaj najdalši znani odsek tega sistema. V dolžino je meril meri preko 6700 m in imel vsaj 35 obrambnih stolpov.
  • 334

    Prva omemba Ad Piruma

    Prva omemba Ad Piruma
    V letih 334–335 je bil napisan Itinerarium Burdigalenseoziroma Hierosolymitanum, ki podaja seznam prenočišč naromarski poti od Burdigal preko Sirmiuma do Hierosolime. V tem itinerariju je namreč med Ajdovščino (Castra)in Logatcem (Longaticum) naveden kraj Ad Pirum summas Alpes.
  • 350

    Carnium ponovno pridobi na pomenu

    Carnium ponovno pridobi na pomenu
    V sredini 1.stol. je Carnium izgubil pomen, saj ni bil več nujen za vojaške pohode, in je imel otežen dostop do reke, ter pomanjkanje plodne zemlje. V nemirnih časih druge polovice 3. st. je varnost spet postala pomembna in zato je v 4.st Carnium ponovno zaživel. Lega ob poti v severno Italijo preko Gornjesavske doline je zagotavljala izjemen pomen naselbini tudi v 5. in 6. st., ko postane Italija glavni cilj preseljujočim se ljudstvom.
  • 425

    Nauportus dokončno zapuščen

    Nauportus dokončno zapuščen
    Potem, ko je konec prvega stol. Nauportus izgubil pomen kot pristanišče, in je bila naselbina na dolgih njivah opuščena, se je ob novi cesti Akvileja-Emona razvilo novo naselje Breg. To je bilo aktivno do začetka 5.stol.
  • 450

    Požig Poetovia

    Požig Poetovia
    Tega leta mesto napadejo (opustrušijo) in požgejo Huni. Kmalu po tem je bil propad Zahodnega rimskega cesarstva, zato ko se Poetovio ponovno obnovi, ni nikoli več enako.
  • 470

    Skorajšni propad Emone zaradi vdiranja barbarov

    Skorajšni propad Emone zaradi vdiranja barbarov
    V obdobju med 4. in 6. stoletjem, ko je rimski imperij počasi razpadal in ko je oblast postajala vedno bolj decentralizirana, so se nekatera izmed plemen, ki so jih Rimljani poimenovali s skupnim imenom barbari, ustavila tudi v emonskem prostoru. Tako so v zimi 408/9 pred Emono taborili Zahodni Goti, ob svojem pohodu leta 452 so jo delno razdejali Huni, tod mimo so leta 568 v Italijo potovali Langobardi, sledili pa še so vdori Avarov in Slovanov.
  • 475

    Huni pod vodstvom Atila upostošijo Celeio

    Huni pod vodstvom Atila upostošijo Celeio
    Celeia je živela v relativnem miru, vendar so leta 475 Huni uničili, in razdejali mesto. Huni so bili azijsko nomadsko ljudstvo, ki se je ukvarjalo samo z živinorejo.
  • Raziskava utrdbe Mutatio castra

    Utrdba je pritegnila pozornost arheologom že zelo zgodaj, vendar ker niso imeli prave tehnologije do 2. polovice 20.stol niso posneli tlorisa.