Lenta vremena povijesnog razvoja informacijske službe knjižnica u Hrvatskoj

  • Period: to

    Gradska knjižnica u Zagrebu

    Tijekom 50-ih godina prošloga stoljeća gradska knjižnica Zagreb je poboljšala svoje usluge. Dodala je prvog "bibliotekara-pedagoga" koji je imao ulogu vođenja kulturno-prosvjetnog rada te je provodio agitaciju i propagandu u svrhu tadašnjeg režima. Osim njega osnovala je i prvi "pionirski" odjel tj. odjel za djecu koji je djeci omogučavao posudbu knjiga i igru. Razvila je zanimanje informatora tj. knjižničara čija je uloga informirati korisnike.
  • Period: to

    Knjižnica “Medveščak” u Zagrebu

    Knjižnica “Medveščak” u Zagrebu je tijekom 50-ih i 60-ih godina prošloga stoljeća dodala razne funkcije kako bi promijenila svoje poslovanje. Od 1958. godine u knjižnici je bila aktivna tzv. informativna srijeda za vrijeme koje su se održavali tjedni sastanci knjižničara-informatora grada Zagreba. Tijekom 60-ih godina knjižnica je razvila "informativni dječiji utorak" kako bi upoznala djecu s knjigama i knjižničnim poslom.
  • Knjižnica Škole narodnog zdravlja Andrija Štampar

    Knjižnica Škole narodnog zdravlja Andrija Štampar
    Knjižnica Škole narodnog zdravlja Andrija Štampar u Zagrebu 1958. godine uvela je mjesečni bilten prinova i poučavanje korisnika u okviru studija za medicinske sestre.
  • Prvi zakon o bibliotekama

    Prvi zakon o bibliotekama
    Prvi zakon o bibliotekama izišao je u Jugoslaviji 1960. godine. Njegova uloga bila je regulirati rad i funkciju knjižnice prema zakonu. Jedna od uloga knjižnice u tadašnjoj državi bila je propaganda, posuđivanje knjiga...
  • VBH, Janko Živković utvrđuje 3 tipa obavijesti koje knjižnice trebaju dati korisnicima

    VBH, Janko Živković utvrđuje 3 tipa obavijesti koje knjižnice trebaju dati korisnicima
    Janko Živković je u članku "Priručna djela u knjižnicama" 1960. godine utvrdio 3 vrste obavijesti koje bi svaka knjižnica u Jugoslaviji trebala dati korisnicima. Navedene obavijesti su: obavijesti o činjenicama odnosno stvarne obavijesti, bibliografske obavijesti koje trebaju sažimati bibliografske podatke o nekoj temi, autoru ili djelu, te bibliotečne obavijesti tj. obavijesti koje pomažu korisniku pronaći određenu građu u knjižnici.
  • Savjetovanje bibliotekara i knjižničara u Zagrebu

    Savjetovanje bibliotekara i knjižničara u Zagrebu
    Savjetuje se knjižničarima u knjižnicama Zagreba i Rijeke da bi korisnici trebali imati pozitivne utiske o knjižnici. Prvi referat na temu Knjižnica kao centar za informacije koji je sažimao podatke o stanju informacijskih službi u hrvatskim narodnim knjižnicama.