Krótka historia radia

  • Pierwszy mikrofon

    Pierwszy mikrofon
    Pierwszy mikrofon Polskiego Radia używany jeszcze w próbnej stacji doświadczalnej Polskiego Towarzystwa Radjotechnicznego
  • Telegraf elektryczny

    Telegraf elektryczny
    Telegraf to urządzenie do przekazywania informacji, przeważnie tekstowych, na odległość. William Ritchie, fizyk brytyjski demonstruje telegraf elektryczny, urządzenie umożliwiające przesyłanie sygnałów elektrycznych na odległość (20 do 30 m).
  • Alfabet Morse'a

    Alfabet Morse'a
    W 1832 roku, podczas drogi powrotnej z Hawru do Nowego Jorku na statku pocztowym "Sully", Morse spotkał geologa z Bostonu, Charlesa T. Jacksona, który wiele opowiadał mu o najnowszych odkryciach w dziedzinie elektryczności. Pod wpływem tych rozmów, Morse wpadł na pomysł wykorzystania elektryczności do przesyłania wiadomości na odległość.
  • Pierwsza długodystansowa linia telegraficzna

    Pierwsza długodystansowa linia telegraficzna
    Słowami "What hath God wrought?" została otwarta pierwsza długodystansowa linia telegraficzna pomiędzy Waszyngtonem i Baltimore. Budynek stacji nadawczej w Raszynie
  • Budowa fonoautografu

    Budowa fonoautografu
    Fonoautograf najstarsze znane urządzenie do zapisu dźwięku, stworzone przez Francuza Édouarda-Léon Scott de Martinville i opatentowane 25 marca 1857 roku. Zapisywał on wizualnie dźwięk, ale nie mógł go odtwarzać. Nagrane przez fonautograf dźwięki zostały odtworzone w 2008 roku technikami komputerowymi.
  • Konstrukcja fonografu

    Konstrukcja fonografu
    Fonograf to jedno z pierwszych urządzeń służących do zapisu i odtwarzania dźwięku, poprzednik gramofonu. Został skonstruowany przez Thomasa Alva Edisona. Edison swój wynalazek zademonstrował 29 listopada 1877 r., a opatentował 19 lutego 1878 r.
  • Wynalezienie glośnika

    Wynalezienie glośnika
    Wynalazca głośnika jest Alexander Graham Bell, któremu pomysł na sensowne wykorzystanie mikrofonu i głośnika poddała żona.Mianowicie: połączenie tych dwóch urządzeń ze sobą dawało możliwość przekazywania głosu na odległość. Dwa takie zestawy połączone razem w ten sposób, że na każdym końcu znajduje się mikrofon jednego i głośnik drugiego dały w rezultacie urządzenie, które pozwalało na porozumiewanie się na odległość.
  • Przekazanie glosu ludzkiego na odleglość

    Przekazanie glosu ludzkiego na odleglość
    Landell de Moura, brazylijski ksiądz, po raz pierwszy demonstruje publicznie radiową transmisję głosu ludzkiego (na odległość 8 kilometrów, w São Paulo).
  • Program radiowy ze słowami i muzyka

    Program radiowy ze słowami i muzyka
    Nadano pierwsza audycję radiowa w USA.
  • Sygnał SOS

    Sygnał SOS
    Sygnał ten składa się z sekwencji trzech krótkich, trzech długich i znowu trzech krótkich sygnałów. Pierwsze skuteczne wykorzystanie tego sygnału nastąpiło 10 czerwca 1909 roku – w katastrofie liniowca s/s "Slavonia", który rozbił się na Azorach. Z czasem zaczęto interpretować ten sygnał jako skrót frazy Save Our Ship (ratujcie nasz statek) lub Save Our Souls (ratujcie nasze dusze).
  • Elektryczny gramofon

    Elektryczny gramofon
    Gramofon to urządzenie do odtwarzania dźwięku na płytach gramofonowych; wyewoulowal z fonografu .
  • Odbiorniki radiowe w samochodach

    Odbiorniki radiowe w samochodach
    Radioodbiornik służy do odbioru audycji radiowych; audycje wysyłane są przez stacje nadawcze jako fale radiowe.
  • .Pierwsza antena zbudowana na Prudentialu

