ČASOVNI TRAK

By Tim12
  • 4000 BCE

    Preddinastično obdobje

    Preddinastično obdobje
    Leta 4500.pr.Kr so cvetele prazgodovinske kulture, bili so stalno naseljeni, ukvarjali so se s kmetijstvom. Celo 4. tisočletje je potekal proces združevanja Egipta v samostojno državo. Prebivalstvo je bilo razporejeno po zaselkih, uporabljali so baker, bili so mojstri umetnih obrti. Obdobje je trajalo 5 in 4.t.pr.Kr.
  • 3500 BCE

    Pisava, božanstva

    Pisava, božanstva
    Pisava je nastala okoli leta 3500 pr. Kr. Razvila se je iz slikovne piktografske v zlogovno klinopisno. Nastala je iz potrebe po boljši urejenosti državne uprave (zapisovanje zakonov, lažje delovanje namakalnega sistema, literarna potreba). Pisali so na glinene tablice. Glede božanstva govorimo o verovanju v več bogov s človeško podobo (antropomorfni politeizem). Ljudi so pokopavali izven mest, vsaka državica je imela svoja božanstva.
  • 3500 BCE

    Družba v mezopotamiji

    Družba v mezopotamiji
    Družba se je delila na:
    - vladajoči sloj: Plemstvo, kralj in njegova družina, vojaški poveljniki, vrhovni uradniki
    - svobodnjaki: svobodni kmetje, obrtniki, trgovci, pisarji, uradniki
    - polsvobodnjaki: nesvobodni kmetje ter obrtniki
    -sužnji: to so bili vojaški ujetniki in dolžniki. Bili so nesvobodni, lahko pa so imeli družino.
  • Period: 3100 BCE to 3000 BCE

    Prve Sumerske mestne državice

    Prve visoke civilizacije so se razvile v Sumerskih mestnih državicah (Kiš, Nipur, Uruk, Ur...). To je bilo okoli leta 3000-3100 pr. Kr. Ukvarjali so se s kmetijstvom (stalno namakanje, 2 žetvi letno). Družba je bila razdeljena na vrhovnega svečenika, plemstvo ter meščanstvo. Vrhovni svečenik je živel v ziguratu, bil je lastnik vse zemlje. Plemstvo je uresničevalo njegove ukaze, pobiralo davke, meščanstvo pa je živelo okoli ziguratov (trgovci, obrtniki).
  • Period: 2920 BCE to 2575 BCE

    Zgodnjedinastično obdobje

    To obdobje se je začelo s tem, ko je faraon Narmer/Menes dokončno združil Egipt pod enotno državo. Prestolnica je bila Memfis. Ob reki Nil je potoval tudi faraon in njegovi najbližji spremljevalci (dvor), saj so pobirali davke, ker so ljudje kmetovali na negovi zemlji.
  • 2575 BCE

    Staro kraljestvo

    V Starem kraljestvu so faraone častili kot kralje in bogove (s sokolom Horom). Država se je delila na nome, ki so jih vodili nomarhi. Prva dinastija, ki je vladala v Starem kraljestvu je bila 4. To so bili faraoni Snefru, Mikerin, Keops, zaradi katerih se je začela gradnja piramid. Piramide so gradili z namenom pokopavanja mrtvih. Gradili so jih s pomočjo branostih dlet. Verjel so tudi v posmrtno življenje, zato so faraone tudi mumificirali. 2575-2135.pr.Kr.
  • Period: 2575 BCE to 2135 BCE

    Staro kraljestvo (2.del)

    V prvem opisu mi je zmanjkalo prostora, zato preostanek besedila prilagam sem. Konec kraljestva zaznamujejo slaba naravne razmere (izsuševanje Nila), povečevanje moči nomarhov, ter konec 6. dinastije.
  • Period: 2300 BCE to 2100 BCE

    Akadsko kraljestvo

    Akadsko kraljestvo je nastalo ko so se v bogate Sumerske državice začela priseljevati semitska plemena iz severa Arabske puščave. Kralj Uruka Lugalzagezi je v svojem času vladanja hotel ustanoviti enotno Sumersko državo, vendar mu to prepreči častnik Sargon I., ki si je prisvojil vse državice in ustanovil prestolnico v mestu Akad. Slabitev imperija privede do III. Urske dinastije. Akadsko kraljestvo propade.
  • 2200 BCE

    Minojska civilizacija

    Minojska civilizacija
    Civilizacija se je nahajala na Kreti. Ta lega je bila odlična, saj je bil tam preplet različnih kultur (Mala Azija, Egipt). To območje je pa bilo tudi geološko nemirno (izbruh vulkana na Teri 2000.pr.Kr). Ukvarjali so se z keramičarstvom, obdelavo zlata in brona. Gospodarska in politična središča so bili templji, ki so jih zgradile bogate plemiške družine. Konec 3. tisočletja pr.Kr., so prišli prebivalci iz vzhoda, kar je vodilo do razvoja trgovine, pred tem so se ukvarjali s kmetijstvom.
  • Period: 2150 BCE to 1994 BCE

