Povijesni razvoj računala, Maja Cindrić 1.a

  • Logaritamsko računalo

    Logaritamsko računalo
    Logaritamsko računalo (logaritmar), sprava kojom su se nekada do nekoga stupnja točnosti izvodile računske operacije množenja, dijeljenja i potenciranja. Sastoji se od jednoga čvrstog i jednoga pomičnoga lineala, na kojima su odmjereni logaritmi brojeva, ali označeni sami brojevi. Računa se na osnovi poučaka o logaritmima, prema kojima se množenje pretvara u zbrajanje, dijeljenje u oduzimanje, itd.
  • Pascalina

    Pascalina
    Pascalina je mehanički stroj koji je mogao zbarajati i oduzimati velike brojeve. Konstruirao ga je Blaise Pascal 1642. kako bi olakšao posao svom ocu porezniku. Pascalina je mogla raditi s brojevima do 9 999 999. Radove na stroju započeo je Pascal 1642. koji tada još nije imao niti 19 godina. Bio je to prvi takav stroj nakon stroja za računanje kojeg je izradio Wilhelm Schickard 1623. Godine 1649. dobio je kraljevsku povlasticu koja mu je jamčila ekskluzivno pravo prodaje stroja u Francuskoj.
  • Leibnizov kalkulator

    Leibnizov kalkulator
    Leibnizov kalkulator 1672. godine – njemački filozof i matematičar, Gottfreid Wilhelm Leibniz, izradio je stroj sličan Pascalini koji je mogao zbrajati, oduzimati, množiti i dijeliti, ali ni taj stroj nije bio pouzdan ni upotrebljiv u praksi; Leibniz je bio među prvim matematičarima koji su proučavali binarni brojevni sustav, a koji i danas primjenjujemo u radu računala
  • Diferencijalni stroj

    Diferencijalni stroj
    Diferencijalni stroj je mehaničko računalo dizajnirano za automatsko izračunavanje tablica polinoma i ostalih funkcija aproksimiranih polinomima kao što su logaritamske i trigonometrijske funkcije. Stroj nije nikada dovršen iz više razloga. Britanska vlada je isprva financirala projekt, ali se povukla kada je Babbage tražio sve više novca, a nije bilo nekog napretka u izradi.
  • Sortirni stroj

    Sortirni stroj
    Herman Hollerith izumio je sortirni stroj, stroj za svrstavanje bušenih kartica s podacima iz popisa stanovništva. Stroj se koristio za ubrzanje brojanja glasova u SAD-u. Brojanje glasova je na ovaj način bilo 3 puta brže od ručnog prebrojavanja. Sortirni stroj smatra se začetnikom elektromehaničke obrade podataka. Zanimljivo je i da je 1911. godine Hollerith ujedinio svoju kompaniju s Computing Tabulating Recording Co., koja je kasnije promijenila naziv u International Business Machines (IBM).
  • Z3

    Z3
    Z3 je bio njemačko elektromehaničko računalo kojeg je dizajnirao Konrad Zuse 1935., a dovršen je 1941. godine. Z3, predstavljen je u Njemačkom laboratoriju za zrakoplovstvo u Berlinu 1941. kao prvi svjetski potpuno automatski kompjutorski upravljan programima. Z3 je napravio revoluciju u računalstvu. Koristio se za izračun aerodinamike u dizajnu zrakoplova, što je Britanski Centar za računalnu povijest rekao da je pomogao njemačkom Institutu za istraživanje zrakoplova u njegovoj analizi.
  • Harvard Mark 1

    Harvard Mark 1
    Harvard Mark 1 službeno ime IBM Automatic Sequence Controlled Calculator (ASCC), je kalkulator koji je zauzimao cijelu sobu i bilo je prvi veći automatsko digitalno računalo u SAD. Mark 1 je elektromehaničko računalo opće namjene koje je moglo automatski izvršavati duge izračune. Osmislio ga je dr. Howard Aiken sa Sveučilišta Harvard, a izgradila ga je Međunarodna korporacija za poslovne strojeve u New Yorku.
  • ENIAC

    ENIAC
    ENIAC - izgradila ga je 1945. istraživačka skupina koju su vodili J. P. Eckert i John William Mauchly, dok je matematičke zamisli dao J. von Neumann. Prva mu je zadaća bila izračunavanje balističkih tablica za američku vojsku, a rabio se za znanstvene proračune do ranih 1950-ih godina. Zauzimao je prostor od oko 140 m², imao je masu oko 30 tona, a sastojao se od približno 18 000 elektronskih cijevi i 1500 releja.
  • Period: to

    PRVA GENERACIJA

    Prva generacija računala obuhvaća računala koja su se pojavila u vremenu izmedu 1946. i 1958. Koristila su elektronske cijevi kao temeljnu jedinicu izrade računala.
  • UNIVAC

    UNIVAC
    UNIVAC je kratica za UNIVersal Automatic Computer, a proizvođač mu je bila kompanija Remington Rand, proizvođači oružja (Remington Arms) i pisaćih strojeva. Današnji je nasljednik te kompanije korporacija Unisys. Prvo uspješno komercijalno računalo (46 komada) te generacije je UNIVAC korišten za obradu popisa stanovništva SAD-a. To je prvi stroj sposoban za obradu numeričkih i nenumeričkih podataka!
  • FORTRAN

    FORTRAN
    Fortran (ili FORTRAN) ime je za proceduralni, imperativni programski jezik koji je bio razvijen tijekom 50-ih godina dvadesetog stoljeća, i koristi se većinom u znanstvene svrhe. Ime FORTRAN dobiveno je od skraćivanjem engleske složenice Formula Translation.
  • COBOL

    COBOL
    COBOL (kratica za COmmon Business Oriented Language) je jedan od najstarijih viših programskih jezika. Nastao je 1959. kao plod rada Short Range Committee. Uglavnom služi za pisanje poslovnih i financijskih aplikacija i kao podrška administrativnim sustavima u tvrtkama i vladama.
  • Period: to

    DRUGA GENERACIJA

    Druga generacija računala obuhvaća računala koja su se pojavila vremenu između 1959. i 1964. Ova je generacija računala kao osnovnu tvornu jedinicu za izradu koristila tranzistore.
  • Period: to

    TREĆA GENERACIJA

    Treća generacija računala se temelji na elementima za gradnju računala integrirani krug ili sklop. Integrirani krugovi poznati su i kao "chip" ili "microchip" koji se rade na silicijske pločice. Računala imaju operacijske sustave, koriste se i viši programski jezici.
  • Period: to

    ČETVRTA GENERACIJA (1971. – 2020.)

    Četvrta generacija računala obuhvaća računala koja su se pojavila od 1979. do danas. Četvrta generacija računala koriste mikroprocesor kao osnovnu tvornu jedinicu za izradu računala
  • Period: to

    PETA GENERACIJA

    Peta generacija je radoblje racunala od 1980 do danas, razdoblje u kojem su računala brza i učinkovita i imaju razvijen moderan softver.