Povijesni razvoj računala

  • logaritamsko računalo

    logaritamsko računalo
    sprava kojom su se nekada do nekoga stupnja točnosti izvodile računske operacije množenja, dijeljenja i potenciranja. Sastoji se od jednoga čvrstog i jednoga pomičnoga lineala, na kojima su odmjereni logaritmi brojeva, ali označeni sami brojevi. Računa se na osnovi poučaka o logaritmima, prema kojima se množenje pretvara u zbrajanje, dijeljenje u oduzimanje, itd.
  • Pascalina

    Pascalina
    mehanički stroj koji je mogao zbarajati i oduzimati velike brojeve. Pascalina je mogla raditi s brojevima do 9 999 999. Mana tog stroja je bila nedovoljna preciznost.
  • Leibnizov kalkulator

    Leibnizov kalkulator
    Mehanički stroj koji je uz zbrajanje i
    oduzimanje mogao i množiti i dijeliti, ali
    nije bio pouzdan ni upotrebljiv u praksi.
  • diferencijalni stroj

    diferencijalni stroj
    Mehanički kalkulator puno veći od prethodnih, trebao je računati logaritme u logaritamskim tablicama, ali nikad nije dovršen jer je vlada nakon 15 god. prestala financirati projekt.
  • analitički stroj

    analitički stroj
    Univerzalni stroj za računanje.
    Sastojao bi se od sljedećih dijelova:ulazni uređaj, memorija, centralna jedinica, program na bušenim karticama i izlazni uređaj. Nije konstruiran jer je sama ideja bila daleko ispred tadašnjih tehničkih dostignuća.
  • sortirni stroj

    sortirni stroj
    Stroj je zbrajao podatke s bušenih kartica pomoću elektromagnetskih brojila. Za svoj rad stroj je koristio električnu energiju dobivenu iz baterija. Kako je stroj imao praktičnu primjenu počela je komercijalna proizvodnja ovih strojeva.
  • Z3

    Z3
    Prvi programirani kalkulator koji radi na principu binarne algebre.
  • Mark1

    Mark1
    Prvo elektromehaničko računalo koje je
    radilo bez posredovanja čovjeka.
    Veličina: dug 17 m, visok 2,5 m,
    sastavljen od oko 750 000 dijelova.
  • ENIAC

    ENIAC
    Prvo elektroničko računalo. Sastavljeno od 18000 elektronskih cijevi (koje su često pregorijevale), teško 30 tona, zauzimao površinu od 1500 m2. Nedostatci: mala memorija, nije bio programibilan.
  • Period: to

    1. generacija

    Temeljni elektronički element bila je elektronička cijev. Računala prve generacije ovisila su o strojnom jeziku, najniži programski jezik koji su računala razumjela za izvođenje operacija (1GL).
    Mogli su riješiti samo jedan problem odjednom, a operaterima je trebalo nekoliko tjedana da isplaniraju novi problem.
  • UNIVAC

    UNIVAC
    Prvo komercijalno računalo (proizvedeno 46 komada). Koristilo se u poslovne i znanstvene svrhe.
  • Period: to

    2. generacija

    U ovom se razdoblju razvijaju i prvi programski jezici.Druga generacija računala zamijenila je vakuumske cijevi tranzistorima. Tranzistori su dopuštali računalima da budu manji, brži, jeftiniji i učinkovitiji na razini potrošene energije. Magnetski diskovi i trake često su se koristili za pohranu podataka.
  • Period: to

    3. generacija

    Značajka treće generacije računala bila je tehnologija integriranog kruga. Integrirani sklop je jednostavan uređaj koji sadrži mnogo tranzistora.Novi strojevi iz tog razdoblja proizveli su novi pristup dizajnu računala.Tijekom tog vremena računala su služila općoj svrsi. To je bilo važno jer su se strojevi ranije koristili u specifične svrhe u specijaliziranim područjima.
  • Period: to

    4. generacija

    Četvrtu generaciju računala definiraju mikroprocesori. Ova tehnologija omogućuje izgradnju tisuća integriranih krugova na jednom silicijskom čipu. Računala četvrte generacije postala su snažnija, kompaktnija, pouzdanija i pristupačnija. Kao rezultat toga, rođena je revolucija osobnog računala (PC).
  • Period: to

    5. generacija

    Uređaji pete generacije temelje se na umjetnoj inteligenciji. Ova se generacija temelji na paralelnom obradi softvera i umjetne inteligencije. Umjetna inteligencija je novonastalo područje u računalnoj znanosti, koje tumači metode potrebne da bi računala mislila kao ljudska bića.