    1. vmesno obdobje

    Prvo vmesno obdobje zaznamje propad Egipta na Spodnji in Zgornji Egipt, kar je bila posledic šibkih faraonov. Za oblast so se borili nomarhi.
  • 2000 BCE

    Troja

    Troja
    Troja je bila zgrajena v 3.t.pr.Kr. Vrhunec svoje moči je dosegla v 2.t.pr.Kr. Imela je zelo dobro lego, saj je imela nadzor nad trgovsko potjo med Azijo in Evropo. Ukvarjali so se predvsem s trgovino. Trojo je leta 1870 odkril arheolog Schliemann in s tem dokazal, da Ilijada in Odiseja nista povsem izmišljeni. Troja je znana tudi zaradi zelo znane legende o Trojanskem konju.
  • Period: 1994 BCE to 1650 BCE

    Srednje kraljestvo

    V obdobju Srednjega kraljestva so vladarji iz Teb ponovno združili Egipt pod enotno državo. Prestolnica je postala Tebe. Faraon Sezostris III. je razpustil službo nomarhov, centraliziral državo in okrepil moč faraonov. Trgovina se je širila (trgovanje s sosednjimi ljudstvi), cvetela je umetnost in literatura.
  • Period: 1800 BCE to 1600 BCE

    Starobabilonsko kraljestvo

    Starobabilonsko kraljestvo je nastalo, ko so se v 19.st.pr.Kr semitski Amoriti naselili v Mezopotamijo in ustanovili mesto Babilon. v 18.st.pr.Kr je vladal kralj Hamurabi, ki je združil celotno Mezopotamijo, ter zagotovil red v državi. Na sredini 18.st je napisal tudi Hamurabijev zakonik, ki je znan po krutih telesnih kaznih, ki so se lahko tudi razlikovale glede na sloj prebivalstva. Znan je pa tudi po Talionskem načelu - oko za oko, zob za zob.
  • Period: 1650 BCE to 1550 BCE

    2. vmesno obdobje

    V 2. vmesnem obdobju je bila v Egiptu politična in gospodarska kriza, zato so prišli in državo zavzeli Hiksi. Prestolica je postalo mesto Avaris. Hiksi so prinesli s sabo tudi nekaj novosti, kot so bronaste puščične konjice, bojni vozovi in konji. Trgovina je cvetela, trgovali so tudi z Minojsko civilizacijo.
  • 1600 BCE

    Mikenska civilizacija

    Mikenska civilizacija
    Mikenska civilizacija je nastala v 2.tisoč.pr.Kr. s priseljevanjem Grških plemen (Jonci, Eolci...). Leta 1600 so nastale prve utrjene državice (Mikene). Ukvarjali so se s keramičarstvom. Njihova arhitektura/gradbeništvo je znano po monumentalnosti (Levja vrata, kupolaste grobnice). Gradili so tudi megarone - reprezentančne dvorane znotraj templjev (namenjene obredom,...) Trgovina je doživela razcvet šele po propadu Kretske kulture. Civilizacija je propadla v 12.st.pr.Kr zaradi Dorske selitve.
  • Period: 1550 BCE to 1075 BCE

    Staro kraljestvo

    V starem kraljestvu je najprej faraon Ahmose premagal Hikse in združil Egipt pod enotno državo. V Egiptu je potekal gospodarsko-politično-kulturni razcvet. Egipt je postal velesila v Sredozemlju. Potekalo je tudi širjenje ozemlja na jug do Kuša, ter na sever do Kaanana in Sirije (faraon Tutmozis III.). Kasneje je vladal faraon Amenofis IV. pri katerem so verovali v boga Atona (monoteizem).
  • Period: 1550 BCE to 1075 BCE

    Staro kraljestvo 2. del

    Naslednji faraon je bil Tutankamon, pri katerem je bil uveljavljen politeizem. Pokopan je bil v skalni grobnici, v dolini Kraljev. Za njem je vladal faraon Ramzes II. (15.st), ki je znan po bitki s Hetiti pri Kadešu, pa kateri je bila podpisana prva mirovna pogodba v zgodovini. Zadnji od velikih faraonov v tem kraljestvu je bil Ramzes III., ki je poznan po tem, da je ubranil Egipt pred ljudstvi iz morja. (prva pomorska bitka).
  • Period: 1300 BCE to 614 BCE

    Asirsko kraljestvo

    V 14.st.pr.Kr so Hamurabija nadomestili šibkejši vladarji. Kraljestvo se je nahajalo na S Mezopotamije, kasneje je z širitvijo zavzemalo še Egipt (10.st.pr.Kr) - vrhunec države. Kraljestvo s tem postalo najobsežnejše do sedaj. Eden najpomembnejših vladarjev je bil Asurbanipal II. Kraljestvo je temeljilo na vojaški družbi. Uporabljali so železo.
  • 1100 BCE

