Preuzmi

Povijesni razvoj operacijskih sustava

  • Prvi operacijski sustav

    Prvi operacijski sustav
    1940-tih pojavila su se prva računala opće namjene.
    Mogla su adresirati samo 4.096 riječi.
  • Počeci operacijskih sustava

    Počeci operacijskih sustava
    1950-tih su se pojavila računala koja su pohranjivala podatke na magnetske trake. Postalo je uobičajeno da se na jednoj od tih traka, karakterističnoj za to računalo, nalazi program za učitavanje programa s ostalih traka.
  • Prvi pravi operacijski sustavi

    Ti operacijski sustavi imali su samo jedan bitan dodatak u odnosu na učitavače programa s magnetskih traka - imali su datotečne sustave, tako da se disk mogao upotrebljavati kao čitav skup virtualnih traka
  • Daljnji razvoj operacijskih sustava

    Daljnji razvoj operacijskih sustava
    GCOS je u početku bio orijentiran prema izvršavanju skupne obrade podataka, no kasnije je dobio višedretvenost i online obradu transakcija.
    Tijekom svog razvoja bio je pod utjecajem MEDINET-a, Multics-a, WWMCCS-a i IBM 360, te je naslijedio veoma sigurnu arhitekturu.
  • Kasniji i moderni operacijski sustavi

    Unics je izvorno razvijan u AT&T-u i Bell Labs-u. Kasnije kada je počeo podržavati simultan rad dvaju korisnika, preimenovan je u Unix, odnosno UNIX. Danas se termin "Unix" obično koristi za svaki operacijski sustav koji se drži Unixovih standarda.
  • Microsoft Windows

    Microsoft Windows
    Microsoft je 1983. najavio razvoj Windowsa, grafičkog korisničkog sučelja za MS-DOS. Windowsi su se od tada razvili u moderan operacijski sustav. Iako su starije verzije radile i na Alpha-i, MIPS-u, PowerPC-u i još nekim arhitekturama, danas rade samo na x86, x86-64 i Itanium procesorima.
  • Mac OS

    Mac OS
    U početku kada ga je 1984. Apple izbacio, Macintosh osobno računalo je dolazilo s operacijskim sustavom koji je bio poznat kao System Software. Kasnije je isti operacijski sustav preimenovan u Mac OS. Mac OS se nalazi instaliran na gotovo svakom novom
    Macintosh računalu ikad prodanom.