Povijest informacijske službe u knjižnicama Hrvatske

By kkne
  • Hrvatsko bibliotekarsko društvo

    Hrvatsko bibliotekarsko društvo
    S ciljem unapređenja bibliotekarstva kao struke, u prosincu 1939. godine hrvatski su knjižničari osnovali "Hrvatsko bibliotekarsko društvo". U početku se u Društvu okupljalo dvadeset članova, da bi desetak godina kasnije broj porastao na šezdeset.
    Društvo je bilo posvećeno osnivanju i razvoju knjižnica, poticanju slobodnog pristupa informacijama te promicanju važnosti pisane kulturne baštine
  • Period: to

    Povijest informacijske službe u knjižnicama Hrvatske

    Začeci informacijske službe u srednjoj se Europi pojavljuju početkom 20. stoljeća te se ono intenzivnije razvija između dva svjetska rata. Međutim, kada je riječ o hrvatskim narodnim knjižnicama, informacijska se služba počinje dosta kasnije razvijati - tek iza Drugog svjetskog rata.
  • Knjižnica poduzeća "Rade Končar"

    Knjižnica poduzeća "Rade Končar"
    U pogledu specijalnih knjižnica, posebno mjesto zauzima INDOK odjel kao informacijsko-dokumentacijsko-komunikacijska služba, koji je još 1946. godine osnovao knjižnicu ondašnjeg poduzeća „Rade Končar“.
    Osnivanjem Elektrotehničkog instituta 1961. godine (danas KONČAR - Institut za elektrotehniku), INDOK odjel djeluje u okviru samoga Instituta.
  • Knjižnica Škole narodnog zdravlja Andrija Štampar

    Knjižnica Škole narodnog zdravlja Andrija Štampar
    Knjižnica “Andrija Štampar” osnovana je 1927. i jedna je od najstarijih javnozdravstvenih knjižnica u ovom dijelu svijeta. Iste je godine osnovan Higijenski zavod sa Školom narodnog zdravlja čiji je knjižnica sastavni dio.
    Središnja knjižnica fakulteta djeluje od 1947. kao Središnja medicinska knjižnica, s ciljem objedinjavanja stručnih knjižničnih poslova i referentne građe
  • Knjižnica Instituta Ruđer Bošković

    Knjižnica Instituta Ruđer Bošković
    Knjižnica Instituta Ruđer Bošković osnovana je 1950. godine, a nalazi se na lokacijama u Zagrebu i Rovinju.
    Najveća je hrvatska znanstvena knjižnica na polju prirodnih znanosti, a svojim fondom pokriva područja fizike, matematike, elektronike, kemije, biologije, medicine i znanosti o okolišu. Svojim osiguravanjem kvalitetnih zbirki i razvojem naprednih usluga, Knjižnica podupire sve znanstveno-istraživačke djelatnosti Instituta.
  • Vjesnik bibliotekara Hrvatske

    Vjesnik bibliotekara Hrvatske
    Vjesnik bibliotekara Hrvatske, časopis Hrvatskoga knjižničarskoga društva, od 1950. godine neprekidno izlazi. Od samih početaka namjena je časopisa bila objavljivanje znanstvenih i stručnih radova iz područja knjižničarstva i informacijskih znanosti, kao i vijesti i izvještaja o radu Hrvatskoga knjižničarskog društva te priloga iz relevantnih tema u području zakonodavstva.
  • Gradska knjižnica u Zagrebu

    Gradska knjižnica u Zagrebu
    Gradska knjižnica u Zagrebu, inače osnovana 1907., uvela je 1950-ih godina prvog „bibliotekara-pedagoga“ čija je uloga bila rukovođenje kulturno-prosvjetnim radom te provođenje agitacije i zdrave propagande. U istom razdoblju organizira i prvi „pionirski“ (dječji) odjel.
    Oni knjižničari čiji se posao oslanjao na korisniče potrebe, odnosno direktan rad s korisnicima, zovu se – informatori
  • "Informativna srijeda"

    "Informativna srijeda"
    Prva "Informativna srijeda" održana je 16. travnja 1958. godine u knjižnici "Medveščak" u Zagrebu. To su bili redoviti tjedni sastanci zagrebačkih bibliotekara-informatora, na kojima su se donosili prikazi novoobjavljenih knjiga, razmjenijivala mišljenja o unapređivanju informativne službe ili pak ugošćavali pisci i nakladnici. Od 1995. sastanci "Informativne srijede" održavaju se u Gradskoj knjižnici s ponešto drugačijim programom
  • "Informativni dječji utorak"

    "Informativni dječji utorak"
    Iako je još od travnja 1955. godine za djelatnike "Pionirske knjižnice" uveden moderan sistem internog informiranja o novim izdanjima knjiga za djecu i mladež, pravi i redoviti informativni sastanci pod nazivom "Informativni dječji utorak" za narodne i školske knjižničare održavaju se tek od jeseni 1960. Od tada sve do danas, sastanci se održavaju svakog prvog utorka u mjesecu, osim u vrijeme školskih praznika.
  • Tri vrste obavijesti prema J. Živkoviću

    Janko Živković u članku “Priručna djela u knjižnicama”, objavljenom 1960. godine u Vjesniku bibliotekara Hrvatske, izdvaja tri vrste obavijesti koje bi knjižnica morala moći dati korisnicima:
    1) stvarne obavijesti (činjenični podaci)
    2) bibliografske obavijesti (upotpunjavanje/provjeravanje bibliografskih podataka - popisi literature o nekoj temi ili djela nekog autora)
    3) bibliotečne obavijesti (upućivanje korisnika gdje će naći koju službu u knjižnici, kako doći do određene knjige i slično)
  • Prvi Zakon o bibliotekama

    Prvi Zakon o bibliotekama
    Godine 1960. donesen je prvi Zakon o bibliotekama (Narodne novine (49/1960)), čime su postavljeni konkretni pravni temelji za sustavni razvoj i daljnje djelovanje hrvatskih knjižnica.
  • Savjetovanje bibliotekara i knjižničara u Zagrebu

    Savjetovanje bibliotekara i knjižničara održano 1962. godine donosi referat na temu Knjižnica kao centar za informacije. Njime su doneseni podaci o stanju informacijske službe u hrvatskim narodnim knjižnicama. Željela se potaknuti bolja organizacija rada knjižnica u smislu održavanja više izložbi, javnih tribina i slično.
    Pozitivno su istaknute zagrebačke i riječke knjižnice, posebice u vidu otvorenog pristupa građi