111

GAJ JULIJ CEZAR

  • 100 BCE

    Rojstvo

    Rojstvo
    Rodil se je 13. julija leta 100 p. n. š..Prihajal je iz ugledne družine, saj je bil nečak Konzula Gaja Marija.
  • 84 BCE

    Prva poroka in smrt očeta

    Prva poroka in smrt očeta
    Poročil se je s Kornelijo Cino. Istega leta je umrl njegov oče. Cezar je bil takrat star 16 let in je postal glava družine.
  • 81 BCE

    Zavzel utrdbo Mitileno (Milet)

    Zavzel utrdbo Mitileno (Milet)
    Leta 81 pr. n. št. je zavzel utrdbo Mitileno (Milet), zadnje ne zasedeno kraljestvo v Grčiji, ki je stalo na grškem otoku Lezbosu.
  • 73 BCE

    Član svečeniškega kolegija

    Član svečeniškega kolegija
    Ko se je leta 73 pr. n. št. kot heroj vrnil v Rim, je postal član svečeniškega kolegija.
  • 62 BCE

    Napad na rimske zaveznike Edue

    Napad na rimske zaveznike Edue
    Okoli leta 62 pr. n. št. pa so se Rimu podložni Arverni povezali z germanskimi plemeni Sekvani in Svebi ter napadli rimske zaveznike Edue, Rimljani pa so pri tem stali ob strani. Leta 63 pr. n. št. so Sekvani in Arverni s pomočjo poglavarja Ariovista porazili Edue.
  • 60 BCE

    Konzul

    Konzul
    Leta 60 pr. n. št. je Cezar postal konzul - najvišji uradnik rimske republike, na katerega so prešle pravice in dolžnosti kralja. Bil je izvoljen iz vrst popularov (plebsa ali ljudstva), iz vrst optimatov (senata) pa je bil izvoljen Kornelij Bibul.
  • 58 BCE

    Združitev severno galskih plemen

    Združitev severno galskih plemen
    Pozimi v letih 58-57 pr. n. št. so se severna galska plemena združila v protirimsko zvezo.
  • 58 BCE

    Komentarji o Galski vojni

    Komentarji o Galski vojni
    Prvi del je Cezar napisal pozimi leta 58 p. n .š., drugega pa okoli leta 41 p. n. š. Glavni namen knjige naj bi bil, pridobiti volilne glasove.
  • 56 BCE

    Pompej in Kras postaneta konzula

    Pompej in Kras postaneta konzula
    Aprila leta 56 pr. n. št. so na konferenci sklenili da Pompej in Kras postaneta konzula in dobita v upravo provinci Španijo in Sirijo, Cezarju pa se podaljša namestniška doba za pet let.
  • 54 BCE

    Vdor v Britanijo

    Vdor v Britanijo
    Leta 54 pr. n. št. je Cezar vdrl v Britanijo in v bitki v bližini današnjega Londona premagal njihovega kralja Cassivellaunusa. Zajel je veliko talcev, kralju pa naložil davek. S tem je Cezar premaknil meje rimskega imperija izven znane obljudene zemlje, Pompej in Kras, sedaj že konzula, pa sta za ta Cezarjev uspeh ukazala 20 dni trajajoče slovesnosti.
  • 49 BCE

    Prečkanje reke Rubikon

    Prečkanje reke Rubikon
    Julij Cezar je 10. januarja 49 pr. n. š. prečkal majhno reko Rubikon severno od mesta Arminium. S seboj je popeljal močno vojsko, ki jo je izbral na svojem zavojevanju sedanje Francije in severne Italije. V rimskem času je bil Rubikon meja med Galijo in Italijo in cezar je vedel, da bo pahnil Rim v državljansko vojno, če bo popeljal svoje vojake čez reko. Ko je prečkal reko je v latinščini zaklical: «kocka je padla«.
  • 48 BCE

    Umor Pompeja

    Umor Pompeja
    Pompej je bil umorjen v Egiptu, ko je med bitko pri Farsalosu zbežal pred Cezarjem. Cezar se je odločil, da bo našel storilce in jih kaznoval, njegove zaveznike pa je povsem oprostil.
  • 47 BCE

    Cezar premaga egipčansko vojsko

    Cezar premaga egipčansko vojsko
    Do vojne je prišlo zaradi neuspešnega atentata egipčanov na Cezarja. V tej vojni je zgorela tudi znamenita Aleksandrijska knjižnica, Cezar pa je kasneje v Rimu zgradil še večjo v dokaz, da je dosegel več kot Aleksander Veliki.
  • 44 BCE

    Smrt

    Smrt
    Cezar je umrl leta 44. p. n. š. Umrl je zaradi zarote, med zarotniki je zagledal tudi svojega posvojenca, kar ga je še bolj potrlo. Zgrudil se je pod bodali. Zarotniki so kmalu po njegovi smrti ugotovili za napako, ki so jo storili. Glavna storilca pa sta zbežala
  • 44 BCE

    Pogrebna povorka

    Pogrebna povorka
    1. marca je bila pogrebna povorka, kjer so ljudje v solzah žalovali. Zaradi njegove smrti je po mestu zavladal kaos. Metali so klopi, mize in z baklami divjali po mestu.