Historia Algorytmiki

  • 450 BCE

    Abakus

    Abakus
    Abakus-najstarszy odnaleziony przyrząd do wykonywania obliczeń pochądzący z V w p.n.e. Był początkowo planszą, na której w wyżłobionych rowkach ukladano kamienie dla odznaczenia liczb (np. ilości jakiegoś towaru).
  • Period: 365 BCE to 300 BCE

    Euklides : pierwsze znane algorytmy

    Pierwsze algorytmy wymyślił grecki matematyk - Euklides.
    Algorytm wyznaczania największego wspólnego dzielnika dwóch liczb. Został opisany przez greckiego matematyka, Euklidesa w jego dziele „Elementy”, w księgach siódmej oraz dziesiątej
    Pierwsze wzmianki na temat tego algorytmu pojawiły się w „Elementach”, około 300 r. p.n.e., co sprawia, że jest jednym z najstarszych, wciąż używanych algorytmów numerycznych. Pierwsza wersja algorytmu została opisana tylko dla liczb naturalnych.
  • 100

    Chiński algorytm

    Chiński algorytm
    Drugim wartym wzmianki był sposób sprawdzania liczby żołnierzy przez
    chińskich generałów około roku 100 n.e. Dzisiaj algorytm ten, znany pod nazwą
    chińskiego twierdzenia o resztach, ma wiele więcej zastosowań.
  • 850

    Geneza nazwy ,,Algorytm''

    Geneza nazwy ,,Algorytm''
    Słowo „algorytm” pochodzi od staroangielskiego słowa algorism, oznaczającego wykonywanie działań przy pomocy liczb arabskich, które z kolei wzięło się od nazwy "Algoritmi" - zlatynizowanej wersji nazwiska "al-Chwarizmi" Abu Abdullaha Muhammada ibn Musy al-Chuwarizmiego , matematyka perskiego z IX wieku. Upowszechnił system dziesiętny i stosowanie zera - wielu jego współczesnych nie umiało sobie wyobrazić, by coś, czyli znak 0, mogło oznaczać nic, czyli brak czegokolwiek.
  • Pierwsza maszyna licząca

    Pierwsza maszyna licząca
    Wilhelm Schickard - niemiecki matematyk, orientalista i konstruktor, profesor Uniwersytetu w Tybindze, pastor luterański. Uznawany za twórcę pierwszej w historii mechanicznej maszyny do liczenia. Budował ją dla Johannesa Keplera, któremu miała ona pomóc w jego astronomicznych rachunkach. Niestety, jedyny zbudowany egzemplarz maszyny spłonął, Jej replikę odtworzono na podstawie opisu zawartego w liście do Keplera.
  • Pascalina

    Pascalina
    Blaise Pascal - francuski filozof, matematyk i fizyk. W 1645 skonstruował maszynę liczącą, która wykonywała dodawanie i odejmowanie. Chciał w ten sposób pomóc swojemu ojcu, poborcy podatkowemu. Wyprodukowano ok. 50 egzemplarzy Pascaliny, maszyny wg pomysłu Pascala. Część z nich była przeznaczona do obliczeń w różnych systemach monetarnych, a część - dla różnych miar odległości i powierzchni - była przeznaczona dla geodetów.
  • Pierwsze zastosowania algorytmów

    Pierwsze zastosowania algorytmów
    Wynalezienie zbiorów zasad pozwalających na obliczanie parametrów konstruowanych maszyn, stało się podstawą rewolucji przemysłowej zapoczątkowanej w końcu XVIII stulecia.
  • algorytm Jacquarda

    algorytm Jacquarda
    Jacquard, krosno tkackie z algorytmem nakartach perforowanych
  • Pionier nowoczesnych maszyn liczących

    Pionier nowoczesnych maszyn liczących
    Charles Babbage - anglik, uważany za największego twórcę maszyn liczących (przed erą elektroniczną). Opracował projekty 2 urządzeń; maszynę różnicową i analityczną. W projektach swoich maszyn można znaleźć: pamięć, program, jednostkę liczącą. Często jest nazywany ojcem komputerów.
  • Pierwszy programista

    Pierwszy programista
    Ada Augusta - matematyczka i Informatyczka, głównie znana z tego, że opisała mechaniczny komputer Charles'a Babbaga'e, tzw. maszynę analityczną. Uważana jest za pierwszego programistę - stworzyła pierwszy w historii algorytm komputerowy - diagram, który Lovelace wykonała w swoich notatkach do tłumaczenia artykułu o maszynie analitycznej Babbage’a. W części G opisuje ona algorytm do obliczenia liczb Bernoulliego. Urządzenie to nie zostało nigdy zbudowane, więc algorytm ten nie został sprawdzony.
  • Rozwój maszyn liczących

    Rozwój maszyn liczących
    Wraz z wynalezieniem pod koniec XIX wieku kart perforowanych elektro-mechaniczne maszyny osiągnęły zdolność realizacji algorytmów przetwarzających ogromne zbiory danych. Karty perforowane stały się wejściem, z którego dane przetwarzały proste algorytmy sumujące. Jako wyjście służyły odpowiednie zegary. Ogromny postęp w tej dziedzinie zawdzięczamy firmie IBM, która zbudowała tego typu urządzenia, aby policzyć wszystkich mieszkańców USA.
  • Enigma - maszyna szyfrująca

    Enigma - maszyna szyfrująca
    niemiecka przenośna, elektromechaniczna maszyna szyfrująca, oparta na zasadzie obracających się wirników, opracowana przez Artura Scherbiusa, a następnie produkowana przez wytwórnię Scherbius & Ritter. Wytwórnia ta została założona w 1918 z inicjatywy Scherbiusa oraz innego niemieckiego inżyniera Richarda Rittera i zajmowała się konstrukcją i produkcją urządzeń elektrotechnicznych, między innymi silników asynchronicznych.
  • Coraz lepsze maszyny

    Coraz lepsze maszyny
    W XX wieku postęp elektroniki pozwolił na budowę maszyn analogowych potrafiących w swoim wnętrzu odtwarzać pewne algorytmy matematyczne. Mogły one dokonywać operacji arytmetycznych oraz różniczkować i całkować.
  • Prace nad maszyną Turinga

    Prace nad maszyną Turinga
    Alan Tuing - opracował model uniwersalnego komputera, a w latach wojny brał udział w konstruowaniu rzeczywistych maszyn Colossus, które służyły do łamania szyfrów niemieckich maszyn Enigma.
    Maszyna Turinga – stworzony przez Alana Turinga abstrakcyjny model komputera służącego do wykonywania algorytmów, składającego się z nieskończenie długiej taśmy podzielonej na pola w których zapisuje się dane. Taśma może być nieskończona jednostronnie lub obustronnie.
  • Period: to

    Wspólczesna koncpecja budowy komputera

    John von Neumann - współczesna koncepcja budowy komputera i uruchamiania programów