Povijesni razvoj računala (Leticia Pavlović, 1.b)

  • logaritamsko računalo

    logaritamsko računalo
    Sprava kojom su se nekad točno izvodile računske operacije množenja, dijeljenja i potenciranja do nekoga stupnja. Sastoji se od dva lineala, jednog čvrstog i jednog pomičnog, na kojima su odmjereni logaritmi brojeva, ali označeni sami brojevi. Računa se na osnovi poučaka o logaritmima, prema kojima se dijeljenje pretvara u oduzimanje, množenje u zbrajanje, itd.
  • Pascalina

    Pascalina
    Mehanički stoj koji je mogao zbrajati i oduzimati velike brojeve. Taj je stroj mogao raditi s brojevima do 9 999 999. Konstruirao ga je Blaise Pascal.
  • Leibnizov kalkulator

    Leibnizov kalkulator
    Stroj koji je mogao obavljati sve četiri osnovne aritmetičke operacije - oduzimanje, zbrajanje, dijeljenje i množenje. Nije bio najprecizniji ni najpouzdaniji. Izumio ga je Gottfried Wilhelm Leibniz.
  • diferencijalni stroj

    diferencijalni stroj
    Dizajniran je za računanje polinoma i ostalih funkcija aproksimiranih polinomima kao što su logaritamske i trigonometrijske funkcije. Mogao je automatski računati više vrijednosti koristeći se metodom konačnih diferencija. Izradio ga je Charles Babbage, ali ga nije uspio dovršiti zbog tehničkih i financijskih poteškoća.
  • analitički stroj

    analitički stroj
    Nastao je kao proširenje ideja koje je Charles Babbage oprobao u diferencijalnom stroju, s tim da je analitički stroj bio programibilan. imao je binarni sustav, ulazno-izlaznu jedinicu, jedinicu za pohranu podataka, centralnu jedinicu za obradu i programski jezik.
  • sortirni stroj

    sortirni stroj
    Konstruirao ga je Herman Hollerith. Uređaj je radio pomoću baterije i elektromagneta, a služilo je za čitanje i sortiranje bušenih kartica s podacima iz popisa stanovništva. Ovo je prvi moderni stroj za obradu podataka
  • Z3

    Z3
    Z3 je elektromehaničko računalo. Izradio ga je Konard Zuse. Radi na principu binarne algebre te je to prvi potpuno automatski programibilni kalkulator. Ovo računalo imalo je sposobnost obavljanja 10 operacija u sekundi.
  • Mark1

    Mark1
    Mark1 je prvo veće automatsko digitalno računalo. Izradio ga je Howard Aiken. Računalo je težilo 5 tona, a imalo je oko 750 000 dijelova. Temeljio se na elektromagnetskim relejima, a operacije je izvršavao u nekoliko sekundi.
  • ENIAC

    ENIAC
    ENIAC je prvo elektroničko računalo. Vrlo je brzo moglo rješavati zadatke, a temeljilo se na elektronskim cijevima. Nije programibilno, a to je bio jedan od nedostataka. Računalo također ima malu memoriju i troši veliku količinu struje.
  • Period: to

    1. generacija

    Računala 1. generacije bila su velika i izuzetno teška i su obavljala nekoliko tisuća operacija u sekundi. Elektronske su cijevi bile temeljni element za pokretanje računala prve generacije. Za pohranu podataka koriste se papirnate vrpce i bušene kartice, a programi se pišu u strojnom jeziku, tj. binarnom kodu.
  • UNIVAC

    UNIVAC
    UNIVAC je prvo računalo namijenjeno komercijalnoj upotrebi. Temeljeno je na transiztorima, a za pohranu podataka koristi bušene kartice i papirnate vrpce. Kao i ENIAC, nije programibilan i ima malu memoriju.
  • Period: to

    2. generacija

    1. generacija računala je kao osnovnu tvornu jedinicu za izradu koristila tranzistore, čime su se smanjile dimenzije računala, potrošnja energije i količina energije koja je zračila. Računala imaju veći kapacitet memorije te se njima lakše upravlja. Programi se pišu simboličkim jezicima, a za pohranu podataka računala koriste magnetske vrpce i diskove.
  • Period: to

    3. generacija

    U 3. generaciji računala nastaju integrirani sklopovi ili krugovi koji se koriste pri izradi računala. Pojavljuju se i prvi višekorisnički operacijski sustavi, a programiranje je olakšano uporabom viših programskih jezika. Računala troše manje energije i brže obrađuju podatke te postaju manja i jeftinija za proizvesti.
  • Period: to

    4. generacija

    U 4. generaciji računala nastaje prvi mikroprocesor koji omogućuje gradnju manjih, bržih i jeftinijih računala. Također se pojavljuju prva osobna računala ili PC. Uporaba računala postaje
    jednostavna zahvaljujući naprednim operacijskim sustavima i raznolikom i razvijenom programskom podrškom. Pojavljuju se novi programski jezici koji su razumljiviji ljudima te računala postaju dostupna širim masama.
  • Period: to

    5. generacija

    1. generacija i danas traje i još je uvijek u razvoju. Počela se razvijati u Japanu s ciljem da se naprave inteligentna računala koja imaju sposobnost učenja, zaključivanja i donošenja odluka. Računala postaju jeftinija i lakša za korištenje, a javlja se i novi pristup arhitekturi računala i otvaraju se mogućnosti za razvoj umjetne inteligencije. U ovoj generaciji nastaju prijenosna računala te se razvijaju računalni programi koji postaju dostupniji ljudima za korištenje.