    Polis

    Polis
    Polisi so nastali po Dorski selitvi. Od 8.st.pr.Kr je naraščalo število prebivalcev, zaradi česar so se ljudje začeli povezovati v večje skupnosti. Polisi so nastali na vzpetinah, vključevali so tudi kmečko in mesto zaledje (obdelovalne površine). Vsak polis je znan po avtonomiji, elevteriji in avtarkiji. Po površini so bili majhni, z manj kot 10.000 prebivalci. Pomembne stavbe v polisih sta bili Agora (mestni trg) in Stoja (pokrito stebrišče).V polisih poznamo 5 različnih oblik vladanja.
  • 1100 BCE

    Sparta

    Sparta
    Sparta je nastala s poselitvijo Dorcev na Peloponezu (Lakoniji). Prebivalstvo se je delilo na spartiate: imeli politično moč , lastniki zemlje, vojskovanje. (vrhovni sloj), periojke: svobodni, vendar brez političnih pravic (obrt, trgovina, vojska), ter na helote, ki so bili staroselci z odvzetimi pravicami. Državo sta vodila 2 kralja, efora (nadzorni svet), geruzija (svet starešin) in apela (ljudski zbor). Spartanska družba je bila militarizirana, nadzor nad vzgojo je imela država.
  • 1100 BCE

    Prehodno/temno obdobje

    Prehodno/temno obdobje
    Temno obdoje je bilo od 12.-8. st.pr.Kr. V tem obdobju je propadla Mikenska civilizacija, zaradi česar so ljudje nehali pisati, raven življenja je upadla, konec mogočne arhitekture,... Dorci so se selili na južno obalo Male Azije, južna Kiklad in Sporad, ter na jugovzhod Peloponeza. Kasneje (leta 800.pr.Kr), se je razvil tudi Grški alfabet iz Feničanske črkopisne pisave. Družbena ureditev v prehodni dobi je vključevala basileuse, oikose, plemstvo, svobodnjake, sužnje, tete.
  • Period: 1075 BCE to 664 BCE

    Tretje vmesno obdobje

    V tretjem vmesnem obdobju je potekala kriza po smrti Ramzesa III. V Egiptu zavlada 25. dinastija črnih faraonov. Južni Egipt si prisvoji Kušitsko kraljestvo. Konec obdobja zaznamuje nadoblast Asircev (pod vladarjem Asurbanipalom), leta 664.pr.Kr.
  • 700 BCE

    Atene

    Atene
    Atene so bile največji polis po številu prebivalstva. Nastale so na akropoli, kjer so živeli jonci. Ukvarjali so se s kmetijstvom in trgovino. Do 7.st.pr.Kr je v Atenah vladal kralj, potem pa so se kraljeve pristojnosti razdelile na službe državnih uradnikov (arhonti, bilo jih je 9, vladali 1 leto). Eden od najpomembnejših arhontov je bil Solon, ki je hotel ustanoviti čim bolj človekoljubo oblast. Solon je uvedel timokracijo, ki je delila družbo na 4 razrede glede na premoženje.
  • 700 BCE

    Falanga

    Falanga
    Falanga je bil nov način bojevanja, ki je nastal leta okoli leta 700.pr.Kr. V falangi so se bojevali hopliti. To so bili težko oboroženi pešci, ki so se bojevali v stisnjeni bojni vrsti. Ščitila jih je čelada, meč, kopje, ščit...Vzrok za nastanek falange je bil to, da je kovaška obrt napredovala, zaradi česar so izdelki postali cenejši. Nižji družbeni sloji so zato lahko kupovali orožje. Kasneje so nižji družbeni sloji zahtevali tudi politične pravice, saj so jih potrebovali v vojski.
  • Period: 664 BCE to 332 BCE

    Pozno obdobje

    V poznem obdobju so leta 664.pr.Kr Asirci za kralja Egipta določili kneza iz Saisa - začetnik 26. Saitske dinastije. Leta 525.pr.Kr je Perzijski kralj Kambiz II. premagal Egipčansko vojsko in zavzel Egipt - začetnik 27. dinastije (perzijskih kraljev). Leta 332.pr.Kr je Aleksander veliki osvojil Egipt brez boja in ustanovil mesto Aleksandrijo. Kasneje, leta 323.pr.Kr je poveljnik Ptolemaj I., po smrti Aleksandra velikega zavladal v Egiptu. Vladal je do leta 30.pr.Kr, z vladarico Kleopatro.
  • Period: 614 BCE to 539 BCE

    Novobabilonsko kraljestvo

    Novobabilonsko kraljestvo je nastalo s tem, ko so se Kaldejci znebili Asirske oblasti. Nahajali so se na južnem delu Mezopotamije, kasneje s širitvijo zavzamejo še Izrael in Sirijo. Najpomembnejši vladar je bil Nabukadnezar II. (znan po svojih arhitekturnih dosežkih).

    Leta 539.pr.Kr. Novobabilonsko kraljestvo zasede Kir Veliki (Perzijec).