    .Pierwsza antena zbudowana na Prudentialu
    Służyła do retransmisji audycji radiowych zza granicy. Na 16 piętrze znajdowało się stanowisko techniczne z wysokiej klasy odbiornikami radiowymi. Przechwytywały one wybraną audycję stacji zagranicznej. Wzmacniacz służył do przesyłu sygnału, do amplifikatorni Polskiego Radia przy ul. Zielnej, a dalej do nadajnika w Raszynie (foto 1937 rok)
  • Płyty nagrywane na krażkach winylowych

    Płyty nagrywane na krażkach winylowych
    Jest to mechaniczny zapis dźwięku, wykorzystuje płaski krążek, prędkość rylca względem rowka
  • Rozpoczęcie produkcji taśmy magnetofonowej

    Rozpoczęcie produkcji taśmy magnetofonowej
    Produkcja taśm magnetofonowych opracowana przez firmę Philips
  • Wprowadzenie systemu tłumienia szumów DOLBY

    Wprowadzenie systemu tłumienia szumów DOLBY
    Zadaniem systemu Dolby jest zmniejszenie poziomu szumów samej taśmy, które są głównym czynnikiem ograniczającym dynamikę magnetofonów kasetowych.
  • Wprowadzenie walkmana

    Wprowadzenie walkmana
    Najlepszym jakościowo walkmanem, wyprodukowanym przez Sony był walkman professional WM-D6C, który odtwarzał dźwięk z jakością zbliżoną do magnetofonów hi-fi i był zaopatrzony w wysokiej jakości kierunkowy mikrofon. Walkman ten był masowo stosowany przez dziennikarzy i stał się prototypem współczesnych dyktafonów.
  • Upowszechnienie CD i odtwarzaczy laserowych

    Upowszechnienie CD i odtwarzaczy laserowych
    Krążek CD zaprojektowany w celu nagrywania i przechowywania dźwięku, przy użyciu kodowania PCM, który dzisiaj jest tylko jednym ze standardów cyfrowego zapisu dźwięku. Taką płytę nazywa się CD-Audio. Dzięki dużej jak na swoje czasy pojemności, niezawodności i niskiej cenie, dysk kompaktowy stał się popularnym medium do zapisywania danych.
  • Rozwój stacji FM

    Rozwój stacji FM
    Upadek komunizmu i wejście gospodarki wolnorynkowej sprawiły, że możliwe było uruchomienie wolnych i niezależnych mediów.
  • Zastosowanie techniki cyfrowej w radiu

    Zastosowanie techniki cyfrowej w radiu
    Digital Audio Broadcasting od analogowego radia FM odróżnia m.in. gwarancja czystego dźwięku bez zakłóceń oraz bardziej wydajne wykorzystywanie dostępnych częstotliwości. Cyfryzacja umożliwia emisję większej liczby programów, niższym kosztem, przy użyciu mniejszej liczby nadajników.
  • Ustawa o radiofonii i telewizji

    Ustawa o radiofonii i telewizji
    Polska ustawa regulująca działalność radiową i telewizyjną. Ustawa zawiera także regulacje prawne dotyczące audiowizualnych usług medialnych na żądanie.
  • Pierwsze radiostacje internetowe

    Pierwsze radiostacje internetowe
    Radio internetowe to rozgłośnia cyfrowa, nadająca swoje audycje poprzez Internet, za pomocą przesyłania strumieniowego, zwykle w formacie MP3, Ogg Vorbis, RealAudio, AAC+ lub Windows Media Audio, często jest radiem amatorskim. Także tradycyjne stacje radiowe wykorzystują Internet jako dodatkowy kanał nadawczy.
  • Radiostacje satelitarne

    Radiostacje satelitarne
    Cechą charakterystyczną tego sposobu emisji jest możliwość pokrycia sygnałem ogromnych obszarów przy użyciu tylko jednego nadajnika oraz możliwość dotarcia z sygnałem do obszarów, na których tworzenie sieci nadajników naziemnych jest niemożliwe lub nieopłacalne.
  • Pierwszy podcast

    Pierwszy podcast
    Podcast to w największym skrócie audycja dostępna przez internet w postaci odcinków w plikach audio (najczęściej w formacie mp3) bądź (coraz częściej) video. Pliki multimedialne znaleźć można w sieci od jej zarania, to co wyróżnia podcasty to metoda dystrybucji.